Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργατικό δίκαιο - Τι ισχύει για όσους είναι απασχολούμενοι με ΑΠΥ


Recommended Posts

Δεν γνωρίζω αν ειναι το σωστο μερος για να καταχωρήσω την απορια μου , αλλα καθοτι εχω βρεθει ομηρος μιας πολυ δυσαρεστης καταστασης θα ηθελα την αποψη καποιου που γνωριζει , οπως κ να δηλωσω τη δυσαρεσκια μου προς ολους εσας που ειστε συναδελφοι κ αντιμετωπιζουμε αυτα τα προβλήματα καθε μερα. Δεκεμβρη του 2007 καταχωρησα αγγελια στο ΤΕΕ κ με καλεσαν απο τεχνικη εταιρια , οπου κ προσεληφθει , πρωτη δουλεια , ως επιβλεπων μηχανικος σε ημιτελη διαμερισματα. ο κατασκευστης , αρχιτεκτων στο επαγγελμα κ καθηγητης στην αρχιτεκτονικη , δε θα ηθελα να πω ονομα , αφου δεν εχω αποφασισει πως θα χειριστω το ζητημα , με διαβεβαιωσε οτι θα ειναι διπλα μου σε οτι χρειαστω κ οτι διπλα του θα μαθω τα παντα. οσον αφορα την αμοιβη ημουν ελαστικος , ας ξεκινησουμε κ βλεπουμε.απο το πρωτο μηνα , λαμβανα κανονικα μια ικανοποιητικη αμοιβη κ ειχα διευκρινησει οτι εχω κανει κανονικα εναρξη κ οτι εχω δελτιο παροχης υπηρεσιων.. το "αφεντικο" μου ειπε οτι σε συνεννοηση με το λογιστη του θα με ενημερωνε σχετικα για το ποτε κ αν χρειαζεται να κοψω καποιο δελτιο. αυτο ηταν το πρωτο μου λαθος , οτι δεν τηρησα το γραμμα του νομου κ οτι δεν εκανα καποιο συμφωνητικο. η συνεργασια κυλουσε ομαλως , κανονικα πληρωνομουν το μισθο μου , καθως κ τα δωρα κ τις εισφορες ΤΣΜΕΔΕ. καποια δειγματα του τροπου σκεψης κ συμπεριφορας του συγκεκριμενου ανθρωπου ειχαν διαφανει κ με ειχαν προβληματισει, αλλα προσπαθουσα να ειμαι σωστος ως μηχανικος κ ως ευσυνειδητως ανθρωπος που εχει να κανει με αγοραστες, συνεργεια, αφεντικο, με αξιοπρεπεια κ με την απαραιτητη διπλωματια ωστε να παραγεται το καλυτερο δυνατο εργο. 2ο λαθος. οταν εχεις διπλα σου εναν ανθρωπο που εκμεταλευεται τους παντες σε καθε ευκαιρια, γιατι να μην το κανει κ σε σενα..καλυτερα ανεργος.καποια στιγμη εκοψα 2 δελτια παροχης για 2 απο τα 8 διαμερισματα που πουληθηκαν κ αποπερατωθηκαν οι εργασιες (κουζινες, πλακακια , καλοριφερ κλπ) . οταν το αφεντικο αποφασισε οτι δεν κανω καλα τη δουλεια μου , κ μου ανακοινωσε οτι αυριο ερχεται νεος μηχανικος, (κατα τυχη ειμασταν κ στο ιδιο ετος στη σχολη- ειναι υπο το ιδιο καθεστωτος κ την ιδια τυχη με μενα θα εχει οπως κ ο προηγουμενος που του εφαγε μονο 300 ευρω) μου πληρωσε τα ημερομισθια μεχρι εκεινη τη μερα κ εμεινε να μου χρωσταει ενα εξαμηνο ΤΣΜΕΔΕ, δωρο καλοκαιριου , μερες αδειας καλοκαιριου, οτι αντιστοιχει σε δωρο χριστουγεννων . αυτο εγινε 3 ιουλιου του 2009. γνωριζοντας τον ανθρωπο , δικομανης , που ελεγε οτι αν θελουν οι αγοραστες ας πανε στα δικαστηρια να απαιτησουν ρητρες για καθυστερησεις κ σε 5 χρονια αφου τους ταλαιπωρησω ισως τα παρουν , πραγματα που με κανουν να ντρεπομαι ως μηχανικος , αποφασισα να παω με τα νερα του κ να περιμενω. θελω να σε κραταω μου ειχε πει , οπως κραταω συνεργεια κ λοιπους που δεν ξοφλαω.. μετα απο διενεξη με πατωματζηδες κ υπο την απειλη καταγγελιας στο ΙΚΑ μου χρεωσε οτι λογω κακης δικης μου συνεννοηση ( σαλτσες του στυλ επερνες το μερος των συνεργειων , των πελατων κλπ τις παραλειπω γιατι θα καταληξει μυθηστορημα) πληρωσε 1800 ευρω στο ικα κ οτι φταιω εγω. το συνολικο χρωστουμενο ποσο προς εμενα ηταν περι τοις 4000 ευρω.αναγνωρισε οτι μου χρωσταει παραυτα κ οτι θα με επερνε τηλ.αυτα ιανουαριο του 2009. μετα απο τοσους μηνες κ αφου πλεον δεν σηκωνε κινητο κ στην γραμματεα του ειχε πει οτι δεν ειμαι εκει οποτε περνω, τον επισκεφτηκα στο γραφειο του στο κωλονακι φυσικα κ τον πετυχα να κατεβαινει. τα λογια του ηταν " δεν εχω σκοπο να σου δωσω φραγκο, κινησου νομικα κ αν μπορεσεις να το αποδειξεις μετα απο 5 χρονια ισως τα παρεις. οταν ειπα οτι για αυτο δεν υπογραψαμε κανενα χαρτι για να μπορουνε οι εργοδοτες να μας πετανε στους δρομους απαντησε " ναι ετσι κινειται η αγορα , εγω γιατι να κανω αλλιως " στο οτι θα στειλω επιστολες στην αρχιτεκτονικη για την ξεφτιλα του , ειπε οτι ηδη το κανω αυτο . κοινως καποιοι ανθρωποι ειναι πολυ μαγκες με πολυ καλους δικηγορους κ με τεχνασματα κ μεις πρεπει να κανουμε τα σκυλακια κ να λεμε , α οκ , επαθα κ εμαθα κ αυτη ειναι η κληρονομια μας. ακουσα κ ατακες του στυλ ,, τωρα θα εχεις αρχισει να μαθαινεις την αξια του χρηματος, προφανως υπονοωντας οτι ειμαι ανεργος. γιατι καποιοι βρισκουν κ τα κανουν στις πλατες μας. μικρη ειναι η αξια του χρηματος κατα τη γνωμη μου μπροστα στην αξιοπρεπεια κ του κυρους της λεξης μηχανικος. κ ποσο μαλλον οταν αυτον τον ανθρωπο τον αποκαλουνε κ δασκαλο. οσον αφορα τις πολεοδομικες παραβασεις δεν θα πω τιποτα γιατι καποιοι ανθρωποι πληρωνουν δανεια για να εχουν ενα τουβλο πανω απο το κεφαλι τους. ετσι εχουν τα πραγματα. ειναι ο συνηγορος του πολιτη αυτος που πρεπει να απευθυνθω , ποιος ειναι , δεν ξερω.. ζητω τη συμβουλη σας .

Link to comment
Share on other sites

Στον επόπτη εργασίας αλλά θα πρέπει να αποδείξεις ότι εργαζόσουν στο συγκεκριμένο γραφείο με σχέση εξαρτημένης εργασίας. Τα 2 ΔΠΥ δεν βοηθούν και πολύ. Χρειάζεσαι μάρτυρες.

 

Πάντως ρίξε μια ματιά και σε αντίστοιχα θέματα του φόρουμ για να καταλάβεις πώς λειτουργεί το "μπλοκάκι" και πως η σύμβαση ορισμένου ή αορίστου χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.