Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Μα αυτό ακριβώς δεν λέει η διάταξη! (αν την παρέθεσες αυτολεξεί) 

δηλ μπορείς

1.να σκάψεις το φ.ε μέχρι ένα μέτρο (αυτό κάνεις)

2.μπορείς να μπαζώσεις μέχρι 1.0μ (εσύ μπαζώνεις 60 εκ) και

3.τελικά έχεις προεξοχή από οριστική στάθμη (δηλ την τεχνητή στάθμη εδάφους) 1.0μ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα μπορούσε κατασκευή βεράντας σε προκάτ να πάει με ΕΕΚΜ?

Διαβάζοντας τις 30 εργασιές μικρής κλίμακας δεν βρήκα κάτι που να την περιλαμβάνει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω , θέλω να βγάλω μια άδεια μικρής κλίμακας σε κτίριο «Αλλαγή χρήσεις από γραφεία σε κατοικία και εσωτερικές διαρρύθμισης» όμως σαν αγρονόμος και τοπογράφος μηχανικός έχω αυτό το επαγγελματικό δικαίωμα;
 
Ευχαριστώ εκ τον πρότερων




Μην κάνετε την ίδια δημοσιεύση πολλές φορές. Την επόμενη φορά θα διαγραφούν όλες..
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια να πούμε ότι αλλαγή χρήσης με Μικρή κλίμακα δεν προβλέπεται.

Η θα κάνεις ενημέρωση του φακέλου της άδειας αν πληρούνται οι προϋποθέσεις που ορίζει ο ΝΟΚ για αυτό,

η θα πας με κανονική Άδεια Δόμησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, χρειάζομαι τα φώτα σας!!!

Λοιπόν σε οικόπεδο με δύο οικοδομές, οι οποίες χωρίζονται σε πολλές οριζόντιες ιδιοκτησίες, έχουν βγει κατά καιρούς άδειες δόμησης, νομιμοποιήσεις (ν.1512/85) τακτοποιήσεις(ν.3843/10, ν.4014/11) κλπ. Βασικά είχαν χαθεί τα σχέδια της αδείας της οικοδομής του 1978 και εκ των υστέρων βγήκαν και άλλες άδειες και νομιμοποιήσεις και έτσι έχω στα χέρια μου κάποια σχέδια.

Ο πελάτης μου έχει την εξής ιδιοκτησία (κατάστημα): υπόγειο, ισόγειο και πατάρι στην μία από τις δύο πολυκατοικίες που είναι πενταόροφη. 

Υφιστάμενη κατάσταση: ενώ στα σχέδια υπάρχει εσωτερικός ανελκυστήρας για επικοινωνία των τριών επιπέδων, καταργήθηκε αυτή η τρύπα εδώ και χρόνια και έχει κατασκευασθεί σε διαφορετικές θέσεις εσωτερική κλίμακα προς υπόγειο και εσωτερική κλίμακα προς πατάρι (μεταλλική σκάλα)

Τι θέλουν κάνουν τώρα:

   1) να αφήσουν τη σκάλα προς το πατάρι ως έχει, αποκλείοντάς την όμως με τοίχο ώστε να την κάνουν κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο (τώρα δεν μπορώ να το εξηγήσω χωρίς σχήμα...πάντως σκεφτείτε ότι απλά με μερικά ytong θα κατασκευαστεί ένας τοίχος μέσα στο ισόγειο και στο πατάρι αφαιρώντας έτσι 10 τμ από το κατάστημα και κάνοντάς τα κοινόχρηστα...)

2) αφού πλέον δεν θα υπάρχει πρόσβαση προς το πατάρι από το κατάστημα να κατασκευάσουν μία νέα εσωτερική κλίμακα (μεταλλική)

 

Άρα έχουμε αυθαίρετο κλείσιμο τρύπας ανελκυστήρα, αυθαίρετες κατασκευές κλιμακοστασίων και ανάγκη για έκδοση αδείας για κατασκευή εσωτερικού τοίχου και εσωτερικής μεταλλικής σκάλας.  η σκέψη μου είναι μήπως το βάλω στο Ν.4178/13 με επιλογή «προς έκδοση οικοδ. αδείας» κι έπειτα βγάλω μία Ε.Ε.Μ.Κ. (ίσως περίπτωση ιθ) μόνο για το κατάστημα και όχι για όλη την οικοδομή.

Τι λέτε? Αν μπορείτε δώστε μου μία κατεύθυνση ώστε να το μελετήσω πιο σωστά το θέμα. 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει από κάποια διάταξη ότι εάν εσωτερικός τοίχος πλήρωσης προς καθαίρεση είναι μικρότερος σε επιφάνεια από το 25% των υπολοίπων τοίχων επιτρέπεται μόνο ενημέρωση προ 48 ωρών; Το άκουσα να διαφημίζεται από κάποιο γραφείο και μου ακούγεται ξεκάρφωτο.

 

ΥΓ. Με ενδιαφέρει άλλη περίπτωση στην οποία μετά από εσωτερική διαρρύθμιση θα γίνει σύσταση δύο οριζόντιων ιδιοκτησιών από μία. Αν κατάλαβα καλά το πνεύμα του νομοθέτη, αφού αλλάζουν τα κουφώματα, υποχρεωτικά απαιτείται μικρής κλίμακας, σωστά;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε ΕΕΜΚ για εξωτερικές επισκευές επιχρισμάτων και χρωματισμούς τί γίνεται με το ΙΚΑ των εργαζομένων; Πρέπει να συνταχθεί πίνακας 1 και να βγει ΑΜΟΕ για το έργο;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε ΕΕΜΚ για εξωτερικές επισκευές επιχρισμάτων και χρωματισμούς τί γίνεται με το ΙΚΑ των εργαζομένων; Πρέπει να συνταχθεί πίνακας 1 και να βγει ΑΜΟΕ για το έργο;

 

πίνακας 3 και ΑΜΟΕ (Το απογράφεις και το βάζεις συνημμένα στην αίτηση για ΕΕΜΚ    ή     περιμένεις όταν σε καλέσουν από ΙΚΑ επειδή η πολεοδομία το στέλνει έτσι κι αλλιώς)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.