Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μικρό αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα


Spermin

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν υπάρχει κανόνας και εξαρτάται από την εφαρμογή.

 

Εφόσον χρειάζεσαι 1,2kWh/d θα πρέπει να παράγεις τουλάχιστον 1,5kWh/d \, υπολογίζοντας απώλειες της τάξης του 20 - 25%.

Για να παράγεις 1,5kWh το καλοκαίρι (από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο) χρειάζεσαι περίπου 250-300Wp φωτοβολταϊκών με ρυθμιστή φόρτισης τύπου MPPT.

 

Το πρόβλημα προκύπτει τον χειμώνα και ειδικά το "δύσκολο" 2μηνο Δεκέμβρη - Γενάρη. Εκείνη την περίοδο, ακόμη και τα 900Wp που υπολογίζεις μπορεί να αποδειχθούν λίγα με παρατεταμένη βαρειά συννεφιά άνω των 5 - 6 ημερών.

 

Και εδώ πάμε στην εφαρμογή...Πόσο σημαντικό είναι για την συγκεκριμένη εφαρμογή να "κοπεί το ρεύμα" για κάποιες ώρες? Υπάρχει δυνατότητα να αναπροσαρμόσουμε την κατανάλωση ώστε να αποφύγουμε το black-out στα "δύσκολα"?

Αν δεν υπάρχει ελαστικότητα σε αυτό, δεν έχει νόημα να προσθέτουμε φωτοβολταϊκά και μπαταρίες....απλά θα μειώνουμε την πιθανότητα χωρίς όμως να μπορούμε να εγγυηθούμε κάλυψη 100%.

Φαντάσου ότι με τα 900Wp, το καλοκαίρι θα παράγεις μέχρι και 4,5 - 5kWh ενώ θα χρειάζεσαι μόλις 1,5kWh!

Η λύση είναι να προσθέσουμε στο σύστημα κάποια ελεγχόμενη συμβατική πηγή (π.χ. γεννήτρια) η οποία θα αναλάβει να συμπληρώσει την ενέργεια που θα λείψει στα "δύσκολα".

 

Μια ποσότητα Φ/β γύρω στα 500Wp είναι αρκετή για το 80% του χρόνου και από την εφαρμογή θα κρίνεις αν πρέπει να λάβεις ειδική μέριμνα για το υπόλοιπο 20%...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά,

θα ήθελα να με καθοδηγήσετε στο παρακάτω θέμα.

 

Σε μία αγροτική αποθήκη θα ήθελα να εγκαταστήσω ένα αυτόνομο ΦΒ σύστημα με το οποίο θα τροφοδοτώ με ενέργεια μόνο ένα ψυγείο.

Τι ισχύος σύστημα πρέπει να βάλω και τι θα χρειαστώ?

 

Πρέπει να δώσω στο σύστημα αυτονομία 4 ημερών, δηλαδή οι μπαταρίες του να έχουν αυτή την χωρητικότητα?

θα χρειαστώ inverter για την λειτουργία του ψυγείου?

Link to comment
Share on other sites

Εαν το ψυγειο δεν λειτουργει με DC , τοτε φυσικα θα χρειαστει inverter, οσο αφορα την αυτονομια, δες την καταναλωση του φορτιου σου (λογικα το συστημα δεν θα ειναι ιδιαιτερα μεγαλο), επειδη η μπαταριες ειναι κ το πιο ακριβο κομματι, σκεψου πολυ καλα εαν ειναι απολυτως απαραιτητο να το κρατησεις 4 μερες σε αυτονομια. Εννοω στο ψυγειο θα υπαρχουν υλικα τα οποια ειναι εξαιρετικα ευαισθητα ή θα το εχεις απλα για ψιλοδουλειες.

 

Αναλογα με την καταναλωση, μπορεις να δεις τι ενεργεια θα χρειαστεις για 4 μερες κ αρα τι μπαταριες θα τοποθετησεις.

 

Απλα για ενα ψυγειο βρισκω αυτη την εγκατασταση κομματακι υπερβολικη, μιλωντας παντα για ψυγειο οικιακης χρησης σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι πρόκειται για ένα οικιακό ψυγείο μικρού - μεσαίου μεγέθους, ενεργειακής κλάσης Α ή Α+, έχει μέση κατανάλωση γύρω στην 1kWh / ημέρα.

Μαζί με τις απώλειες του inverter (ο οποίος θα πρέπει να είναι καθαρού ημιτόνου) και των μπαταριών (προτίμησε βαθιάς εκφόρτισης, ανοιχτού τύπου, με αντοχή άνω των 500 - 600 κύκλων σε βάθος εκφόρτισης 80%), θα πρέπει να προσθέσεις περίπου 30% για να είσαι σίγουρος.

Άρα θα πρέπει να παράγεις ημερησίως πάνω από 1,3 - 1,5kWh από τα Φ/Β.

Με ρυθμιστή φόρτισης ΜΡΡΤ θα χρειαστεί εγκατεστημένη ισχύ γύρω στα 250 - 300Wp.

Για αυτονομία 4 ημερών θα χρειαστεί χωρητικότητα πάνω από 600Ah @ 12VDC. Σε αυτήν όμως την περίπτωση χρειάζεσαι μεγαλύτερη ισχύ Φ/Β για να φορτίσεις σωστά αυτήν τη συστοιχία. Νομίζω ότι και 400Ah είναι καλά.

Για τις συννεφιασμένες ημέρες η καλύτερη λύση είναι να έχεις inverter / charger ώστε να μπορείς να φορτίσεις τις μπαταρίες από μικρή γεννήτρια....εύκολα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα.

 

Έχω εγκαταστήσει φ/β σύστημα που αποτελείται από:

2 Χ 130W πάνελ

2 Χ 10Α ρυθμιστές φόρτισης

inverter 1000w καθαρού ημιτόνου

και μπαταρια monbat agm 180ah c10  (~187ah c20) 1080cca (~3 μηνών) (εδώ)

 

Θέλω να προσθέσω άλλη μία μπαταρία παράλληλα για να ανεβάσω την αυτονομία και σκέφτομαι να βάλω :

α)την exide expert 12V 185ah 1100ah (εδώ)η οποία ΔΕΝ  είναι agm

ή β) την century extra 180ah 1050cca (εδω) η οποία είναι agm

Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην ταυτόχρονη φόρτισή τους και στην λειτουργία τους?

Edited by tsatsaras86
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

 

Έχω εγκαταστήσει φ/β σύστημα που αποτελείται από:

2 Χ 130W πάνελ

2 Χ 10Α ρυθμιστές φόρτισης

inverter 1000w καθαρού ημιτόνου

και μπαταρια monbat agm 180ah c10  (~187ah c20) 1080cca (~3 μηνών) (εδώ)

 

Θέλω να προσθέσω άλλη μία μπαταρία παράλληλα για να ανεβάσω την αυτονομία και σκέφτομαι να βάλω :

α)την exide expert 12V 185ah 1100ah (εδώ)η οποία ΔΕΝ  είναι agm

ή β) την century extra 180ah 1050cca (εδω) η οποία είναι agm

Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην ταυτόχρονη φόρτισή τους και στην λειτουργία τους?

Η μπαταρία μου έχεις μάλλον δεν είναι βαθείας εκφόρτισης. Καλύτερα να πάρεις βαθείας εκφόρτισης, είναι οι μόνες κατάλληλες για φωτοβολταϊκά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.