Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων - Coord.Gr


Recommended Posts

Πολύ καλό το πρόγραμμα και προπάντων δωρεάν, αλλά θα ήταν ωραίο αν μπορούσε να κάνει μαζικές μετατροπές συντεταγμένων. Το να κάνεις μία μία την μετατροπή είναι χρονοβορό αλλά και επικίνδυνο για συστηματικά λάθη στην μετατροπή. :) Απλά σαν επισύμανση για ένα μελλόντικό update :wink:

 

Κάνει και μαζικές μετατροπές όπως θυμάμαι.

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει και μαζικές μετατροπές όπως θυμάμαι.

 

Εύχομαι να έχεις δίκιο αν και θα χτυπάω το κεφάλι μου στο τοίχο μετά με τόσα τσάκα τσάκα που έχω ρίξει τόσο καιρό στο πληκτρολόγιο όπως λέει και ο φίλος iliekater. Πάντως μας το άφησες στη μέση... υπάρχει τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετατρέπει αρχεία αλλά όπως λέει και ο ίδιος στη βοήθεοα του προγράμματος (μου φαίνεται) μόνο για χαρτογραφική χρήση (με ακρίβεια δηλαδή κοντά στα 50 μ).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και από μένα. (πρώτη δημοσίευση). Απ' όσο το χω ψάξει και γω δε κάνει μαζική μετατροπή. Θέλει πληκτρολόγηση ένα- ένα. Μία ιδέα είναι να μπορούσε να κάνει input από αρχείο txt ή excel. (Αν και δε ξέρω πόσο εύκολη είναι η αλλαγή του κώδικα σε αυτό το σημείο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και καθυστερημένα,

βέβαια και κάνει input/output ένα-ένα ζεύγος κάθε φορά, στην πηγή επιλέγω το ζεύγος συντ/νων χ και ψ προς εισαγωγή right-click copy και μετά πάω στο CoordGR και κάνω click στο εικονίδιο (paste) δίπλα στη λέξη ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

 

1. οταν πηγή είναι αρχεία txt, οι τιμές χ και ψ πρέπει να είναι διαχωρισμένες με space ή tab

 

2. οταν είναι κελλιά του Excel, επιλέγω και τα δυό κελλιά.

 

Επίσης, εξάγει και τα δεδομένα σε Excel ή txt αν κλικάρεις το εικονίδιο (copy) δίπλα στη λέξη ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, μετά πάς στο Excel και κάνεις paste.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Παιδιά το συγκεκριμένο thread κάνει εγκατάσταση το Rev. 1.4.6 κι όχι το 1.6 όπως λέει ,στο οποίο μάλλον πειραματικά δέχεται ολόκληρα αρχεία csv,tx κλπ.Αν το εχει κάποιος ας το ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
...Αν το εχει κάποιος ας το ανεβάσει.

 

Το έχω , αλλά δεν γίνεται να το ανεβάσω γιατί υπερβαίνει το όριο του forum

αμα θες στο στέλνω με mail

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.