Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδική προσαύξηση ΤΣΜΕΔΕ


dimitriosb

Recommended Posts

καταρχην, γραφωντας πρωτη φορα εδω, χαιρετω τους συναδελφους ολων των ειδικοτητων.

 

το μηνυμα μου αφορα την ειδικη προσαυξηση και το τι προβλεπει ο νεος ασφαλιστικος νομος.

 

προσωπικα, διαβαζοντας το νομο, βρηκα καποιες αναφορες σε 1-2 σημεια, πλην ομως δεν αναφερεται πουθενα με σαφηνεια εαν αυτη η επιπροσθετη συνταξη θα συνεχισει να χορηγειται η πεφτει τσεκουρι.

 

αν ισχυει τελικα το δευτερο, υποθετω πως στην επομενη ειδοποιηση του ταμειου για πληρωμη εισφορων, η αντιστοιχη εισφορα της ειδ. προσαυξησης δεν θα περιλαμβανεται.

 

οποιος εχει ακουσει / διαβασει κατι, please comment.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ρωτησα προσφατα στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν εχουν ιδεα (σιγα μην ειχαν). Λενε, πληρωσετα και εαν με τους νεους νομους κατι το καταργει (η δεν το υπολογιζει στην συνταξη) κανε αιτηση για διαγραφη και θα το εξετασουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο το ΤΕΕ προτεινε τροποποιηση στο νομοσχεδιο πριν ψηφισθει, ωστε να αναφερει ξεκαθαρα οτι η Ειδ, Προσαυξηση συνεχιζει να καταβαλεται και να αποτελει ΕΠΙΠΛΕΟΝ συνταξη η οποια δεν εμπιπτει στα ποσοστα αναπληρωσης της Κυριας Συνταξης, εφοσον προερχεται απο εισφορες εργαζομενου και εργοδοτη χωρις ΚΑΜΙΑ κρατικη συμμετοχη.

Αλλα οι βουλετες/κυβερνηση ουτε που δεχθηκε το αυτονοητο.....

Αντε τωρα να βγαλουν/με ακρη .....

Link to comment
Share on other sites

1. Aπό το ΤΣΜΕΔΕ λεφτά πίσω δεν παίρνεις εύκολα. Εντυπώσεις από το τμήμα επιστροφών έχουν πολλοί συνάδελφοι...με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα διαπιστώσετε τι εννοώ. Αποκορύφωμα ο συνάδελφος Τopap που το πήγε κι ένα βήμα παραπέρα και αναμένω κι εγώ τις εξελίξεις.

 

2. Η ειδική προσαύξηση τι νόημα έχει;

 

3. Τι είναι αυτονόητο; Το χαράτσι του κράτους ή το χαράτσι του κράτους-ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Λενε, πληρωσε τα και εαν με τους νεους νομους κατι το καταργει (η δεν το υπολογιζει στην συνταξη) κανε αιτηση για διαγραφη και θα το εξετασουν!!!!

 

Ήθελα να το σχολιάσω αυτό, από τότε που το είδα γραμμένο.

 

Μέχρι να πρωτοκολληθεί η αίτηση, να εξετασθεί και να γίνει (ίσως) δεκτή, θα πληρώνεις κανονικά. Φαντάζεσαι να κάνει 2 χρόνια να εξετασθεί η περίπτωση σου?

 

 

1. Aπό το ΤΣΜΕΔΕ λεφτά πίσω δεν παίρνεις εύκολα. Εντυπώσεις από το τμήμα επιστροφών έχουν πολλοί συνάδελφοι...με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα διαπιστώσετε τι εννοώ. Αποκορύφωμα ο συνάδελφος Τopap που το πήγε κι ένα βήμα παραπέρα και αναμένω κι εγώ τις εξελίξεις.

 

2. Η ειδική προσαύξηση τι νόημα έχει;

 

3. Τι είναι αυτονόητο; Το χαράτσι του κράτους ή το χαράτσι του κράτους-ΤΣΜΕΔΕ;

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει την ειδική προσαύξηση, και λόγω του ότι ακόμα δεν είμαι 35 αλλά και λόγω του ότι δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι. Πάντως φίλη μου που έχει φαρμακείο κοντά στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσ/νίκης ρώτησε και της είπαν να μην κάνω την προσαύξηση αλλά να αφήσω γίνει αυτόματα όταν γίνω 35.

 

Δεν ξέρω εάν ακουστεί κλισέ, αλλά ευρέως κυκλοφορεί η άποψη ότι εξυπηρετεί τους ήδη συνταξιούχους του ΤΣΜΕΔΕ με τα 2000€ σύνταξη...

 

Όσο για την περίπτωση μου, σε λίγο καιρό θα επικοινωνήσω με το Συνήγορο του Πολίτη για να μάθω εάν υπάρχουν εξελίξεις. Έως τότε, εγώ προσωπικά δεν πληρώνω ούτε ευρώ για τις εισφορές μου και ας έρθουν να μου βάλουν πρόστιμο να δουν τι θα τους πω και εγώ....

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και εξυπηρετει τους ηδη συνταξιουχους του ταμειου

 

αλλα ταυτοχρονα εξυπηρετει και τους νυν ασφαλισμενους, ειτε προ 1.1.1993 ειτε μετα.

 

για να καταλαβετε για τι ακριβως μιλαμε, με βαση το σημερινο τροπο υπολογισμου, η ειδικη προσαυξηση για καποιον που εχει ενταχθει π.χ. για 30 χρονια ειναι περιπου 1.016 ευρω μηνιαιως....

 

οταν η κυρια συνταξη ειναι λιγοτερο απο 700 ευρω

 

ακομα και να μειωθει αυτη η ειδ. προσαυξηση μελλοντικα, αντε να παει κανα 600αρι - 700 αρι κατ' ελαχιστο

 

κατα συνεπεια, καμμια σχεση με το να παιρνεις απλα μια συνταξη 650 - 700 ευρω, αν εισαι με μπλοκακι.

 

και κατι ακομα που θυμηθηκα τωρα: για ενα μηχανικο που εχει δουλειψει και σαν μισθωτος και με μπλοκακι, δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ επισημος τροπος υπολογισμου της "μικτης" συνταξης του απο το ταμειο. για τετοια οργανωση μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

1. Ούτε εγώ πληρώνω ειδική προσαύξηση.

 

2. Δημήτρη, δεν αμφιβάλλω ότι τα νούμερα που δίνεις είναι σωστά. Τονίζω όμως τη φράση "με βαση το σημερινο τροπο υπολογισμου". Να υπενθυμίσω ότι σήμερα, οι μετά το 1993 ασφαλισμένοι, ασφαλίζονται μόνο σε ένα ταμείο. Μηχανικοί δηλαδή που είναι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ, μπορούν να ανοίξουν και μαγαζί χωρίς να γραφτούν στο ΤΕΒΕ. Δεν ήταν πάντα έτσι...αυτό έγινε γιατί κόσμος που πλήρωνε δύο ταμεία και περίμενε να πάρει δύο συντάξεις με το "τότε σύστημα"...καταλαβαίνεις τι πήρε...Δεν ξέρω αν αυτό αλλάζει με τα νέα μέτρα.

 

3. Topap ήταν προφανές ότι θα το σχολιάσεις :P :p. Αλλά για κάτσε...με ασφαλιστική ενημερότητα τι κάνεις; Aν σου χρειαστεί;

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο σε αυτο που λες για τις 2 συνταξεις...εν τελει, ποτε δεν ξερεις. παντως με τα σημερινα δεδομενα, σε οτι αφορα την ειδικη προσαυξηση ειναι συγκεκριμενο νουμερο σε ευρω που εχεις να παιρνεις για καθε ενα χρονο που εισαι ασφαλισμενος στον κλαδο της ειδ. προσαυξησης. τωρα, αν αυτο μειωθει καποια στιγμη, τι να πω. σιγουρα παντως ειναι η μοναδικη μας ελπιδα να παρουμε μια συνταξη της προκοπης, αν περιμενουμε απο την κυρια...

 

http://www.tsmede.eu/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Σύνταξη/ΠίνακεςΥπολογισμούΣυντάξεων/tabid/288/language/el-GR/Default.aspx

Link to comment
Share on other sites

off topic, λόγω παραπομπής: http://www.tsmede.eu/ΗλεκτρονικέςΥπηρεσίες/ΠεριγραφήΥπηρεσιών/Ασφαλισμένοι/tabid/313/language/el-GR/Default.aspx

 

Πριν από μερικούς μήνες, είδα κι εγώ το νέο site του ΤΣΜΕΔΕ...ωραία λέω για να μην τραβιέμαι κέντρο για τις βεβαιώσεις...να μου τις στέλνουν ηλεκτρονικά. Κάνω αίτηση εγγραφής στην υπηρεσία και μετά διαπιστώνω ότι:

 

"Στο μέλλον θα μπορεί να κάνει αίτηση για να πάρει κάθε μια από τις βεβαιώσεις που θα μηχανογραφηθούν στην διαδικτυακή πύλη, να ενημερώνεται σχετικά με την πρόοδο για όσες από αυτές εκκρεμεί έλεγχος από υπάλληλο του Ταμείου και να προχωρήσει στην εκτύπωση όσων έχουν εγκριθεί"

 

Όταν το ΤΣΜΕΔΕ λέει Στο μέλλον...εννοεί στο πολύ μακρινό μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

αλλα ταυτοχρονα εξυπηρετει και τους νυν ασφαλισμενους, ειτε προ 1.1.1993 ειτε μετα.

...

κατα συνεπεια, καμμια σχεση με το να παιρνεις απλα μια συνταξη 650 - 700 ευρω, αν εισαι με μπλοκακι.

...

 

Για να είμαι δίκαιος δεν έχω κάτσει να διαβάσω τι ακριβώς ειναι αυτή η ειδική προσαυξηση. Πέρα απο 2-3 κουβεντες με συνάδελφους/φιλους του στυλ: "την έκανες?" εχω ακολουθήσει τη συμβουλή της φιλης μου που έλεγα παραπανω.

Αλλα με αυτά που λές σκέφτομαι: εαν όντως εξυπηρετει και τους ασφαλισμενου μετα του 1993 (αρα και εμένα) τοτε γιατι υπάρχει η επιλογη της προσαυξησης? Γιατί δεν την κάνουν για όλους να τελειώνουμε?

 

Και κάτι άλλο, ειτε εισαι με ΑΠΥ ειται μισθωτος το ΤΣΜΕΔΕ ειναι 3000 το χρόνο (πανω πενταετίας) οπότε δεν πρεπει να υπαρχει καμια διαφορα, δεν ειναι ετσι?

 

Ασε να δούμε πρωτα τι θα γινει με το νεο ασφαλιστικό και μετα πράτουμε αναλογα.

 

Topap ήταν προφανές ότι θα το σχολιάσεις :P :p. Αλλά για κάτσε...με ασφαλιστική ενημερότητα τι κάνεις; Aν σου χρειαστεί;

 

Κοιτα, μόλις πήρα το ΜΕΚ Β και δεν εχω σκοπό να το δουλεψω στα κοντά οπότε δεν μου χρειάζεται η ασφαλιστική ενημερότητα. Τωρα, για την εφορία δεν θα μου χρειαστεί μεχρι του χρόνου που θα κάνω την δήλωση του 2010. Μεχρι τότε ελπίζω να εχει λήξει το θέμα.

 

Αλλίως, βλεποντας και κάνοντας οπως λέγαμε και στο Βιετναμ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.