Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβαίνω πολλά πράγματα!

Πως σε επιλέξαν σε τέτοια δουλειά? Προφανώς έκανες κάποια αίτηση.

Είχες αντίστοιχα προσόντα της θέσης ή μέσω κάποιου γνωστού?

6000 είναι όντως πολλά για μη-ειδικευμένο προσωπικό. Είναι μικτά?

 

Μήπως έχεις πέσει σε τίποτα απατεώνες? Προσοχή γιατί κυκλοφορούν πολλοί!! ΑΝ σου ζητήσουν τίποτα "έξοδα" για τα διαβατήρια και τα αεροπορικά κόψε πέρα...

Link to comment
Share on other sites

Για την J&P μιλάμε....Δεν είναι εξωπραγματικό....Απατεωνία με καβάτζα το κύρος του ονόματος είναι χοντρό. Από πληροφορίες δεν είναι και τόσο καλοπληρωτές στην ώρα τους για Αμπου Ντάμπι μεριά...Κοίταξέ το και αυτό.

Τα υπόλοιπα περί επιλογής για την θέση....Εσύ ξέρεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Δεν είμαι μηχανικός(είμαι βιολόγος :smile: ) και θα ήθελα τα φώτα σας. Εδώ και 3 εβδομάδες μου προτάθηκε μια θέση χειριστή σκυροδέματος (ουσιαστικά σε έναν πίνακα μπροστά θα πατάω κάτι κουμπιά και θα αναμειγνύω τα υλικά για την άσφαλτο) και ο μισθός είναι 6.000 ευρώ καθαρά-αφορολόγητα με 15 μέρες διακοπές κάθε 3 μήνες. Η δουλειά είναι από την εταιρεία J@P που είναι υποεργολάβος στο έργο σε κοινοπραξία με την arabtech. Είναι μεταξύ Άμπου Ντάμπι και Ντουμπάι και θα κατασκευάσουν ένα δρόμο. Είπε ότι θα μένω σε διαμερίσματα κλιματιζόμενα. Ξέρει κανείς κάτι; Είναι εξωπραγματικό; Μηχανικός δεν είμαι και 6000 ευρώ μηνιαίως είναι υπερβολικά για έναν άσχετο και μάλιστα για χειριστή μηχανήματος μείξης.  :shock:

 

Ευχαριστώ

Λοιπόν για να σε προφυλάξω. Είναι σίγουρα απάτη. Οι λόγοι:

1. 15 ημέρες διακοπές κάθε 3 μήνες, ο νόμος στα UAE λέει ότι δικαιούσαι 2 η 21/2 ημέρες αδεια το μήνα. Τέτοια 'αδεια όχι στη Σ. Αραβία αλλά ούτε σε πλατφόρμα πετρελαίου δεν παίρνεις.

2. Τα λεφτά , Η J&P operates στα UAE μέσω της Αθηνάς και δίνει ιδιαίτερα χαμηλούς μισθούς για την περιοχή. Τα χρήματα ταιριάζουν περισσοτερο σε plant manager και όχι σε χειριστή.

3. Η θέση είναι αρκετά απαιτητική παρόλο που ακούγεται απλό. Επιπλέον συνήθως απαιτείται και γνώση αραβικών γιατί θα σε παίρνει τηλ. ο κάθε πικραμένος εργοδηγός..

4. Αν δεν έχεις καμία 15 χρόνια προυπηρεσία δεν πρόκειται να καμία εταιρεία να σε πάρει. (Σπουδές αδιάφορες)

 

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις μέσω ποιων ή ποιου site έλαβες αυτή την πρόταση για να προφυλαχθεί και ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Όταν λες σου προτάθηκε η θέση με το συγκεκριμένο μισθό εννοείς έχεις πάρει γραπτό συμβόλαιο στο οποίο αναφέρεται αυτός ο μισθός ή όλα αυτά ήταν προφορικά? Αν η πρόταση έγινε προφορικά τότε να τους πεις να σου στείλουν γραπτό συμβόλαιο με την προσφορά θέσης εργασίας. Στα προφορικά τα πάντα μπορεί να λεχθούν στο γραπτό είναι σημαντικό το τι υπάρχει και μάλιστα όπου υπάρχει υπογραφή. Αν σου στείλουν γραπτό συμβόλαιο το διαβάζεις αναλυτικότατα από την πρώτη μέχρι την τελευταία λέξη και ο,τιδήποτε μπορεί να σου φανεί ύποπτο τους ρωτάς ευθέως. Αν δε σου στείλουν γραπτό συμβόλαιο για οποιοδήποτε λόγο αυτό είναι ύποπτο.

Αν για οποιοδήποτε λόγο όσο καλόπιστος και να φαίνεται αυτός σου ζητήσουν χρήματα προκαταβολικά τότε είναι απατεώνες 100% μη στείλεις σε καμία περίπτωση. Αν προσφέρουν 6000 μισθό τότε σίγουρα έχουν 500 ή 1000 ή όσα ζητήσουν για βίζα, ταξιδωτικά έγγραφα ή ο,τιδήποτε άλλο. Η συγκεκριμένη εταιρεία που αναφέρεις έχει πολύ καλή φήμη αλλά αυτοί με τους οποίους μιλάς μπορεί να είναι απλά απατεώνες και να χρησιμοποιούν το όνομα της εταιρείας για να προσελκύσουν θύματα μπορεί να μην έχουν στην πραγματικότητα καμία σχέση με την εταιρεία.

Αν ένα συμβόλαιο φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό συνήθως είναι έτσι. Αλλά βέβαια ποτέ μη λες ποτέ. Θεωρώ εξωπραγματικό το μισθό αλλά ψάξτο να είσαι τουλάχιστον σίγουρος ότι ξεσκέπασες απατεώνες και δεν πέταξες μια δουλειά ευκαιρία ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πολλά πράγματα!

Πως σε επιλέξαν σε τέτοια δουλειά? Προφανώς έκανες κάποια αίτηση.

Είχες αντίστοιχα προσόντα της θέσης ή μέσω κάποιου γνωστού?

6000 είναι όντως πολλά για μη-ειδικευμένο προσωπικό. Είναι μικτά?

 

Μήπως έχεις πέσει σε τίποτα απατεώνες? Προσοχή γιατί κυκλοφορούν πολλοί!! ΑΝ σου ζητήσουν τίποτα "έξοδα" για τα διαβατήρια και τα αεροπορικά κόψε πέρα...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων και απαντώ σε σένα πρώτα ως διαχειριστή. Έπρεπε νωρίτερα να εγγραφώ και να πάρω απόψεις. ΔΕΝ έχω καμμία απολύτως προυπηρεσία και η θέση προσφέρθηκε από τον σύζυγο μιας ράφτρας που είναι μηχανολόγος και δουλεύει 30 χρόνια στην εταιρεία. Βέβαια, αυτό δεν ακυρώνει το γεγονός ότι μπορεί να είναι απάτη γιατί εδώ και καιρό τον βλέπω να κάθεται στο μαγαζί της γυναίκας του μετά το σταμάτημα των έργων στο μετρό Θεσσαλονίκης. Τα 6000 ευρώ είναι καθαρά και αφορόλογητα δίχως μπόνους και δίχως ασφάλιση (φουλ πακέτο). Μάλιστα είπε ότι κάθε μήνα μπορώ να τα έχω σε όποια τράπεζα θέλω (και αυτό λίγο ύποπτο το έκοψα να φεύγει έτσι συνάλλαγμα) Τα εισιτήρια είπε πληρωμένα όλα από την εταιρεία αλλά με την άδεια εργασίας εκεί δεν ανέφερε τίποτα και πόσο κοστίζει για να βγει.

Καλησπέρα φίλε. Όταν λες σου προτάθηκε η θέση με το συγκεκριμένο μισθό εννοείς έχεις πάρει γραπτό συμβόλαιο στο οποίο αναφέρεται αυτός ο μισθός ή όλα αυτά ήταν προφορικά? Αν η πρόταση έγινε προφορικά τότε να τους πεις να σου στείλουν γραπτό συμβόλαιο με την προσφορά θέσης εργασίας. Στα προφορικά τα πάντα μπορεί να λεχθούν στο γραπτό είναι σημαντικό το τι υπάρχει και μάλιστα όπου υπάρχει υπογραφή. Αν σου στείλουν γραπτό συμβόλαιο το διαβάζεις αναλυτικότατα από την πρώτη μέχρι την τελευταία λέξη και ο,τιδήποτε μπορεί να σου φανεί ύποπτο τους ρωτάς ευθέως. Αν δε σου στείλουν γραπτό συμβόλαιο για οποιοδήποτε λόγο αυτό είναι ύποπτο.

Αν για οποιοδήποτε λόγο όσο καλόπιστος και να φαίνεται αυτός σου ζητήσουν χρήματα προκαταβολικά τότε είναι απατεώνες 100% μη στείλεις σε καμία περίπτωση. Αν προσφέρουν 6000 μισθό τότε σίγουρα έχουν 500 ή 1000 ή όσα ζητήσουν για βίζα, ταξιδωτικά έγγραφα ή ο,τιδήποτε άλλο. Η συγκεκριμένη εταιρεία που αναφέρεις έχει πολύ καλή φήμη αλλά αυτοί με τους οποίους μιλάς μπορεί να είναι απλά απατεώνες και να χρησιμοποιούν το όνομα της εταιρείας για να προσελκύσουν θύματα μπορεί να μην έχουν στην πραγματικότητα καμία σχέση με την εταιρεία.

Αν ένα συμβόλαιο φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό συνήθως είναι έτσι. Αλλά βέβαια ποτέ μη λες ποτέ. Θεωρώ εξωπραγματικό το μισθό αλλά ψάξτο να είσαι τουλάχιστον σίγουρος ότι ξεσκέπασες απατεώνες και δεν πέταξες μια δουλειά ευκαιρία ζωής.

Όχι προφορικά έγινε η πρόταση και αυτός ήταν ο λόγος που σαν άσχετος μπήκα σε αυτό το φόρουμ. Εννοείται πως δεν απάντησα αμέσως γιατί αν το προχωρούσα θα γινόταν υποχρεωτικά συμβόλαιο. Για δώστε ορισμένες πληροφορίες για τα ταξιδιωτικά έγγραφα.  Από ότι διάβασα με το ελληνικό διαβατήριο μπορείς να καθίσεις τουριστικά 2 μήνες στα Εμιράτα. Από εκεί και πέρα; Όσον αφορά το όνομα της εταιρείας, ακουστά γνωρίζω ότι είναι φημισμένη αλλά τίποτα άλλο. Πάντως, το ποσό είναι εξωπραγματικό διότι ήξερα μέσω ενός γνωστού ότι η ξαδέρφη του έπαιρνε στο Κατάρ 4000 ευρώ το 2009, οπότε σαν ανειδίκευτος είναι πάραααα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Για την J&P μιλάμε....Δεν είναι εξωπραγματικό....Απατεωνία με καβάτζα το κύρος του ονόματος είναι χοντρό. Από πληροφορίες δεν είναι και τόσο καλοπληρωτές στην ώρα τους για Αμπου Ντάμπι μεριά...Κοίταξέ το και αυτό.

Τα υπόλοιπα περί επιλογής για την θέση....Εσύ ξέρεις.

Εννοείται πως τίποτα δεν αποκλείεται. Για όλα είμαι καχύποπτος πλέον. Ο δρόμος κατασκευάζεται μεταξύ Ντουμπάι και Άμπου Ντάμπι.  J&P είναι υποεργολάβος στο έργο. 

Λοιπόν για να σε προφυλάξω. Είναι σίγουρα απάτη. Οι λόγοι:

1. 15 ημέρες διακοπές κάθε 3 μήνες, ο νόμος στα UAE λέει ότι δικαιούσαι 2 η 21/2 ημέρες αδεια το μήνα. Τέτοια 'αδεια όχι στη Σ. Αραβία αλλά ούτε σε πλατφόρμα πετρελαίου δεν παίρνεις.

2. Τα λεφτά , Η J&P operates στα UAE μέσω της Αθηνάς και δίνει ιδιαίτερα χαμηλούς μισθούς για την περιοχή. Τα χρήματα ταιριάζουν περισσοτερο σε plant manager και όχι σε χειριστή.

3. Η θέση είναι αρκετά απαιτητική παρόλο που ακούγεται απλό. Επιπλέον συνήθως απαιτείται και γνώση αραβικών γιατί θα σε παίρνει τηλ. ο κάθε πικραμένος εργοδηγός..

4. Αν δεν έχεις καμία 15 χρόνια προυπηρεσία δεν πρόκειται να καμία εταιρεία να σε πάρει. (Σπουδές αδιάφορες)

 

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις μέσω ποιων ή ποιου site έλαβες αυτή την πρόταση για να προφυλαχθεί και ο κόσμος.

Στο 1 πολύ γέλιο αλλά πολύ περίεργο. Plant manager εννοείς εργοταξιάρχη; Για κάτι τέτοιο ταιριάζει ο μισθός. Από όλα όσα ανέφερες μόνο οι "σπουδές αδιάφορες" ταιριάζουν σε μένα!!  :mrgreen: Όποιος είναι από Θεσσαλονίκη μπορεί να με συναντήσει κιόλας. Ευχαριστώ σε όλους.

Ζήτα το και γραπτώς.

 

Πάντως φαντάζει εξωπραγματικό το ποσό.....από τους Κύπριους....

 Θα το ψάξω πρώτα και θα ενημερώσω και εσάς. Ευχαριστώ σε όλους.

Edited by ellin81
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μην παιδεύεσαι, έχω δουλέψει σε τρεις χώρες του κόλπου - δεν ταιριάζουν με τίποτα οι παροχές με τις απαιτήσεις της θέσης.

 

Μετά την διευκρίνηση για το πως έμαθες για την δουλειά, μάλλον σε κανέναν φαφλατά εργοδηγό έπεσες....Plant Manager  εννοώ τον επικεφαλή του παρασκευαστηρίου ασφαλτομίγματος ή σκυροδέματος.

 

Για εργοταξιάρχη τα 6000 είναι λίγα....    :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι,

 

Απο τη δική μου εμπειρία στην Αγγλία, θα έλεγα ότι πρέπει να δουλεύουμε περισσότερο απο τους Άγγλους για να κερδίσουμε τον σεβασμό. Αυτο διαπίστωσα προσωπικά.

 

Ο Έλληνας πάντα δούλευε παραπάνω. Στη αρχή από φιλότιμο, μετά επειδή έτρεχε για 2 και 3 και στο τέλος γιατί του έμεινε συνήθεια. Αυτό εδώ εκτιμάται.

 

Σχεδόν όλοι εδώ μόλις περάσει ένα δευτερόλεπτο απο τη λήξη του ωραρίου έχουν εξαφανιστεί. Ούτε υπολογιστή δε κλείνουν. Έχω δει υπολογιστή την Παρασκευή απόγευμα να έχει ανοιχτό το sap και να είναι στο πτυσσόμενο μενού!

 

Υπάρχει ισορροπία μεταξύ δουλειάς και εργασιας. Μη ξεχνάτε όμως ότι δε πλήρωνουν οι περισσότεροι εργοδοτες υπερωρίες...

 

Επίσης, είναι απίστευτα κουτσομποληδες και μεγιστοι πολιτικοί. Προσοχή λοιπον στο τι λέμε και που το λέμε. Ειδικά στο κουτσομπολιό δε παίζονται. Έχω παραδείγματα χιλιάδες. Νοιάζονται όμως για το αν είσαι καλα και τι σε απασχολεί.

 

Μια φορά είχα πει στον μάνατζερ μου ότι I am not happy. Το αποτέλεσμα ήταν να στεναχωθει πολύ κ να ρωτάει τι έγινε και πως να το διορθώσει. Αν το πεις στην Ελλάδα, υποθέτω ότι 9 στις 10 θα ακούσεις εξαψαλμο και θα σε πουν και αχαριστο!

 

Δουλειά λοιπον και να μετρατε την αποτελεσματικότητα. Έτσι δημιουργείται δεδομένα και επιχειρήματα για καλύτερο συμβόλαιο και ανέλιξη.

 

Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές. Έχω δεχτεί ρατσισμό, αλλα εκεί παίζει ρόλο πως το χειρίζεται ο καθένας. Εγώ το ανέφερα στους hr και στον μάνατζερ. Αυτο έγινε στη πρώτη μου εταιρεία και στη δεύτερη λίγο. Στη τωρινη μου εταιρεια ουτε κατα διανοια. Στην πρωτη μάλιστα τους το ανέφερα και ως αιτία παραίτησης. Μη σας φοβίζει όμως αυτο. Αφήστε τα αποτελεσματα τησ δουλειά σας να απαντήσουν και ο μάνατζερ θα σας υποστηρίξει. Μη ξεχνάτε αλλωστε ότι αυτός σας επέλεξε.

 

Τέλος, ιδιαίτερη μέριμνα στο ιδιωτικο συνταξιοδοτικό!!! Μη το αμελητέο κανείς! Εγώ δεν έκανα τίποτα τον πρώτο 1.5 χρόνο και ήταν έγκλημα. Έκανα φέτος όμως και όλα καλα. Να διαβασετε όλα τις πληροφορίες και να ρωτήσετε οτιδήποτε δε καταλάβατε.

 

Ο πρώτος καιρός (2 μηνες το πολυ) είναι λίγο ταλαιπωρία: σπίτι, τράπεζες, λογαριασμοί, σούπερ μάρκετ κλπ αλλα μετα όλα στρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Απο τη δική μου εμπειρία στην Αγγλία, θα έλεγα ότι πρέπει να δουλεύουμε περισσότερο απο τους Άγγλους για να κερδίσουμε τον σεβασμό. Αυτο διαπίστωσα προσωπικά.

 

Ο Έλληνας πάντα δούλευε παραπάνω. Στη αρχή από φιλότιμο, μετά επειδή έτρεχε για 2 και 3 και στο τέλος γιατί του έμεινε συνήθεια. Αυτό εδώ εκτιμάται.

 

Σχεδόν όλοι εδώ μόλις περάσει ένα δευτερόλεπτο απο τη λήξη του ωραρίου έχουν εξαφανιστεί. Ούτε υπολογιστή δε κλείνουν. Έχω δει υπολογιστή την Παρασκευή απόγευμα να έχει ανοιχτό το sap και να είναι στο πτυσσόμενο μενού!

 

Υπάρχει ισορροπία μεταξύ δουλειάς και εργασιας. Μη ξεχνάτε όμως ότι δε πλήρωνουν οι περισσότεροι εργοδοτες υπερωρίες...

 

Επίσης, είναι απίστευτα κουτσομποληδες και μεγιστοι πολιτικοί. Προσοχή λοιπον στο τι λέμε και που το λέμε. Ειδικά στο κουτσομπολιό δε παίζονται. Έχω παραδείγματα χιλιάδες. Νοιάζονται όμως για το αν είσαι καλα και τι σε απασχολεί.

 

Μια φορά είχα πει στον μάνατζερ μου ότι I am not happy. Το αποτέλεσμα ήταν να στεναχωθει πολύ κ να ρωτάει τι έγινε και πως να το διορθώσει. Αν το πεις στην Ελλάδα, υποθέτω ότι 9 στις 10 θα ακούσεις εξαψαλμο και θα σε πουν και αχαριστο!

 

Δουλειά λοιπον και να μετρατε την αποτελεσματικότητα. Έτσι δημιουργείτε δεδομένα και επιχειρήματα για καλύτερο συμβόλαιο και ανέλιξη.

 

Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές. Έχω δεχτεί ρατσισμό, αλλα εκεί παίζει ρόλο πως το χειρίζεται ο καθένας. Εγώ το ανέφερα στους hr και στον μάνατζερ. Αυτο έγινε στη πρώτη μου εταιρεία και στη δεύτερη λίγο. Στη τωρινη μου εταιρεια ουτε κατα διανοια. Στην πρωτη μάλιστα τους το ανέφερα και ως αιτία παραίτησης. Μη σας φοβίζει όμως αυτο. Αφήστε τα αποτελεσματα τησ δουλειά σας να απαντήσουν και ο μάνατζερ θα σας υποστηρίξει. Μη ξεχνάτε αλλωστε ότι αυτός σας επέλεξε.

 

Τέλος, ιδιαίτερη μέριμνα στο ιδιωτικο συνταξιοδοτικό!!! Μη το αμελήσει κανείς! Εγώ δεν έκανα τίποτα τον πρώτο 1.5 χρόνο και ήταν έγκλημα. Έκανα φέτος όμως και όλα καλα. Να διαβασετε όλα τις πληροφορίες και να ρωτήσετε οτιδήποτε δε καταλάβατε.

 

Ο πρώτος καιρός (2 μηνες το πολυ) είναι λίγο ταλαιπωρία: σπίτι, τράπεζες, λογαριασμοί, σούπερ μάρκετ κλπ αλλα μετα όλα στρώνουν.

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.