Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποσταθμός ΔΕΗ - ισχύουσα νομοθεσία


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω μερικές πληροφορίες για υποσταθμούς σε πολυκατοικίες.

 

Στην πολυκατοικία μου η ΔΕΗ το 2004 εγκατέστησε υποσταθμό στο ισόγειο της πολυκατοικίας μας. Δίπλα από τον υποσταθμό στεγάζεται ένα γραφείο (τους χωρίζει ένα ενδιάμεσος τείχος) και από πάνω είναι το διαμέρισμα του πρώτου ορόφου χωρίς να υπάρχει κάποιο κενό μεταξύ τους. Μετά από πολλές ερωτήσεις που μπορώ να μάθω κατά πόσο είναι νόμιμος δεν πήρα συγκεκριμένη απάντηση.

 

Τις τελευταίες 2 μέρες κάνουν έργα ξανά και μετά από ερώτηση σε ένα από τους εργάτες μου είπαν πως περνάνε καινούργια καλώδια υψηλής τάσης τα οποία θα καταλήγουν στον υποσταθμό.

 

Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο είναι νόμιμος και που μπορώ να μάθω συγκεκριμένα πια είναι η ισχύουσα νομοθεσία.

 

Ευχαριστώ

 

 

Ανδρέας Παυλίδης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η παραχωρηση εγινε και ειναι νομιμη και καταχωρημενη στην πολεοδομια

απο κει και περα ....δες αυτο

http://www.taxydromos.gr/article_detail.asp?node_serial=001001&node_id=2&article_id=10132

αλλα για να τον διωξετε ειναι μαλλον απιθανο

Link to comment
Share on other sites

η παραχωρηση εγινε και ειναι νομιμη και καταχωρημενη στην πολεοδομια

απο κει και περα ....δες αυτο

http://www.taxydromos.gr/article_detail.asp?node_serial=001001&node_id=2&article_id=10132

αλλα για να τον διωξετε ειναι μαλλον απιθανο

 

To Καταστατικό της πολυκατοικίας δεν επιτρέπει την εγκατάσταση υποσταθμού ή οποιαδήποτε άλλου τύπο εργαστηρίου. Το Δωμάτιο δεν πληρεί τούς όρους για χρήση υποσταθμού (Μου το είπε ένα άτομο που γνωρίζω και δουλεύει στη ΔΕΗ) και επίσης έφερα τον Τειρεσία και έκανε μέτρηση η οποία είναι πάνω από τα επιτρεπτά όρια.

 

Αυτό που μου είπαν να καλέσω το υγειονομείο. Το πρόβλημα είναι δεν βρίσκω πουθενά την νομοθεσία για την εγκατάσταση υποσταθμών. Μόνο με τα λόγια δεν μπορώ να εκκινήσω κάποιες δικαστικές διαδικασίες χρειάζομαι να βρω την υφιστάμενη νομοθεσία που μάλλον κανένας δεν γνωρίζει ή δεν θέλουν να την ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

τα ζητηματα που αναφερεις ειναι διαφορετικα ...

η δεη εχει δικαιωμα για δεσμευση χωρου ανεξαρτητα απ το καταστατικο ...

και δικαστικα να πατε ...μαλλον θα χασετε την υποθεση ...δυστυχως οτι και να κανετε η διαδικασια θα ειναι πολυχρονη πολυδαπανη και κουραστικη ,

και με αμφιβολλα αποτελεσματα ,

οσο αφορα ομως τις μετρησεις ... μπορει να ζητησετε ασφαλιστικα μετρα με επισης αμφιβολα απολεσματα , τις επιτρεπτες τιμες μπορεις να τις βρεις και στο σιτε της δεη , η στην ΕΛΙΝΥΑΕ .

αναφορικα με την καταλληλοτητα του χωρου μονο στις απαιτησεις πυροπροστασιας μπορεις να σταθεις ...γενικα 12 τετραγωνικα φτανουν για την δεη χωρις αλλες απαιτησεις και βασικα χρειαζεσαι νομικο συμβουλο και.... συμπνοια των ενοικων ....

η δεη παντα επικαλειται το δημοσιο συμφερον και ως εκ τουτου ... μαλλον θα χρειαστειτε σημαιες και λαβαρα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν κατάλαβα και έχει σημασία.

Οταν εκδώθηκε η οικ. άδεια είχε υποσταθμό?

Πως μετά ήρθε η ΔΕΗ και έβαλε υποσταθμό? Ποιος τις έδωσε το δικαίωμα?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν κατάλαβα και έχει σημασία.

Οταν εκδώθηκε η οικ. άδεια είχε υποσταθμό?

Πως μετά ήρθε η ΔΕΗ και έβαλε υποσταθμό? Ποιος τις έδωσε το δικαίωμα?

 

To 2004 ήρθε η ΔΕΗ και έβαλε τον υποσταθμό. Δεν γνωρίζω πότε η ΔΕΗ αγόρασε το χώρο αλλά από τότε πού κτίστηκε η πολυκατοικία ο χώρος ήταν άδειος (30+ χρόνια). Δεν πήρε την άδεια των ενοίκων όσο για την οικοδομική άδεια δεν έχω ιδέα εάν είχε εκδοθεί όταν κτίστηκε. Μάλλον πρέπει να πάω στην πολεοδομία και να πάρω αντίγραφο της οικοδομικής άδειας.

 

Θα ρωτήσω και την ξαδέλφη μου είναι δικαστής στο πρωτοδικείο Αθηνών μήπως και βγάλω καμία άκρη.

Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα ηταν ηδη δεσμευμενος αν και περιεργο μετα 30 χρονια ...παντως καταληψη με το ζορι αποκλειεται να εκανε

σε καθε περιπτωση ξεκινας απ την αδεια ...ρωτα και κανα "παλιο" κατι θα ξερει ...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (άρθ. 13 Ν1672/51 & Ν2941/2001) Η ΔΕΗ έχει ιδιόμορφο και άμεσο δικαίωμα να εγκαθιστά τα δίκτυα Μέσης και Χαμηλής τάσης σε αστικά ή αγροτικά ακίνητα και σε κοινόχρηστους χώρους!!!!

 

Εφόσον υπάρχει οικοδομική άδεια τότε η ΔΕΗ τροποποιεί την υπάρχουσα κατάσταση για να είναι σύμφωνη με την οικοδομική άδεια.

Πρακτικά μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης στο ισόγειο και να δείξεις διαφορετικές χρήσεις (που να απαιτούν απόσταση από δίκτυα χαμηλής και μέσης τάσης) και να τους υποχρεώσεις να τον βάλουν αλλού (πχ. στην δίπλα πολυκατοικία χεχε).

 

βασικά πρέπει να ζητήσεις από την περιοχή που ανήκεις (δ/νση διανομής) και να δεις αν οι οδηγίες διανομής της ΔΕΗ εχουν εφαρμοστεί κατά γράμμα στο ισόγειό σου.

 

εννοείται ότι μπορείς να ζητήσεις αλλαγή αλλά θα πρέπει να αιτιολογήσεις επαρκώς το αίτημά σου (και την αιτία του). Η ΔΕΗ πάντως συνήθως δεν απαντά θετικά

 

αν θές περισότερες πληροφόρίες στείλε μήνυμα [email protected]

(έχω περάσει από την διανομή της ΔΕΗ / περιοχή ηρακλείου κρήτης, και το εχω γενικα μετανιώσει, αν μπορώ να βοηθήσω στο θέμα πληροφότησης)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα πριν το νέο έτος είχα εκδώσει μια οικ. άδεια σε οικόπεδο 1000 + μ² με δόμηση 240 μ² + υπόγειο. Κατά την εξάντληση του Σ.Δ ξεπερνά ο όγκος τα 2500 μ³ και η ΔΕΗ ζήτησε την κατασκευή του υποσταθμού. Τότε ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε να το τοποθετήσω σε κάποιο σημείο του οικόπεδου που παίρνει 22 μ² από την δόμηση. Τώρα κατά την κατασκευή κατάλαβε το λάθος του και σε μια κουβέντα με το αντιδήμαρχο είπαν να το τοποθετήσουν σε διπλά οικόπεδο που θα είναι [ Κ. ]. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορεί να γίνει αυτό γιατί θα πρέπει να το κατασκευάσουμε με έξοδα του ιδιοκτήτη να το παραχωρήσουμε στην ΔΕΗ και να ενημερώσω τον φάκελο της άδειας για την αλλαγή αυτή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.