Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά μεταξύ πραγματογνωμοσύνης και απλής αυτοψίας


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

Είμαι νέος μηχανικός και μου έχει έρθει μία δουλειά πού αφορά μία αυτοψία σε ένα κτίριο το οποίο εμφανίζει προβλήματα υγρασίας. Ο ιδιοκτήτης θέλει να χρησιμοποιήσει την έκθεση αυτοψίας στο δικαστήριο και με διαβεβαιώνει ότι δεν θα χρειαστεί να παραστώ στην δίκη.

 

Μπορεί να μην έχω εμπειρία αλλά η απλή λογική μου, μου λέει πως εφόσον η έκθεση μου παρουσιαστεί στο δικαστήριο ο δικαστής μπορεί να με καλέσει, το οποίο αν ισχύει είναι λόγος για να αρνηθώ τη δουλειά.

 

Με άλλα λόγια ενώ ζητάει αυτοψία νομίζω ότι στην ουσία θέλει πραγματογνωμοσύνη. Υπάρχει κάποιος που είχε παρόμοια εμπειρία στο παρελθόν ή μπορεί να με διαφωτίσει με κάποιο τρόπο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν γραφεις μια τεχνικη εκθεση που εχει την υπογραφη σου και την σφραγιδα σου ασχετα πως ονομαζεται και για που προοριζεται, εχει ισχυ για καθε νομιμη χρηση.....επομενως μεχρι και στο δικαστηριο μπορει να την χρησιμοποιησει και να σε καλεσει ο δικαστης....

 

φυσικα σε αυτην την περιπτωση καλο θα ητανε ναχεις συμφωνησει απο τωρα μια αμοιβη παραστασης ...

 

και καλο θαναι γεικα οι τεχνικες εκθεσεις σου ναναι αρτιες επιστημονικα και να μην περιεχουνε υποκειμενικα σχολια....

 

 

πχ γραψε οτι μειωθηκανε τα μπαλκονια, μικροτερη κουζινα , υγρασιες , κτλ δλδ αντικειμενικα ...

και μην κανεις προσωπικη εκτιμηση οτι μειωθηκε η αξια κατα 50.000 η 100.000 η αξια του ακινητου....

 

 

υ.γ μην ξεχασεις να κοψεις απυ !!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε cst

η πραγματογνωμοσύνη συντάσσεται μετά από απόφαση δικαστηρίου η μετά απο αίτηση ενδιαφερομένου στο ΤΕΕ. Το δικαστήριο επιλέγει απο τον κατάλογο (προτιμούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι) και το ΤΕΕ απο τον δικό του κατάλογο που έχει συμπληρωθεί απο ενδιαφερόμενους συναδέλφους ανάλογα με την ειδικότητα και το τεχνικό αντικείμενο

η αυτοψία όπως τουλάχιστον σου ζητήθηκε είναι η διαδικασία που ένας ιδιώτης απευθύνεται σε συνάδελφο για την διευρεύνηση μιας υπόθεσης ,την σύνταξη τεχνικής έκθεσης και ενδεχομένως την σύνταξη σχεδίων και υπολογισμών (π.χ στατικών,επιμετρητικών) δεν διαφέρει ουσιαστικά απο μιά απλή ανάθεση κάποιας δουλειάς απλά συνήθως εκεί βασίζεται η προσφυγή του στο δικαστήριο

έχε υπόψη σου ότι τόσο τις αυτοψίες όσο και τις πραγματογνωμοσύνες το δικαστήριο εκτιμά 'ελεύθερα΄και κατα την κρίση του.

Οταν είσαι σίγουρος δεν πρέπει να διώχνεις σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς ιδιαίτερα καμμία δουλειά, αν χρειασθεί θα παραστείς και στο δικαστήριο, έχω πάει άπειρες φορές για να καταθέσω, είναι μιά υποχρέωση,ένα επαγγελμτικό καθήκον, το δικαστήριο αποτελείται απο νομικούς χωρίς τεχνικές γνώσεις και απο τις απόψεις και τα στοιχεία που προσκομίζουν οι διάδικοι και καταθέτουν προφορικά ή γραπτά οι μηχανικοί διαμορφώνει άποψη και επιδικάζει

η αμοιβή βέβαια σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να είναι η ανάλογη ως προς το αντικείμενο,τον χρόνο που θα αφιερώσεις σε όλες τις φάσεις αλλά κυρίως ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

αυτά για αρχή και

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάει ουσιαστικά ο πελάτης είναι να παρέχεις υπηρεσίες τεχνικού συμβούλου.Αν ο πρόεδρος το θελήσει η ο δικηγόρος θα πρέπει να παραστείς στη δίκη.Αυτό δεν είναι αυτό που πρέπει να σε απασχολεί αλλά το κατά πόσο έχεις την ικανότητα να ανταποκριθείς στο αίτημα του πελάτη για τεχνικός σύμβουλος.Διαφωνώ φίλε Θεοχάρης ότι λόγω των χαλεπών καιρών πρέπει να υοθετήσουμε το δόγμα "ορμάμε".Μπορεί να μας βγεί και σε κακό, ιδιαίτερα όταν εμπλέκονται δικαστήρια και δικηγόροι.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε cst

Οταν είσαι σίγουρος δεν πρέπει να διώχνεις σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς ιδιαίτερα καμμία δουλειά, αν χρειασθεί θα παραστείς και στο δικαστήριο...

 

Βρε astranalysis, το είπε ο άνθρωπος αφού! :)

 

Αν ξέρεις την δουλειά όρμα. Φρόντισε να είσαι ειλικρινής με τον πελάτη όσον αφορά τις προσδοκίες του από την δουλειά σου και συγκρατημένος όσον αφορά τις δικές σου. Ενημέρωσέ τον σωστά, και προχώρα κατά akius και Θεοχάρης :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να χασεις μια δουλεια λογω του οτι θα σε καλεσουν στο δικαστηριο. Να εισαι απολυτα ειλικρινης και αντικειμενικος στην αυτοψια και στην καταγραφη των βλαβων.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε astranalysis

κάθε άλλο παρά 'ορμάμε' έγραψα

συνφωνώ ότι σε υποθέσεις που καταλήγουν στο δικαστήριο και εμπλέκονται δικαστές και δικηγόροι μπορεί να μπλέξει κανείς

σε κάθε περίπτωση τιμωρείται ο δόλος και η αμέλεια δεν μπορεί να φοβόμαστε και την σκιά μας,δεν μπορούμε πίσω απο κάθε δουλειά να ερευνούμε αν ενέχει μιά 'αόρατη απειλή'

οι θεωρίες και τα ιδεολογήματα δεν αποτελούν επαγγελματική στάση είναι απλώς κατευθύνσεις

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

οπου μου λενε για τεχνικη εκθεση παλια το σκεφτομουνα...

 

τωρα αμεσως λεω ναι....

 

γιατι οσο και αν με πιεζουνε αυτα που γραφω ειναι επιστομηνικα και τεχνικα αρτια....

 

 

ετυχε και πηγα προσφατα......λεβητοστασιο εντος χωρου κατοικιας ....

 

ερωτηση δικηγορου.....τι μαρκα ειναι ο λεβητας?

απαντηση.....δεν μαπασχολει και δεν ξερω δεν ειναι και μερσεντες να το θυμαμαι...δεν ειπα οτι καιει πολυ η λιγο, αθορυβος η μη.....ειπα οτι το λεβητοστασιο δεν εχει τις προδιαγραφες.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων σας. Θα το προχωρήσω το θέμα.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολύ εμπειρία πάνω σε αυτοψίες αλλά αυτό πού ζητάει ο πελάτης μου φαίνεται σχετικά απλό.

 

Όπως μου το περιέγαψε πρόκειται για σύνταξη έκθεσης αυτοψίας για υγρασία η οποία, κατά τη δική του άποψη, προέρχεται από κάτι τροποποιήσεις που έκαναν οι ένοικοι στον πάνω όροφο (έβαλαν μία ζαρντινιέρα στο δώμα).

 

Επίσης, ζητάει ένα αναλυτικό κοστολόγιο των επισκευών που χρειάζονται, το οποίο νομίζω ότι πρέπει να χρεωθεί επιπλέον διότι δεν εμπεριέχεται σε μία τυπική έκθεση αυτοψίας.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη συμβουλη...

 

θα του ξεκαθαρισεις οτι την εκθεση την γραφεις ΕΣΥ !!

δεν σου λεει αυτος τι θα γραψεις....

 

επισης 2 διαφορετικα εγγραφα για εκθεση και κοστολογιο αποκαταστασης....

 

και παρε και προκαταβολη !!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.