Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρόποι δήλωσης στο ΙΚΑ εστεγασμένων και μη εστεγασμένων συνεργείων


myri

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι όλα. Δεν έχει ο πίνακας 3 τοποθέτηση κουφωμάτων - τζαμιών; Αυτά μπορεί να τα κάνουν και εστεγασμένα επαγγέλματα. Εκτός αν εννοείς ότι το ΙΚΑ θα απαιτήσει ένσημα ανεξαρτήτως του αν η επιχείρηση είναι εστεγασμένη ή μη.

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν στην περίπτωση των κουφωμάτων και εφόσον η εγκατάσταση γίνει από εστεγασμένη επιχείρηση δεν θα πρέπει να τα δηλώσουμε στον πίνακα 3.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ο Πινακας 3 τετοιες εργασιες...

Υποτειθεται οτι ο μαραγκος πληρωνει ΤΕΒΕ και ασφαλιζει αυτος τους υπαλληλους του στο ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θέλω να βγάλω μία άδεια για βαφή όψεων με χρήση ικριωμάτων.

Ξέρω ότι υπάρχουν εταιρίες που στήνουν τις σκαλωσιές και ασφαλίζουν αυτές τους εργαζομένους τους.

Ο Πίνακας 3 αναφέρει τα ικριώματα.

O Terry λέει ότι δεν είναι στεγασμένα ή δεν κατάλαβα καλά;

Πρέπει να βάλω στον πίνακα 3 τα ένσημα για τα ικριώματα ή όχι;

Μήπως πρέπει να τα βάλω και μετά να τους δείξω το τιμολόγιο ή κάποιο άλλο αποδεικτικό ώστε να αφαιρεθούν ;

'H δεν τα βάζω εξ'αρχής;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοεις την κατηγορια 14 του Πινακα 3??

Εγω προσωπικα θα το εβαζα κανονικα.

Αν προσκομισεις Τιμολογιο στο ΙΚΑ και δουν οτι η εταιρεια πληρωνει ΤΕΒΕ, δεν νομιζω να σου πουν τιποτα.

Υποτειθεται οτι ο Πινακας 3 εχει μονο μη εστεγασμενα.

Αλλα πχ ξερω πλακατζη ο οποιος με καποιο παλιο καθεστως ειναι ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ.

Επισης ξερω εταιρειες με προσωπικο σε μιθσοδοσια και ΙΚΑ που κανουν πχ στεγανωσεις/μονωσεις.

Επισης ατομα με καταλληλα μηχανηματα για χωματουργικα που ειναι ασφαλισμενα στο ΤΕΒΕ, οι οδηγοι τους ομως ειναι στο ΙΚΑ.

Δεν ξερω τι συμβαινει στις περιπτωσεις αυτες.

Αλλα τη στιγμη που υπαρχε παραστατικο που φαινεται οτι η εργασια εχει γινει απο ασφαλισμενο σε αλλο ταμειο (βλ γυψοδανιδες) τοτε δεν νομιζω οτ εχουν λογο να μην αφαιρεσουν τα ημερομισθια.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοώ την κατηγορία 14 του Πίνακα 3.

Μου λες δηλαδή ότι υπάρχει δυνατότητα να δηλώσω μεν τα ικριώματα κανονικά στην κατηγορία 14 αλλά όταν με το καλό γίνουν οι εργασίες μπορώ να πάω στο ΙΚΑ με τα κατάλληλα χαρτιά και να μου τα αφαιρέσουν .

Απορία:

Τιμολόγιο κόβει και ο μπογιατζής αλλά τους μπογιατζήδες τους κολλάμε κανονικά ένσημα.

Το τιμολόγιο που θα κόψει η εταιρεία των σκαλωσιών σε τι θα διαφέρει;

Απαντάω μόνος μου:

Σε τίποτα απλώς θα μου δώσει η εταιρεία ένα επιπλέον χαρτί που θα λέει ότι ασφαλίζει η ίδια τους εργαζομένους της ή κάτι τέτοιο.

 

Σώστά απάντησα;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία με το τιμολόγιο και το συμφωνητικό που θα πρέπει να γίνει καταρχήν (για να αφαιρέσει το ΙΚΑ τα ημερομίσθια) καθώς και ο πίνακας 2 (αυτός συμπληρώνεται όταν υπάρχουν στεγασμένα επαγγέλματα στην οικοδομή) χρειάζεται για να μην ζητηθούν από το

ικα ημερομίσθια για τους εργαζόμενους και για τη δουλέιά που θα κάνουν αυτοί, στην οικοδομή.Το τιμολόγιο λοιπόν σε απαλλάσσει από ημερομίσθια-και ο πίίνακας 2 από εργασίες των εργατών της εταιρίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μανωλη οκ για τον πινακα 2, αλλα στην περιπτωση χρωματισμου οψεων τι τμ θα βαλλεις στον Πινακα 2???

Και σε ποιες εργασιες θα αναφερεται ο Πινακας 2?

Δεν μιλαμε για νεα κατασκευη αλλα για εργασιες που πανε με αναλυτικο προυπολογισμο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.