Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα υπογραφής από μηχανολόγο τ.ε., μελέτης ύδρευσης και αποχέτευσης


Recommended Posts

Υπέγραψα για ένα διώροφο τις μελέτες ύδρευσης και αποχέτευσης και ο μηχανολόγος της πολεοδομίας μου είπε πως δεν έχω δικάιωμα υπογραφής.Ξέρει κάποιος αν αναφέρεται πουθενά αν έχουμε δικάιωμα υπογραφής ύδρευσης και αποχέτευσης?

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσε το ορθογραφικό στον τίτλο επειγόντως....Κάνε κ μια αναζήτηση για το θέμα σου....Φιλικά πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Ε και συ ... Πας να του φας την δουλειά του ανθρώπου..

Μήπως θελει να υπογράφεις μόνο τα ισόγεια που δεν είναι υποχρεωτικά τα υδραυλικά..

Με συγχωρείς για την ειρωνία άλλα είμαστε για γέλια...

Το διώροφο κατοικία είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία ήταν ναι.Μου είπε πως δεν έχω κανένα δικαίωμα υπογραφής σε ύδρευση και αποχέτευση γιατί ο νόμος είναι ασαφής.Μετά όταν του έκανα το εύλογο ερώτημα πως είναι δυνατόν να δέχεται υπογραφές σε αυτές τις μελέτες π.χ.από διπλ.τοπογράφους και αρχιτέκτονες οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο και όχι από μηχανολόγους τ.ε., μου απάντησε πως οι διπλωματούχοι έχουν κατοχυρώσει τα δικαιώματα τους….

 

Υ.Σ.Μήπως ξέρει κανένας αν αναφέρονται πουθενά τα επαγγελματικά δικαιώματα για τις άνωθεν μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ, θα πάρεις κάποιες απαντήσεις : http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=6169

 

Αλλά σου λέω ότι έχεις το δικαίωμα, αν συνεχίσει την κόντρα, ζήτησέ του να σου δείξει την νομοθεσία που στο απαγορεύει.

Είναι υποχρεωμένος, αυτός να ξέρει την νομοθεσία και να την κοινοποιεί...

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο fraafr. Μπορείς να υπογράψεις μελέτες ύδρευσης αποχέτευσης και για περισσότερους ορόφους. Ζήτα να σου αποδείξει το ζητούμενο (μην ψαρώνεις).

Σχετικά με την νομοθεσία πρέπει στο site των μηχανικών Τ.Ε. να αναφέρονται οι σχετικές νομοθεσίες με τα αντίστοιχα επ. δικαιώματα υπογραφής, ψάξε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Του ζήτησα την νομοθεσία και μου είπε πως δεν υπάρχει νομοθεσία που να το επιτρέπει αλλά δεν υπάρχει και νομοθεσία που να το απαγορεύει.Έτσι το συζήτησε με τον προϊστάμενο του και κατέληξαν να μην δέχονται υπογραφές από μηχανολόγους τ.ε.

Link to comment
Share on other sites

Α καλα.. δεν μιλαμε για εργοστασιο 5000 τμ αλλα υδρ-αποχ διωροφου...

Αυτα στα ειπαν προφορικα? Αν ναι δεν τα ζητας γραπτα να δεις πως θα κινηθεις? Πρωτη φορα τωρα στο κανουν? Παλιοτερα τα δεχονταν?

Link to comment
Share on other sites

ζητησε γραπτως απαντηση γιατι δεν τα δεχονται και κατευθειαν δικηγορο <διαφυγοντα κερδη κλπ μην κολωσεις .Αν σου απαντησουν που κατα την γνωμη μου θα κυταξουν να σε

χαιδεψουν τραβα και προσωπικες μυνησεις .

Link to comment
Share on other sites

Για να δείτε τί τραβάμε και από πού πηγάζει αυτό το σθένος που επιδεικνύουμε στις συζητήσεις περί επαγγελματικών δικαιωμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.