Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εφαρμογές, και λύσεις προβλημάτων, με κόλλα πλακιδίων


mak_johnn

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλήθεια. Ξέρετε ότι η κόλα πλακιδίων είναι ένα υλικό, που εκτός του ότι κολάι πλακάκια, μπορεί να μας βοηθήσει σε πολλά κατασκευαστικά προβλήματα?

 

Είναι εύκαμπτη, είναι στεγανή διότι διαθέτει ακρυλικές ίνες, δεν την πειράζει ο Ήλιος, διότι εμπεριέχει αδρανή υλικά, όπως είναι το τριμμένο μάρμαρο.

 

Μπορούμε

α) Να κολλήσουμε πλακάκια και μάρμαρα, αλλά μπορούμε ακόμα....

 

β) Να πιάσουμε υγρασίες σε τοίχους παλιών σπιτιών

 

γ) Να κάνουμε γεμίσματα ταρατσών, με κακή κλίση, ώστε να μην πίνουν νερό τα πουλάκια.

 

δ) Να την χρησιμοποιήσουμε ως υλικό αγκύρωσης, μεταξύ σκυροδέματος και τσιμεντοκονίας.

 

ε) Να την χρησιμοποιήσουμε ως τσιμεντοκονία την ίδια την κόλα.

 

ζ) Να την χρησιμοποιήσουμε για να πιάσουμε τα σκασίματα, που δημιουργούνται από τις συστολές διαστολές, λόγο αλλαγής περιβάλλοντος θερμοκρασίας,και διαφορετικής αντίδρασης συστολής διαστολής των διάφορων οικοδομικών υλικών, σε διαφορετικές τιμές θερμοκρασίας

 

η) Για διάφορα μερεμέτια ηλεκτρολόγων κλπ..

 

θ) Για σπάσιμο και στρογγύλεμα γονιών, ώστε να γίνουν ωραίες και γερές.

 

ι) Για μονώσεις ταρατσών ( υδρομονώσεις, θερμομονώσεις )

 

Βασικά έχει το καλώ, ότι δεν σκάει, δεν ξεκολλάει, και είναι λεπτόκοκκη, για καλό σβήσιμο στα μερεμέτια.

Δουλεύεται σχεδόν όπως η μαρμαροκονία.

 

Τις επόμενες ημέρες θα ασχοληθώ να γράψω ξεχωριστά την τεχνική της κάθε μία εργασίας.

 

Είναι εφαρμογές που τις δουλεύω πολλά χρόνια στην οικοδομή, και έχω ειδικευτεί πάνω σε αυτές.

Είναι πατέντες δικές μου....αδύνατον να κατοχυρωθούν.

 

-------------------------------------------------------------

 

ΥΓΡΑΣΊΕΣ ΣΕ ΣΟΒΆΔΕΣ.

Η κόλα πλακιδίων, λόγο του ότι εμπεριέχει ακριλικές ίνες, και διάφορα άλλα υλικά ελαστικοποίησης, δεν είναι υδροπερατή όπως ο σουβάς.

 

Με την προσθήκη ενός κιλού ατλακόλ ανά 25 kg κόλας πλακιδίων, η στεγανότητα της αυξάνετε περαιτέρω.

Το κύριο συστατικό κατασκευής της, είναι το τριμμένο μάρμαρο.

 

Αυτό την κάνει κατάλληλη και για επιλεγμένες εργασίες σοβά, αντικαθιστώντας την μαρμαροκονία.

Σε μέρη όπου είχε υγρασίες, και πέταγε την μπογιά, η αντικατάσταση της μαρμαροκονίας με κόλα πλακιδίων, αποδείχθηκε σωτήρια.

 

Δεν μάδαγε, αλλά ούτε και πέταγε την μπογιά.

Αυτό συμβαίνει διότι φυλακίζει μέσα της την υγρασία, και δεν την αφήνει να μεταφερθεί σε διπλανό σημείο.

 

 

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

 

Πρώτα σημαδεύουμε με ένα μολύβι, το μέρος όπου υπάρχει υγρασία, + 5 cm, πιο έξω από τον κύκλο.

Μετά αφαιρούμε μόνο την μαρμαροκονία.

Όχι τον σοβά,... εκτός αν είναι κούφιος.

Αν είναι κούφιος ο σοβάς, τότε πριν περάσουμε την κόλα, τον αντικαθιστούμε, προσθέτοντας και κάποιο μονωτικό του σοβά.

 

Μετά παρασκευάζουμε την κόλλα με τον αναδευτήρα, προσέχοντας να την κάνουμε πολύ σκληρή.

Τόσο σκληρή, ώστε να μπορούμε να την δουλέψουμε, χωρίς όμως αυτή να κυλάει στον τοίχο.

Για να μην καεί ο αναδευτήρας, την κάνουμε πρώτα υδαρή, και αφού προσθέσουμε και την ατλακόλ, τότε προσθέτουμε και άλλη κόλλα, ώστε να την κάνουμε πιο πηχτή.

 

Όταν ετοιμάσουμε το μείγμα, το αδειάζουμε στην σκάφη.

Αντί για φραγκόφτυαρο, χρησιμοποιούμε το τριβίδι του μαρμάρου, σε συνεργασία με το μυστρί.

Αφού έχουμε καθαρίσει καλά τον τοίχο από τις σκόνες, με την βοήθεια μιας σκούπας, ( όχι νερό ) τότε περνάμε το πρώτο χέρι κόλα, προσέχοντας να είναι τόσο παχύ το πρώτο στρώμα κόλας, ώστε να υπάρχει περιθώριο να περάσουμε και δεύτερο στρώμα, χωρίς να εξέχει από το παλιό σοβά

Κατόπιν περνάμε και το δεύτερο χέρι κόλα, προσέχοντας να μην εξέχει αισθητά από τον παλιό σοβά.

ΦΙΝΊΡΙΣΜΑ

Ο τρόπος εργασίας φινιρίσματος, διαφέρει από τον τρόπο εργασίας της μαρμαροκονίας.

Στην κόλα δεν περιμένουμε να στεγνώσει.

 

Πιάνουμε το τριβίδι το βουτάμε σε ένα ντενεκέ με νερό, ( δεν το πετάμε το νερό στον τοίχο με κυπελλάκι ) και τρίβουμε την κόλα, πρώτα εξωτερικά, γύρο γύρο από τον κύκλο.

Αυτό πρέπει να είναι το πρώτο μέρος που τρίβουμε, γιατί ξεραίνετε πρώτο.

 

Κατόπιν ξανά βρέχουμε το τριβίδι συχνά βουτώντας το στον νερό, και τρίβουμε το υπόλοιπο μέσα μέρος.

Για να μην μας κολλάει το τριβίδι πάνω στην κόλα, το βρέχουμε συχνά μες τον τενεκέ με το νερό, και το δουλεύουμε τραβηχτά, όπως και το φραγκόφτυαρο, κατά διάφορες διευθύνσεις, προσέχοντας να κλίνουν οι τρύπες.

 

Αυτό είναι το πρώτο τρίψιμο (σαλαμούριασμα)

Αφού το αφήσουμε να ξεραθεί λίγο, το ξανά τρίβουμε κατά τον ίδιο τρόπο, τραβιχτά, δίνοντας μία μικρή κλίση στο τριβίδι.

 

Μετά από δύο ώρες του κάνουμε το τελικό φινίρισμα.

Μετά 4 μέρες μπορούμε να βάψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πατέντες πολλές στην οικοδομή, αλλά ποιος εγγυάται για αυτά που λές ?

 

Με λίγα λόγια δε συμφωνώ, ούτε καν με αναμίξεις που κάνουν διάφοροι (revinex, τσιμέντο κλπ)

 

Ότι λέει ο κατασκευαστής.

 

Και για υγρασίες που λες επειδή το νερό είναι άτιμο δε θα συνιστούσα τέτοια πράγματα.

 

Εκτός και αν μου εγγυηθείς, όχι μόνο γραπτώς, αλλά και με εγγυητική που θα μου καταθέσεις σε τράπεζα.8-)

Link to comment
Share on other sites

...δηλαδή ανερχόμενης. Ανοδική είναι η προστασία. :):):)

 

Όσο για τις πατέντες, δεν έχω κάτι μαζί τους, αρκεί να τις χρησιμοποιούμε με φειδώ και εξ ανάγκης και όχι εκ συστήματος...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο AlexisPap. (κουράστηκα να το λέω συνέχεια :smile: )

 

Δυστυχώς όμως ένα ψάξιμο με το google έδωσε τα εξής αποτελέσματα:

ανοδική υγρασία : 23100 αποτελέσματα

ανερχόμενη υγρασία : 12600

ανιούσα υγρασία : 3080

 

Ας προσπαθήσουμε, τουλάχιστον εδώ στο michanikos, να χρησιμοποιούμε μόνο τους σωστούς όρους, δηλαδή το ανερχόμενη ή το ανιούσα.

 

ΥΓ. Πώς γίνεται και σχεδόν πάντα, ο λάθος όρος διαδίδεται περισσότερο από τον σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ότι λέω είναι κανόνας.

Τουλάχιστον δεν κάνω πειράματα.

Αυτό το εφαρμόζω 10 χρόνια.

Αν δεν θέλετε να το εφαρμόσετε, μην το εφαρμόσετε.

Πάντως στην ΙΟ μετά τόσα χρόνια που το έχω διαδώσει, χρησιμοποιούν πιο πολύ κόλα για αυτές τις κατασκευές, παρά για να βάζουν πλακάκια.

 

42 χρόνια κατασκευαστής δεν κάνω πειράματα.

Απλός μεταδίδω τις γνώσεις μου.

 

Ποτέ δεν θα μάθεις, αν δεν δοκιμάσεις.

Αν θέλετε εγγυητική επιστολή για ένα μερεμέτι, εγώ την δίνω 100%

 

Θέλω όμως να μου δώσετε και μένα εγγυητική επιστολή, για τα πισσόχαρτα που βάζετε, και σε δύο χρόνια τα έχει κάψει ο ήλιος.

Το ίδιο συμβαίνει με όλα τα μονωτικά που τα βλέπει ο ήλιος.

 

Απεναντίας η κόλα περιέχει αυτά τα ελαστικά υλικά, αλλά ο ήλιος δεν τα καίει λόγο του ότι προστατεύονται από το αδρανή μάρμαρο που περιέχει.

Link to comment
Share on other sites

Απλός μεταδίδω τις γνώσεις μου.

 

... όχι τις γνώσεις, τις εμπειρίες. Είναι χρήσιμες και αυτές, αλλά δεν είναι γνώσεις.

 

Εξάλλου, η εμπειρία είναι σκληρός δάσκαλος. Πρώτα πρέπει να περάσεις τις εξετάσεις και μετά μαθαίνεις το μάθημα...

Link to comment
Share on other sites

Μην παίζουμε με τις λέξεις.

Εγώ ότι λέω το αιτιολογώ.

Αυτό είναι γνώση.

Και μάλιστα γνώση έρευνας. Για να κάνεις έρευνα, πρέπει να έχεις άριστη γνώση.

 

Μην ξεχνάς ότι είναι θέμα χρόνου, που όλες οι κατασκευές στον κόσμο, θα γίνονται με το σύστημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε εγγυητική επιστολή για ένα μερεμέτι, εγώ την δίνω 100%

 

Θέλω όμως να μου δώσετε και μένα εγγυητική επιστολή, για τα πισσόχαρτα που βάζετε, και σε δύο χρόνια τα έχει κάψει ο ήλιος.

Το ίδιο συμβαίνει με όλα τα μονωτικά που τα βλέπει ο ήλιος.

 

Απεναντίας η κόλα περιέχει αυτά τα ελαστικά υλικά, αλλά ο ήλιος δεν τα καίει λόγο του ότι προστατεύονται από το αδρανή μάρμαρο που περιέχει.

 

Ειδικά για τα υγρομονωτικά υλικά και δη τα πισσοειδή ο ίδιος ο κατασκευαστής (και εννοώ το εργοστάσιο) είναι που σου επιβάλλει την ηλιοπροστασία τους. Έχεις δει πουθενά να προτείνεται η χρήση τους με απευθείας έκθεση στον ήλιο;

 

Όσο για το πείραμα οτιδήποτε ξεφεύγει από τις προδιαγραφές, του εργοστασίου και πάλι, είναι πείραμα. Καμμία εταιρία δεν προτείνει τις κόλλες πλακιδίων της ως υποκατάστατο υγρομονωτικών προϊόντων.

 

Προς θεού βέβαια δεν λέμε ότι αυτά που προτείνεις/εφαρμόζεις δεν λειτουργούν αλλά όπως και να το κάνουμε είναι εκτός εργοστασιακών προδιαγραφών. Σαν τα "πειραγμένα" αυτοκίνητα ένα πράγμα. Τους ανεβάζεις λίγο το τούρμπο, κερδίζεις τα άλογα, το σύστημα δουλεύει ρολόι αλλά αν γίνει καμμιά στραβή κανείς δεν θα κάτσει να αναλάβει την ευθύνη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.