Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, είμαι απόφοιτος του τμήματος Μηχανικός (ο θεός να με κάνει) Γεωτεχνολογίας και περιβάλλοντος καθώς και σύντομα ολοκληρώνω τις μεταπτυχιακές σπουδές μου (MSc in Energy).

 

Επιθυμώ να ασχοληθώ επαγγελματικά στον τομέα των Α.Π.Ε. (ανανεώσιμων πηγών ενέργειας) και αυτό που θέλω να μάθω εφόσον γνωρίζει κάποιος είναι:

 

1. αν γνωρίζει κάποιος εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον τομέα των ανανεώσιμων στη μέση ανατολή, γιατί εδώ στην Ελλάδα (παρόλο που το περιβάλλον είναι ιδανικό) δεν γίνονται οι αναμενόμενες επενδύσεις καθώς και αν υπάρχει μέλλον στη μέση ανατολή με τα ανανεώσιμα λόγω πετρελαίου.

 

και

 

2. Τη ρεαλιστική/εμπειρική άποψή σας στο αν θα μπορούσα να "χτυπήσω" δουλείες εκεί με βάση το educational backround μου. σημειωτέον δεν έχω προυπηρεσία (εκτός της πρακτικής μου άσκησης που δεν είχε σχέση με τα ανανεώσιμα) και σαν 2η γλώσσα έχω τα αγγλικά (lower).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με τα Logistics ή και με τις Πωλήσεις-Εμπόριο (sales engineering) αξίζουν χώρες της Μ.Ανατολής; Αν ναι ποιές; Καλύτερα από Ευρώπη; (από ελλάδα δεν ρωτάω:twisted:)! Έχει-είχε κάποιος εμπειρία σε κάποιον από αυτούς τους τομείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι αποφοιτη του τμηματος Ηλεκτρολογων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του ΔΠΘ. Σκέφτομαι για εργασία ίσως και μεταπτυχιακό στην Κύπρο.

Θα ήθελα να μάθω, από κάποιον με ανάλογη εμπειρία, ποια είναι η κατάσταση εκεί για τους μηχανικούς, αν θα άξιζε ενα μεταπτυχιακό και γενικά αν αξίζει τον κόπο η μετανάστευση..

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

είμαι εδώ και μισό χρόνο δπλωματου΄χος Πολιτικός Μηχανικός και ασκούμενη σε τεχνικό γραφείο.

Η εμπειρία που έχω δεν είναι μεγάλη λόγω της έλλειψης εργασίας (γενικά στα τεχνικά γραφεία).....

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι , επειδή έχω απογοητευτεί οικτρά από την Ελλαδίτσα, και δεδομένου ότι δεν έχω γνωστό στο εξωτερικό, πώς μπορώ να ψάξω για δουλειά και αν ξέρετε κάτι για εταιρίες που προσλαμβάνουν άτομα χωρίς προϋπηρεσία..

 

Οι γλώσσες που ξέρω είναι αγγλικά, αλλα μπορείτε να προτείνετε και χώρες με άλλη γλώσσα(ευτυχω΄ς μαθαίνω εύκολα)

 

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι , επειδή έχω απογοητευτεί οικτρά από την Ελλαδίτσα, και δεδομένου ότι δεν έχω γνωστό στο εξωτερικό, πώς μπορώ να ψάξω για δουλειά και αν ξέρετε κάτι για εταιρίες που προσλαμβάνουν άτομα χωρίς προϋπηρεσία..

 

Χωρίς προϋπηρεσία πολύ δύσκολα...αλλιώς θα είσαι ασκούμενη μέχρι να μάθεις την ροή εργασίας σε κάθε εταιρία και τα χρήματα είναι λίγα (σκούμενη θα είσαι). Ο ασκούμενος ανάλογα την εταιρία και τις ικανότητες του ίδιου έχει μια χρονική διάρκεια από 1 εώς 3 έτη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος του ΑΠΘ.

Δεν εχω καθολου εργασιακη εμπειρια παρα μια πρακτικη του 1 μηνα στη ΔΕΗ και 1 χρονο part time στο help desk του ΟΤΕ.

Εχω απογοητευτει με τα γεγονοτα στην ΕΛΛΑΔΑ και δεν εχω ασχοληθει να ψαξω ακομη δουλεια στην Ελλαδα. Περιμενω να μπω στρατο.

Ωστοσο μου πρωτη προτερεοτητα ειναι η εργασια στο εξωτερικο συγκεκριμενα σε Καναδα η Αυστραλια.

Δυστυχως εχω απογοητευτει απο οσα διαβαζω εδω αλλα και σε ξενα σιτε για εργασια μιας και ολοι ζητανε μινιμουμ 2 χρονια προυπηρεσια.

Πιστευετε αξιζει να ψαξω καποιο προγραμμα intership μιας και δε βλεπω να με προσλαμβανουνε σα μηχανικο.

Κοινως να παω μια πρακτικη και να δω πως δουλευουνε εξω και απο καπου να αρχισω.

Ο,τι γραψετε πραγματικα θα με βοηθησει εχω απογοητευτει πραγματικα και δε ξερω καν απο που να πιαστω και να αρχισω.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν διαφοροι τροποι.

1) μεταναστης αυστραλια, Νεα Ζηλανδια, Καναδα, ΗΠΑ, UK.

2) πηγενεις σαν τουρηστας και προσπαθης σε ενα 6μηνο να βρεις δουλεια (πολλα εξοδα, νοικιαζεις δοματιο, μεταφορικα μεσα γενκα διαβοιοση).

3) Μπωρεις σπουδαζοντας Διδακτορικο (σε πληρωνουν για να εργασθεις στο πανεπηστημειο) τσι βρικα εγω στο CITY Colege of London αν εισαι τυχερος και μπορεσεις να βρεις με τον καθηγητη σου εξτρα καποια εταιρια. (σε πληρονουν ισα ισα αλλα με την αποφητηση εχεις αρκετες αξιολογες προσφορες εργασιας)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια !! ειμαι πολιτικοσ μηχανικοσ απο πανεπιστημιο πατρων !! θελω να μαθω πληροφοριεσ για δουλεια στο ντουμπαι !! γνωριζει καποιοσ κατι να με βοηθησει?

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχει κανείς εργαστεί στην Τουρκία και ιδιαίτερα στην Πόλη στον τομέα των κατασκευών; Αν μπορούσε να μας ενημερώσει, σε γενικές γραμμές πάντα, για το τί αντιμετώπισε στη δουλειά και στην καθημερινή του ζωή εκεί;

ευχαριστω ;)

(και με το ζήτημα αναγνώρισεις πτυχίου τι έπαιξε...)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια !! ειμαι πολιτικοσ μηχανικοσ απο πανεπιστημιο πατρων !! θελω να μαθω πληροφοριεσ για δουλεια στο ντουμπαι !! γνωριζει καποιοσ κατι να με βοηθησει?

ευχαριστω!!

 

TΟΝ χειμωνα θ ανοιξει η αγορα του ντουμπαι για τους μηχανικους..

καλο νεο λοιπον για εσενα μιας και θελεις να γινεις σειχις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.