Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Haralabis

Recommended Posts

Τώρα μου ήρθε η ερώτηση επειδή εγώ δεν είχα νοικιάσει κατοικία για 3 χρόνια.

Και γιατί να μην το νοικιάσει σαν επαγγελματική στέγη και να το χρησιμοποιεί και σαν κατοικία, ώστε να περνάει όλα τα έξοδα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί εάν το είχε νοικιάσει σαν επαγγελματική στέγη τότε το ενοίκιο θα ήταν μεγαλύτερο καθώς ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να πληρώσει χαρτόσημο (το οποίο δεν ισχύει πλέον σε χώρους προς κατοίκηση). Άσε που εάν ήταν σε πολυκατοικία μπορεί από το καταστατικό να μην προβλέπεται να γίνει επαγγελματική στέγη.

 

Επιπρόσθετα, εάν σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο βρεθούν: κρεβάτι, ντουλάπες με ρούχα, φαγητό στην κατσαρόλα, πλυντήριο και απλωμένα ρούχα και τα λοιπά τότε θα φας ένα συγυρισμένο πρόστιμο.

Αντιθέτως, εάν σε ένα δωμάτιο του σπιτιού σου βρεθούν υπολογιστής, φάκελοι, βιβλία, σχέδια, εκτυπωτές και τα λοιπά τότε απλώς θα ισχυριστείς ότι αυτό το δωμάτιο είναι το γραφείο σου…8-)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ μιλάς για κανονικό σπίτι.

Εγώ είχα μια ντουλάπα με 2 παντελόνια και 2 πουκάμισα και μερικά σετ εσώρουχα, ένα ψυγείο, πλυντήριο και απλωμένα ρούχα δεν είχα.

Και εδώ στο ψυγείο έχει φαγητό και μια αλαξιά ρούχα (εκτός ψυγείου).

Στο παλιό γραφείο είχα και κρεββάτι.

Τι θα με πούνε? Απαγορεύεται να ξεκουράζομαι?

 

Τέλος πάντων, απλά σαν σκέψη μου ήρθε....

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον επρεπε τοτε να επικεντρωθεις στο πρωτο σκέλος:

Γιατί εάν το είχε νοικιάσει σαν επαγγελματική στέγη τότε το ενοίκιο θα ήταν μεγαλύτερο καθώς ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να πληρώσει χαρτόσημο (το οποίο δεν ισχύει πλέον σε χώρους προς κατοίκηση). Άσε που εάν ήταν σε πολυκατοικία μπορεί από το καταστατικό να μην προβλέπεται να γίνει επαγγελματική στέγη.

 

Και ποσο συχνα ενοικιαζουν επαγγελματικούς χωρους σε περιοχες που πας λόγο εργου? Εκτος και εαν την εποχή που γίνοταν η Εγνατία Οδος είχε γεμίσει με γραφεία το Μετσοβο, ο Πολυμυλος, και τα λοιπα...

 

Εγω προσωπικα επειδη ειμαι 400km μακρια απο την εδρα μου, και πλυντηριο έχω και φαγητο στην κατσαρόλα και τα παντα.

 

Ελα βρε Erling...

Link to comment
Share on other sites

Το 1/3 μου το είπε και εμένα η λογίστρια THEOTDM900, προ 5 ημερών, γιατί είχα παρόμοιο θέμα. Αφορά όμως μόνο στα παραπάνω έξοδα, ακριβώς όπως αναφέρθηκαν (ΔΕΗ, νερό, κοινόχρηστα - αν αποτελεί διαμέρισμα πολυκατοικίας-, σταθερή και κινητή τηλεφωνία). Βέβαια, το σάιτ που μας παραπέμπει ο συνάδελφος παραπάνω, αναφέρει ότι ειδικά η κινητή, λογίζεται ως το 1/2 και όχι ως το 1/3. Εγώ, ωστόσο, για ασφάλεια, το συγκαταλέγω στο 1/3.

 

Η Μπόσκου αναφέρει πουθενά περι του 1/3?

 

Κι εγώ είχα ακούσει ενα ποσοστό για τους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας αλλά δεν το θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Οι δαπάνες κινητής τηλεφωνίας, εκπίπτουν σε ποσοστό 50% της καθαρής αξίας τους.

Απ' ότι διάβασα όμως σε φόρουμ λογιστών, καταχωρείται το 100% του ποσού στα βιβλία, στην τριμηνιαία περιοδική εκπίπτει κανονικά το ΦΠΑ όλου του ποσού, αλλά όταν συμπληρώνουμε το Ε3, πάμε στον κωδικό 566 (δαπάνες μη εκπιπτόμενες) και βάζουμε το 50% της καθαρής αξίας των παραστατικών κινητής τηλεφωνίας, ώστε να μειωθούν ισόποσα τα έξοδά μας.

Αυτό λέγεται φορολογική αναμόρφωση (!!!!!!).

 

Παραθέτω και το σχετικό λογιστικό link:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=66894

 

Κι επίσης δεύτερο link με τη σχετική νομολογία:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=27737

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμπληρώνουμε το Ε3, πάμε στον κωδικό 566 (δαπάνες μη εκπιπτόμενες) και βάζουμε το 50% της καθαρής αξίας των παραστατικών κινητής τηλεφωνίας, ώστε να μειωθούν ισόποσα τα έξοδά μας.

Αυτό λέγεται φορολογική αναμόρφωση (!!!!!!).

 

Λάθος Ε3 έστελνα ως προς αυτό τόσα χρόνια... Έκοβα κατευθείαν το μη εκπιπτώμενο 50% από τις δαπάνες μου και δεν συμπλήρωσα ποτέ 566...

Μάλλον δε γίνεται να χειριζόμαστε τα φορολογικά μόνοι μας τώρα με τον λογιστικό πλέον. Πρέπει να βρούμε λογιστές και μάλιστα καλούς.

Είναι τελικά αδύνατο να παρακολουθήσει όλες τις φορολογικές αλλαγές μόνος του κάποιος αν δεν είναι επαγγελματίας στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και για τα ρεύματα και τα σταθερά?

 

Όχι, οι υπόλοιποι λογαριασμοί περνιούνται στα βιβλία με συντελεστή (π.χ. το 1/3 που θεωρείται ως κοινώς αποδεκτό), και επομένως εκπίπτει και αντίστοιχο ποσοστό του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.