Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης τουριστικών εντός οικισμών


Recommended Posts

Υπάρχει μια ασάφεια για τους όρους δόμησης εντός οικισμού για τουριστικές εγκαταστάσεις.

 

Υπάρχουν τρεις κατηγορίες:

1) Ξενοδοχεία

2) Ενοικιαζόμενα δωμάτια - ενοικιαζόμενα επιπλωμένα διαμερίσματα

3) Τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες - επαύλεις

 

Στο άρθρο 5 του ΠΔ 24-4-85 αναφέρει:

 

" γβ) Για οικόπεδα τουριστικών εγκαταστάσεων ή αμιγούς

επαγγελματικής χρήσης ο συντελεστής δόμησης ορίζεται ως εξής:

- Για το πέραν των 300 μύ και μέχρι 2000 μύ τμήμα οικοπέδου, ο

 

συντελεστής δόμησης ορίζεται σε 0,60.

- Για το πέραν των 2000 μύ και μέχρι 4000 μύ τμήμα οικοπέδου, ο

συντελεστής δόμησης ορίζεται σε 0,50.

- Για το πέραν των 4000 μύ τμήμα οικοπέδου, ο συντελεστής

δόμησης ορίζεται σε 0,40.

Και στις περιπτώσεις αυτές τα κτίρια ανεγείρονται χωρίς

περιορισμό στη συνολική επιφάνεια ορόφων."

 

Στην απόφαση 530992/87 του ΓΓ Τουρισμού αναφέρει για τις τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες ότι:

"...Μπορούν να βρίσκονται εντός σχεδίου πόλεων ή σε οικισμούς ή

περιοχές εκτός σχεδίου εντός ΖΟΕ ή εκτός σχεδίου και

οικοδομούνται με όρους δόμησης κατοικίας ή με μεταφορά

συντελεστή σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις...."

 

Επίσης, για τα ενοικιάζομενα δωμάτια δεν βρίσκω κάτι αλλά υποννοείται ότι αφορούν κατοικία --> επομένως πάμε και εκεί με όρους δόμησης κατοικίας;

 

Ρωτάω στην πολεοδομία και μου λένε ότι αφού αναφέρει το ΠΔ/85 για τουριστικές εγκαταστάσεις τότε πάς με αυτή την διάταξη...

 

Τελικά τι ισχύει ρε παιδιά;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω που εντοπίζεις την ασάφεια των ΟΔ.

Ενδιαφέρεσαι για ΟΔ τουριστικών εγκαταστάσεων σε οικισμούς <2000 και ανατρέχεις, σωστά, στο άρθρο 5 του από 24.4.85, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει. Η αρτιότητα των οικοπέδων αναγράφεται στην παρ. 1, το ποσοστό κάλυψης και ο ΣΔ στην παρ. 2, με την παρέκκλιση του εδαφίου ββ σε ότι αφορά στο ΣΔ για τουριστικές εγκαταστάσεις, το σύστημα δόμησης στην παρ. 3 κοκ.

 

Η απόφαση του Τουρισμού αναφέρεται στη δυνατότητα ανέγερσης τουριστικών επιπλωμένων σε όλα τα πολεοδομικά καθεστώτα της χώρας, σύμφωνα ΠΑΝΤΑ, με τους ΟΔ που ισχύουν για κάθε διαφορετικό καθεστώς (εντός, εκτός σχεδίου, οικισμούς κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Μα η απόφαση, για τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες λέει ότι "οικοδομούνται με όρους δόμησης κατοικίας..."!

Τι σημαίνει αυτό; Ότι για οικισμούς <2000κ εγώ εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το άρθρο 5 για τουριστικές εγκαταστάσεις και όχι τους "όρους δόμησης κατοικίας";

 

Π.χ. στον Προυπολογισμό πως το δίνεις; Δεν ξέρω ποιο πρόγραμμα αμοιβών χρησιμοποιείς αλλά το δικό μου (ΑΔΕΙΑ της 4Μ) δεν έχει επιλογή "τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες". Έχει μόνο "ξενοδοχεία" διαφόρων τάξεων, "επιπλωμένα διαμερίσματα" επίσης διαφόρων τάξεων και φυσικά απλά κατοικία...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τη σκέψη σου. Η συγκεκριμένη παρ. 2.β.γγ, που αφορά στον ΣΔ για τουριστικές εγκαταστάσεις, σου επιτρέπει αυξημένο ΣΔ, σε σχέση με τον αντίστοιχο για κατοικία, η πολεοδομία επιβεβαιώνει την άποψη αυτή και εσύ ρωτάς αν θα ακολουθήσεις την απόφαση του ΓΓ Τουρισμού, η οποία αναφέρει που μπορούν να ανεγερθούν τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες.

 

Για το θέμα του προγράμματος δεν έχω άποψη και μπορεί να σε βοηθήσει όποιος γνωρίζει σχετικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΜΑΚΑΡ. Το καλό είναι ότι θέλω πολύ να σε πιστέψω και τελικά θα το κάνω. Απλά φοβάμαι μήπως κολλήσουμε αφού έχει γίνει η μελέτη και πάμε για έλεγχο πολεοδομικών διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

και γώ έχω μια  απορία πάνω στο ίδιο θέμα και θα θελα τις γνωσεις σας, 

 

σε οικοπεδο εντος σχεδιου σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων ο πελατης θελει να φτιαξει ενοικιαζομενα επιπλωμενα διαμερισματα 

 

διαβαζοντας το ΦΕΚ 289 (4-11-11) σημειωσα  στο αρθρο 1 παρ. δ οτι για κτηρια τουριστικών και αμιγώς επαγγελματικών χρησεων ο σ.δ οριζεται ως εξής:

 

-για τα πρώτα 1000 τ.μ της επιφανειας του γηπέδου ο σ.δ οριζεται 0,6 

- για τα επομενα 1000 --> 0, 5   

 

κ.ο.κ    

 

αλλα απο εοτ μου ειπανε οτι τα ενοικιαζομενα επιπλωμενα διαμερισματα πανε με ορους δομησης κατοικιας 

 

τελικα τι ισχυει ?????

 

το οικοπεδο ειναι περιπου 3400 τ.μ 

 

με ορους δομησης κατοικιας απο οτι καταλαβαινω απο το ιδιο φεκ μπορω να χτισω μονο 400τ.μ 

 

ενω διαφορετικα πανω απο 1500 τ.μ 

 

τεραστια διαφορα ... 

 

καθε βοηθεια μου ειναι πολυτιμη 

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

να δεις με τον μηχανικο σου το ολο θεμα...

 

αυτος θα σου πει και για το αρθρο  1 παρ. 6 του ΑΑΠ 289...

 

και την διαφορα μεταξυ "επιπλωμενων διαμερισματων"  και  "κτηριων αμιγως τουριστικων χρησεων"...

Link to comment
Share on other sites

να δεις με τον μηχανικο σου το ολο θεμα...

 

αυτος θα σου πει και για το αρθρο  1 παρ. 6 του ΑΑΠ 289...

 

και την διαφορα μεταξυ "επιπλωμενων διαμερισματων"  και  "κτηριων αμιγως τουριστικων χρησεων"...

 

 

αρχιτέκτονας ειμαι :)  ( για καποιο λογο αλλαξε η ειδικοτητα στο προφιλ μου και δεν το ειχα παρει ειδηση) 

 

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση 

 

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη αν γνωριζεται για το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.