Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

Μπα; τι εγινε; εχασε καμια δουλεια το γραφειο Δεμιριδη και θυμωσε;;

Λοιπον, επι της απαντησεως καποια σχολια (δε μου αρεσει, αλλα ετσι ειναι...)

Δηλαδη οι τοπογραφοι ΤΕ ....................................... παρα μονο συντεχνιακα.

 

Η απάντηση του συλλόγου κοινοποιήθηκε σε όλα τα μέλη του Πανελληνίου Συλλόγου Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών και αφορά απάντηση σε ερώτημα Υπηρεσίας του Δημοσίου!

Οι νόμοι είναι νόμοι είτε μας αρέσουν είτε όχι και είτε είναι του 1930 είτε είναι του 2010. Κάποτε πρέπει να μάθουμε να τους τηρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά να πιέζουμε για την τήρηση όλων των νόμων, έτσι; Όχι μόνο για αυτούς που μας συμφέρουν κάθε φορά! Δεν είναι προσωπική μομφή προς εσένα συνάδελφε Eli αλλά προς τους συλλόγους που από την μια πιέζουν για να τηρηθούν απαρέγκλιτα οι νόμοι που αφορούν τα δικαιώματα των μελών του και από την άλλη πιέζουν για να μην εφαρμοσθούν οι νόμοι που αφορούν τα δικαιώματα άλλης κατηγορίας μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που η ΕΕ τα εχει λυσει εδω και χρονια ολα αυτα τα προβληματα αγαπητε ΑΤΜ

ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ?????

 

ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΣΙΓΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΡΜΑΝΙΑ.

 

συμφωνω απολυτως να εφαρμοσθουν οι νομοι αλλα και οι οδηγιες της ΕΕ

 

ε ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είχα θίξει το θέμα παλαιότερα και απ'οτι βλέπω τεθηκε επι τάπητος εδω και καιρό.

 

Ηθελα απλώς να επισημάνω τι εγινε στην περιοχή μου,όπου οι τιμές "πιατσας" δεν ηταν ποτε ουτε καν κοντά στα ορια του 5000λ (αν καπου ειναι,τοτε μπραβο σας!).

 

Εδω λοιπόν,πλεον κανείς τοπογραφος δεν εχει υπογραψει τοπογραφικο με αμοιβή 5000λ.Ολοι τα συντασσουμε και τα υπογραφουν οι "συναδελφοι" πολ/μηχ.

Και το συναδελφοι το εβαλα σε εισαγωγικα,διοτι εχιε παρατηρηθει το εξης φαινομενο.

 

Λενε στον πελατη "αν πας στο τοπογραφο το τοπογραφικο για την Ο.Α. θα κοστισει 1100+ΦΠΑ,ασε εγω θα το περάσω στην δικη μου αμοιβή με την Χ τιμη".

 

Και μετά μπαινουμε εμεις όπου αναγκαζομαστε να φαινομαστε "ακριβοι" στον Χ πελάτη και να ακολουθούμε τα τερτίπια των πολ/μηχ.

 

Βεβαια με καποιους πολ/μηχ υπαρχει συννενοηση για την αμοιβή αλλα οχι με ολους.

Link to comment
Share on other sites

Α ΠΑ ΡΑ ΔΕ ΚΤΟ!!

 

Βέβαια ..... ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ!!!!!!

 

2 πράγματα να κάνετε:

α) Να μην συντάσσετε πλέον τοπογραφικά κατά παραγγελία στους "συναδέλφους" Πολιτικούς μηχανικούς

β) Να αρχίσετε γενναίες εκπτώσεις στις Ο.Α, σε συνδυασμό με μια οργανωμένη προπαγάνδα ότι μπορείτε και σεις να βγάζετε άδειες ......

Να δούμε τότε πόσα απίδια έχει ο σάκκος.

 

Εγώ πάντως προσωπικά κάνω από καθόλου έως ελάχιστα τοπογραφικά για πολιτικούς μηχανικούς τα οποία τα υπογράφουν αυτοί...... εννοείται πως αυτοί είναι φίλοι και συνεργάτες από παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπαρχει συννενοηση μεταξυ των υπολοιπων συναδελφων τοπογραφων.

 

Αυτο γινεται επειδη εμεις (το ενα συνεργειο) ειμαστε νεοι και προφανως αυτοι αποζητουν ολη τη μεριδα του λεοντος.

Οποτε αν σταματησω εγω να τα συντασσω,πολυ απλα θα τα προσφερει αλλος καλοθελητής.

Το θεμα είναι πως επειδη ο καθεις θελει να κανει το δικο του,το κανει με κακο τροπο.

 

Οπως σας αναφερεα οι τοπικοι πολ/μηχ βλεπουν τι γινεται και για να δινουν εκπτωση στην Ο.Α. μειωνουν την δικη μας τιμη.

Οπως ειπες,ΑΝ ολοι συμφωνουσαμε να μη συντασσουμε τοπογραφικα,τοτε θα επανερχομασταν στην προηγουμενη κατασταση...αλλα "δεν".

 

Το γενναίες εκπτωσεις ειναι υποκειμενικο,διοτι οταν η αξια τιμολογιου ειναι 5000λ,τι να κοψεις,τι στιγμη που δηλωνεις ολο το ποσο στην εφορια...

Link to comment
Share on other sites

Θαρρώ πως έχω.Αν θυμαμαι καλά υπαρχει κάποιος περιορισμός,αλλα πανε χρόνια που αποφοιτησα και δεν τα χω φρέσκα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικαίωμα να υποστηρίζεις τοπογραφικά τα έργα υποδομής .

Κατά τ' άλλα κανένα δικαίωμα υπογραφής εξαρτημένου τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ 87 .

Από ΤΕΙ μόνο Τοπογραφίας .

 

Ήδη στο κτηματολόγιο και στις δημόσιες υπηρεσίες εξετάζονται τα δικαιώματα υπογραφής και ζητούμε να δοθεί εγκύκλιος και στους συμβολαιογράφους να δέχονται τοπογραφικά όσων έχουν το δικαίωμα .

 

Οπότε κάθε διαμαρτυρία για τα κακώς κείμενα στην πιάτσα των τοπογράφων είναι το λιγότερο προκλητική από σένα .

 

Ας τα δει αυτά ο ΣΑΤΜΒΕ .

Link to comment
Share on other sites

Aπο αλλου ξεκίνησε η κουβέντα και αλλου κατεληξε.

 

Ωραια,θα υπογραφουμε αν ειναι εξαρτημένων μόνο σε Hatt,Utm.

 

Χμ,συμβολαιογράφοι και τοπογραφικά σε ΕΓΣΑ?

 

Μακάρι να βρεθεί πάντως μια κοινή λύση,γιατι καθε πολεοδομια/νομαρχια,δεχεται οτι θελει απ'οτι ακούω.

Εαν τυχαινε να σπουδασω Α.Τ.Μ. πιο πολυ θα με "πειραζε" προσωπικα η συνταξη(?)/υπογραφη τοπογραφικων απτους πολ/μηχ παρά των εργων υποδομης.

Αποψη μου πάντα.

Αλλά ας μην αρχίσουμε κουβέντες επι κουβεντών που έχουν ξαναματαγινει και ολοι γνωριζουμε που καταληγουν.

 

Οσο για την διαμαρτυρια οπως λες,σεβαστη η αποψη σου (αν και θα το χαρακτηριζα ως επισημανση).Τη στιγμή που παρουσιάζω κάτι που ενδιαφερει αμεσα την ειδικότητα σου ομως,θα πρεπε να συνδράμεις στην κουβέντα,εφοσον εχεις αποψη κι οχι να βαλλεσαι κατα του...παρανομου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.