Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλίμακες - στηρίξεις


 

Recommended Posts

Ναι, στο ΑΒ μπαίνει, αλλά είναι διπλός, και πάνω και κάτω, αφού το τμήμα αυτό της σκάλας ως πρόβολος οφείλει να έχει και θλιβόμενο οπλισμό. Ομοίως, όπου υπάρχει κύριος οπλισμός πάνω και κάτω οι διανομές είναι επίσης διπλές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περιπτωση ελικοειδους με στηριξη σε δοκο, συνηθιζεται να μπαινει και η οριζοντιος δοκος (Α) στη σταθμη του οροφου ή μονο η κεκλιμενη οπου στηριζεται η κλιμακα (Β)?

 

Στη Β περιπτωση, ενδεχεται να αποφευγουμε και τον σχηματισμο κοντων υποστυλωματων.

 

asdfafz.png

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η "Α" είναι οριακά αδύνατη λόγω της ανάγκης φυσικού φωτισμού... Εξάλλου συνήθως δεν είναι και τόσο αναγκαίο να υπάρχει δοκός που να συνδέει τα υποστυλώματα στην στάθμη των διαφραγμάτων. Φυσικά τα υποστυλώματα προκύπτουν "κοντά" ούτως ή άλλως...

Link to comment
Share on other sites

Τότε:

- Εφόσον πέριξ του κλιμακοστασίου εκτείνεται πλάκα, οι στύλοι είναι ήδη κοντοί και η δοκός "δένει" το διάφραγμα στο άκρο της οπής... Δεν βλέπω λόγω να μην μπει δοκός.

- Εφόσον το κλιμακοστάσιο είναι αυτόνομος όγκος και δεν περιβάλλεται από πλάκα, οι στύλοι δεν είναι κοντοί, δεν υπάρχει διάφραγμα για να "δεθεί" και η προσθήκη των δοκών γενικά είναι βλαβερή.

Link to comment
Share on other sites

Τότε:

- ... Δεν βλέπω λόγω να μην μπει δοκός.

- προσθήκη των δοκών γενικά είναι βλαβερή.

 

μιλας για τις οριζοντιες δοκους, ετσι? (κι εγω τις ιδιες σκεψεις κανω :wink: )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

σε τοιχειο, οπου θα πατησει σκαλα (με προβολικη λειτουργια), γινονται μετα την σκυροδετηση του τοιχειου οπες και τοποθετουνται βλητρα και ρητινη ή αφηνετε αναμονες κατα την σκυροδετηση στα τοιχεια?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από ότι έχω δει σε εργοτάξιο που ήμουν, αφήναν αναμονές ώστε να περάσουν τα σίδερα της σκάλας μέσα στο τοιχείο. Δηλαδή κι εγώ αυτό θα έκανα. Είναι και πιο οικονομικό. Μπορεί βέβαια να γίνει και ολόκληρη η σκυροδέτηση, αν γίνει καλούπωμα με κουστούμι δηλαδή να καλουπωθεί όλη η σκάλα και το τοιχείο και να πέσει το μπετό όλο κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

να πεσει κοστουμι αδυνατον.

 

για να μεινουν αναμονες,  πρεπει να χαραξουν στο καλουπι του τοιχειου που θα πεσει η σκαλα.

 

αλλος τι εχει κανει στην πραξη?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.