Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης τουριστικών εντός οικισμών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Σε οικόπεδο 2000 τμ. εντός Οικισμού προ του 23 έχω μια κατοικία, μια επαγγελματική αποθήκη και ενα κτίριο που έχει 2 καταστήματα.

 

Η κατοικία έχει σήμα απο τον ΕΟΤ σαν τουριστική.

 

Επειδή κάνω ενα τοπογραφικό στους όρους δόμησης πάω με τα 400 τμ. max  που προβλέπονται για κατοικία ή μπορεί να θεωρηθεί σαν αμιγώς επαγγελματική χρήση όλο το οικόπεδο και να πάω με το 0.8 που σημαίνει 1600 τμ.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχουν εξαντλήσει τα 400 τμ. και δεν θα μπορούν στο μέλλον να χτίσουν τίποτα.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η κατοικία αποτελεί αυτοεξυπηρετούμενο μη κύριο τουριστικό κατάλυμα και υπάγεται στις τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες, οι οποίες αδειοδοτούνται με όρους δόμησης κατοικίας.

Στο ακίνητο δεν έχεις αμιγή επαγγελματική χρήση, ούτε τουριστική (η χρήση κατοικίας δεν αλλοιώνεται από την έγκριση μέσω σήματος ΕΟΤ για λειτουργία ως επιπλωμένη κατοικία), αλλά μικτή.

Ενδεχομένως να έχεις και κάθετη λόγω της διασποράς των κτιρίων στο οικόπεδο.

Η επαγγελματική αποθήκη που λες με τα δυο καταστήματα είναι με άδεια?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά είναι τουριστική επιπλωμένη κατοικία. 

 

Τώρα κάνω κάθετες στο εν λόγω οικόπεδο και χωρίζονται τα κτίσματα το καθένα και σε άλλη κάθετη.

Η αποθήκη είναι με οικοδομική άδεια για αποθήκη και κάποιος προήγουμενος μηχανικός έχει κάνει αλλαγή χρήσης μέσω του 4178/13 σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά συνιδιοκτησίας που αντιστοιχούν σε κάθε τμήμα καθέτου δίνουν τον ΣΔ και την κάλυψη κάθε φορά, σε κάθε επιμέρους τμήμα.

Σήμερα με τα δεδομένα που έχεις,  ενδέχεται να υπάρχει υπέρβαση επιτρεπόμενου Σ.Δ επί του οικοπέδου αφού η μικτή χρήση δεν ανήκει στις αποκλίσεις της παρ. 1α άρθρου 7 ΦΕΚ 138/Δ/81.

Υποθέτω ότι πρώτα αδειοδοτήθηκε το κτίριο για αυτοεξυπηρετούμενο κατάλυμα μετά έγινε η προσθήκη αποθήκης και έκτοτε άλλαξε χρήση σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθετες τώρα θα γίνουν, δεν εχουν γίνει ακόμα και προφανώς κάθε τμήμα θα έχει τη δόμηση του ανάλογα με το ποσοστό.

 

Δεν υπάρχει υπέρβαση επιτρεπόμενου, υπάρχει ακόμα ένα υπόλοιπο 35 τμ. να χτίσουν.

 

Απλά ψάχνω να βρω τρόπο να κερδίσουν δόμηση γιατί θέλουν να χτίσουν αρκετά ακόμα, αλλά μάλλον δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μια εταιρία θέλει να βγάλει μια άδεια για ΕΕΔΔ σε ένα οικόπεδο κάτω των 700 τ.μ. εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων. Δεν θα υπάρχει κατοικία ιδιοκτήτη. Το 289ΑΑΠ/2011 γράφει ότι για κτίρια τουριστικών εγκαταστάσεων και αμιγώς επαγγελματικών χρήσεων ο σδ είναι 0,6. Για κατοικία είναι μαξ 240 τ.μ. + 40 τ.μ. πατάρια ξηράς δόμησης. Στο 2840Β/2014 λέει ότι τα ΕΕΔΔ πάνε με όρους δόμησης κατοικίας. 

 

Για να πάρω το 0,6 στην πολεοδομία μου είπαν ότι αν μπορείς να αποδείξεις την επαγγελματική χρήση ή την τουριστική πριν την άδεια θα μου το δώσουν. Δεν αρκεί ο τίτλος. Αυτοί δεν θέλουν το 'μπονους' να το αξιοποιήσει κάποιος στο μέλλον για να πουλήσει τα διαμερίσματα. Στην περίπτωση μου δεν υπάρχει αυτό το σενάριο. 

 

Πως πιστεύετε ότι μπορεί να αποδειχθεί η αμιγώς επαγγελματική χρήση (ότι θα λειτουργεί ως ένα) λόγω αυτού του κακογραμμένου ΦΕΚ; Για τον ΕΟΤ μετά από τηλεφωνική επικοινωνία είναι τουριστική εγκατάσταση αλλά έχουν καταργηθεί οι προεγκρίσεις.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ΕΝΤΟΣ διανομής - εγκεκριμένου σχεδίου, τότε πας με Σ.Δ. και οχι με βάση το 240+40
 
Συνήθως αυτό ισχύει για εντός ορίων οικισμού - εκτός εγκεκριμένου σχεδίου.
 
Μίλα με τον Τοπογράφου σου και κάνε ερώτηση στην ΥΔΟΜ

 

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε. Δεν έχω εγκεκριμένο σχέδιο. Πάω με αυτό του 2011 οπότε;

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά.. αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων.. σε επιπλωμενα τουριστικά διαμερίσματα με εσωτ ερικη διαρρύθμιση διαφορετική των προδιαγραφών της άδειας (91)τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθηθούν; Θέλει τακτοποίηση και σύσταση ο ιδιοκτητης

Link to comment
Share on other sites

1. Η όποια αυθαιρεσία (διαφοροποίηση ως προς την άδεια) καλύπτεται με υπαγωγή στο 4495 (διαμερισμάτωση στην περίπτωσή σου) και, αν δεν υπάρχουν άλλες παραβάσεις, ενδεχομένως ενημέρωση φακέλου άδειας

2. Αν η χρήση έχει πάρει έγκριση από ΕΟΤ, ίσως χρειάζεται και ενημέρωση αυτού,. Σε αυτή την περίπτωση, νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει σύσταση ο.ι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.