Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχέδιο νόμου για επαγγελματικά δικαιώματα Χημικών Μηχανικών


Recommended Posts

Κυκλοφορεί ένα σχέδιο νόμου (όχι σε δημόσια διαβούλευση) για τα επαγ. δικαιώματα των Χημικών Μηχανικων που εμμέσως πλην σαφώς πλητει όλους τους Μηχανολόγους/

Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς, τους δομικούς μηχανικούς (πολ. μηχανικούς και αρχιτέκτονες) και ακόμα και τους ...Μηχανικούς Πληροφορικής δίνοντας πολλά δικαιώματα από τις παραπάνω ειδικότητες στους Χημικούς Μηχανικούς. Μάλιστα καθιστά τους Χημικούς Μηχανικούς επικεφαλείς μηχανικούς για κάθε βιομηχανία ή χημική κτιριακή υποδομή καθιστώντας τον επικεφαλή σε αυτό..Τους δίνει δικαιώματα κτιριακών μελετών, επίβλεψης/συντήρησης εγκαταστάσεων (ανεξαρτήτως αν ειναι βιομηχανία) κτλ. Τους δίνει αρκετά δικαιώματα επιλογής υλικών και σχεδιασμού πάνω από τους δομικούς μηχανικούς (το δηλώνει ευθέως)...

 

Δυστυχώς , αν και το έχω το σχέδιο αναμένω κάποια έγκριση (από τη πηγη που μου το έστειλε) για να το δημοσιεύσω..

Link to comment
Share on other sites

Σε ενοχλεί οτι παίρνουν μέρος από τα δικαιώματα άλλων ειδκοτήτων όπως είναι καθορισμένα με την νομοθεσία του 30? Μπορούν να αντιτάξουν και αυτοί το ίδιο για την ειδικότητα σου

 

Δεν έχεις διαβάσει προσεχτικά το σχέδιο και αυτό φαίνεται εδικά από αυτά που αναφέρεις για τα υλικά

 

 

Για να γελάσουμε και λίγο το θέμα είναι απλό να λυθεί , βάλτε τους και αυτούς στο πηγάδι με Ναυπηγούς - Αεροναυπηγούς - μηχανικούς παραγωγής & διοίκησης -Ηλεκτρολόγους & μηχανικούς υπολογιστών να έχετε όλοι τα ίδια ,πες οτι βγαίνουν 150 παραπάνω μηχανολόγοι τον χρόνο :razz:

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα προσεκτικα το νομοσχέδιο και έχω διαβάσει και τον οδηγό σπουδών Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ. Προσωπικά με προβληματίζει η διαδικασία που θα καταλήξει το συγκεκριμένο νομοσχέδιο για ψήφιση :-0 Να ζητήσουμε οι υπόλοιποι όλοι μαζί δικαιώματα για στατικά και 2οροφές αρχιτεκτονικές μελέτες... όπως απλές Η/Μ ετσι απλά κτίρια ως 2 ορόφους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είχαν μέxρι το 50 οι μηχανολόγοι στστικά :razz: αλλά δεν πειράζει έχουν ακόμα ηλεκτρολογικά χωρίς να δικαιολογείται από τον οδηγό σπουδών τους πλεόν ,προχωράμε όμως

 

Επι της ουσίας το μόνο οπου έχεις δίκιο για ένσταση είναι η αναφορά για τις κτιριακές εγκαταστάσεις των χημικών βιομηχανικών (αλλά αναφέρεται ρητά σε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΌ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ - process design ) ,το πλέον πιθανό είναι τελικά να περιορίζονται στην χωροθέτηση όπως αντίστοιχα οι μηχανολόγοι οπότε δεκτή (μόνο αυτή) η ένσταση

 

σε όλα τα άλλα έχεις άδικο , ειδικά για τα υλικά

 

επίσης ναι αυτοί που σχεδιάζουν αλλά και πρέπει να είναι επικεφαλείς σε χημικές και παρόμοιες βιομηχανίες (πχ τροφίμων) είναι οι χημικοί μηχανικοί δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργο.

 

Αντιγράφω από wikipedia Process engineering (also called as Process Systems Engineering or Verfahrenstechnik in German) focuses on the design, operation, control, and optimization of chemical, physical, and biological processes through the aid of systematic computer-based methods. Process engineering is often regarded as a branch of chemical engineering and encompasses a vast range of industries, such as petrochemical, mineral processing, advanced material, food, pharmaceutical, and biotechnological industries.

 

να αλλάξουμε το γνωστικό τους αντικείμενο επειδή δεν μας αρέσει?

 

Για τους μηχανικούς υπολογιστών αναφέρει μόνο

οι Χ.Μ ....Την Τεχνική Ευθύνη Μελετών δικτύων αυτόματης ρύθμισης και συναφών

συστημάτων πληροφορικής των Εγκαταστάσεων Διεργασιών, καθώς και της

εφαρμογής αυτών.

 

 

Αλήθεια Σ.Α.Ε στην βιομηχανία σήμερα δεν κάνουν και οι μηχανολόγοι γιατί εγώ αυτή την εντύπωση έχω ,τα αντίστοιχα Σ.Α.Ε δηλαδή για χημικές & συναφείς βιομηχανίες να μην τα κάνουν οι χημικοί μηχανικοί? Δεν αντιλαμβάνομαι που βλέπεις το παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε κάθε σχέδιο να είναι όσο πιο σαφή γίνεται και να μην έχει γενικότητες του στύλ "συναφή"

 

Δεν πάω να αλλάξω κανενός τις σπουδές αναγνωρίζω ότι οι νόμοι μας είναι παλιοί και παρωχημένοι άλλα το πρόβλημα θα έπρεπε να λαθεί ίσως με ένα συνολικό νόμο και όχι τμηματικά γιατί έτσι υπάρχει κίνδυνος για δυσάρεστες εκπλήξεις σταδιακά. προτιμώ να είναι όλα στο τραπέζι και πάνω από αυτό και όχι να βγάζουμε νομοσχέδια σταδιακά και τμηματικά όχι με παραπομπές και γενικότητες. Κατάλαβε με γιατί είμαι ενεργειακός μηχανολόγος και πολλά από τα αντικείμενα των χημικών μηχανικών τα έχω διδακτεί και εγώ και ας μην έχω δικαιώματα υπογραφής (π.χ βιολογικοί καθαρισμοί..)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το θέμα είναι να ερχόμαστε σε ρήξη και αντιπαράθεση οι μηχανικοί μεταξύ μας ή να διεκδικούμε την αναβάθμιση και την κατοχύρωση του επαγγέλματος συνολικότερα? Όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος παραπάνω, τι θα πάθουν οι μηχανολόγοι αν προστίθενται στην αγορά και κάποιες δεκάδες (δεν πρόκειται για παραπάνω) χημικών μηχ/κων μελετητών? Θα τους φάνε τα έργα?

Επίσης, σύμφωνα με το Π.Δ. 274/97 μηχανικοί της βιομηχανίας θεωρούνται όλες οι προαναφερόμενες ειδικότητες (ηλεκτρολόγοι, μηχανολόγοι, ναυπηγοί, χημικοί). Επίσης, έχει δημοσιευτεί απόφαση διαιτησίας επιτροπής του ΤΕΕ (Νοέμβριος 2009) για τα επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανολόγων και Χημικών που σε ένα κλίμα συνέννεσης προσπαθεί να βάλει σε μία τάξη στα δικαιώματα του καθενός. Και παλιότερα οι μηχανολόγοι-ηλεκτρολόγοι αντιδρούσαν έντονα για την εισδοχή των χημικών στα ¨χωράφια τους¨. Δεν κατάλαβα, γίνανε φτωχότεροι που κάποιοι χημικοί ασχολούμαστε με μελέτες? Δεν τους πειράζουν οι χιλιάδες απόφοιτοι ΤΕΙ που κάνουνε μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! Συγχαρητήρια!!! Πάλι φταίνε οι μηχανικοί ΤΕ! Παίξτε τώρα την κολοκυθιά για το ποιός πρέπει να είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος!

 

Αλλά μεταξύ μας, Χημικοί και Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου δεν ξέρω πώς κολλάνε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιάζω για τα Τ.Ε.Ι γιατί πραγματικά δεν βλέπω που κολλάνε στην συζήτηση . για τα Σ.Α.Ε όμως κάνεις λάθος , η γνώση Σ.Α.Ε είναι βασική για τους χημικούς μηχανικούς έτσι ενδεικτικά

http://www.chemeng.ntua.gr/main.php?course_details&course=119

Εισαγωγή στην Ανάλυση και Αυτόματη Ρύθμιση Δυναμικών Συστημάτων – Προσομοίωση και Σχεδιασμός Συστημάτων Αυτόματης Ρύθμισης μέσω H/Y.

ή πχ http://www.chemeng.ntua.gr/labs/control_lab/rythmish9.html

 

για να μπορούν έπειτα να χρησιμοποιήσουν την θεωρία πχ σε μαθήματα σαν αυτό

http://www.chemeng.ntua.gr/main.php?course_details&course=122

 

Η ειδίκευση στο σχεδιασμό χημικών αντιδραστήρων (μελέτη λειτουργίας σε μόνιμες και μεταβατικές συνθήκες, αντιμετώπιση της μη ιδανικής ροής, υπολογισμός κατασκευαστικών μεγεθών, πλαισίωση του αντιδραστήρα με ρυθμιστές και μελέτη της σχετικής δυναμικής του συστήματος, επιλογή κατασκευαστικών υλικών και κοστολόγηση). Η εμπέδωση της ύλης συντελείται μέσω μεγάλων θεμάτων που εκπονούνται από τους φοιτητές και αναπτύσσονται στην τάξη.

 

Στην πράξη σκέψου απλά οτι οι διεργασίες πολλές φορές είναι δυναμικές για να τις

σχεδιάσεις σωστά και να τις ρυθμίζεις κατά την λειτουργία είναι απαραίτητο να ξέρεις θεωριά Σ.Α.Ε σκέψου το πιο απλό παράδειγμα έναν αντιδραστήρα και έναν αισθητήρα που μετράει πχ το pH όταν περάσει ένα επίπεδο να ρίχνει αυτόματα βάση ή οξύ και να το ρυθμίζει

 

Το προσχέδιο εξάλλου αναφέρεται ξεκάθαρα όπως έγραψα παραπάνω Χ.Μ ....Την Τεχνική Ευθύνη Μελετών δικτύων αυτόματης ρύθμισης και συναφών

συστημάτων πληροφορικής των Εγκαταστάσεων Διεργασιών, καθώς και της

εφαρμογής αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Τί ΤΕΕ τί ΤΕΙ αλλά το Ε από το Ι απέχει 4 γράμματα στο πληκτρολόγιο. Ούτε ως τυπογραφικό λάθος μπορεί να εκληφθεί...

 

@ΖaXoYs: είπα ότι δεν ξέρω πού κολλάνε. Τώρα που μου το διευκρίνησες αρχίζω και καταλαβαίνω... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.