Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρακράτηση φόρου


Dekanat

Recommended Posts

Για σύμβαση εργου με ανώνυμη εταιρία ΟΤΑ θα πρέπει να κοψω ΑΠΥ. ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΥ ΑΛΛΑ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΤΠΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΠΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΣΕ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ Σε αυτη την περίπτωση αν το καθαρο πόσο που συμφωνήσω είναι 1000 ευρώ θα πρέπει να κόβω 1200 (20% παρακράτηση)+ΦΠΑ; ΝΑΙ Την παρακράτηση φρου οφείλει να την καταβάλει ο εργοδοτης στο Μηχανικό ΟΧΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΑΛΕΤΑΙ ΑΠΌ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ και θα πρέπει στο συμφωνητικό να αναγράφεται το πόσο των 1200 + φπα για να παρω στο χέρι τα 1000 καθαρα που θα συμφωνήσω; ΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΌΤΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΑΜΟΙΒΗΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ ΦΟΡΟΣ 20%

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Σε αυτη την περίπτωση αν το καθαρο πόσο που συμφωνήσω είναι 1000 ευρώ θα πρέπει να κόβω 1200 (20% παρακράτηση)+ΦΠΑ; ΝΑΙ 

 

 

με μια διόρθωση

για να πάρεις 1000 καθαρά πρέπει να κόψεις 1250+ΦΠΑ (=1000/80% όχι 1200, γιατί η παρακράτηση θα είναι 240 και θα πάρεις 960), και στο συμφωνητικό η αμοιβή θα είναι επίσης 1250, προσοχή

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

με μια διόρθωση

για να πάρεις 1000 καθαρά πρέπει να κόψεις 1250+ΦΠΑ (=1000/80% όχι 1200, γιατί η παρακράτηση θα είναι 240 και θα πάρεις 960), και στο συμφωνητικό η αμοιβή θα είναι επίσης 1250, προσοχή

 

 

Η παρακράτηση πλέον δεν επιστρέφεται κι επομένως ο ΦΠΑ ειναι ρεαλιστικό να θεωρούμε ότι έχει φτάσει στο 20%+23% = 43% για εμάς τους μηχανικούς;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη από που προκύπτει πως η παρακράτηση δεν επιστρέφεται; Αυτό λέει  το κείμενο; 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους,

 

επειδή οι πελάτες μου κωλυσιεργούν να μου κάνουν την παρακράτηση ή να μου δώσουν τη βεβαίωση, ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω εγώ την παρακράτηση αντ' αυτών μέσω TAXIS και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένης της φορολογίας, πρακτικά ελάχιστοι θα έχουμε επιστροφή φόρου, μάλλον αυτό εννοεί ο συνάδελφος...

Link to comment
Share on other sites

αυν το ότι* με την αύξηση του ποσοστού προκαταβολής φόρου για το επόμενο έτος δεν παίρνεις τίποτα

(*πιθανώς εννοεί -άντε θ' αρχίσουμε να βγάζουμε ερμηνευτικές εγκυκλίους και μεταξύ μας) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Στη ενημερωση εκκαθάρισης μου αναγράφεται οτι το ποσο που περιμένω για επιστροφή θα ναι διαθέσιμο στισ 24 /9.Ακόμα δεν έχουν μπει τα χρήματα.Συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να γίνει. Εγινε σε 'μενα.

Ενώ κατά την αρχική υποβολή είχα δηλώσει το IBAN κανονικά στην τελευταία σελίδα (ελεγμένο ότι ήταν σωστό) και μάλιστα τύπωσα και το Ε1 με τον αριθμό πρωτοκόλου και έιχε το IBAN στην τελευταία σελίδα.

Οταν μπήκα μετά την ενημέρωση εκκαθάρισης που κοιτούσα ανα διαστήματα δεν υπήρχε γραμένος ο ΙΒΑΝ, αντίθετα υπήρχε μόνο η Τράπεζα που είχα δηλώσει.

Δες το, μπορεί να είναι έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.