Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Έχω εμπειρία δεκαετίας στη μελέτη και κατασκευή (εργοστάσιο) μεταλλικών κτιρίων. Είμαι δυο χρόνια χωρίς δουλειά και σκέφτομαι για εξωτερικό.

Μπορεί κανείς να μου δώσει καμμιά συμβουλή......... σε ποια χώρα να ψάξω για δουλειά με την εμπειρία μου??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμιράτα ειδικα αν δεν εισαι παντρεμενη. θα βρεις αντρα στο τσακ μπαμ!

 

για δουλεία ψάχνει η συνάδελφος..........

Link to comment
Share on other sites

Έχω εμπειρία δεκαετίας στη μελέτη και κατασκευή (εργοστάσιο) μεταλλικών κτιρίων. Είμαι δυο χρόνια χωρίς δουλειά και σκέφτομαι για εξωτερικό.

Μπορεί κανείς να μου δώσει καμμιά συμβουλή......... σε ποια χώρα να ψάξω για δουλειά με την εμπειρία μου??

Μεγάλη Βρετανία 

Link to comment
Share on other sites

για δουλεία ψάχνει η συνάδελφος..........

Ε και? Τι εννοεις? Οτι δεν έχει δουλειά στα εμιράτα?

Ή οτι δεν παιζει ρολο η ζωή παραμόνο η δουλειά? Ακομα κι ετσι να είναι, που δεν το νομίζω, ας περιοριστεί σε δουλεια-σπίτι μονο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε και? Τι εννοεις? Οτι δεν έχει δουλειά στα εμιράτα?

........................ Ακομα κι ετσι να είναι, που δεν το νομίζω, ας περιοριστεί σε δουλεια-σπίτι μονο.

Γενικά για γυναίκες σ αυτές τις αραβικές χώρες έχουν ιδιαίτερα πιο έντονα πρόβλημα να εργαστούν.

Πολλά περισσότερα από όσα οι άντρες συνάδελφοι.

 

Πρώτα πρώτα σε αρκετές απ αυτές τις χώρες δεν μπορεί καν να οδηγήσει αυτοκίνητο γυναίκα και πολλά άλλα.

Με 50 βαθμούς θερμοκρασίες λοιπόν και να ψάχνεις ποιος θα σε πάει σπίτι σου ή να αγοράσεις κάτι δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Τελευταία επιλογή λοιπόν και με αυτοκτονικές τάσεις η επιλογή αυτή για γυναίκες μηχανικούς.

 

Πέραν του αρχικού αποτυχημένου «σεξιστικού» σχολίου σου, για αναζήτηση γαμπρού, δεν νομίζω ότι θα ήταν μια επιλογή άξια να την υποστηρίζεις έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για γυναίκες σ αυτές τις αραβικές χώρες έχουν ιδιαίτερα πιο έντονα πρόβλημα να εργαστούν.

Πολλά περισσότερα από όσα οι άντρες συνάδελφοι.

 

Πρώτα πρώτα σε αρκετές απ αυτές τις χώρες δεν μπορεί καν να οδηγήσει αυτοκίνητο γυναίκα και πολλά άλλα.

Με 50 βαθμούς θερμοκρασίες λοιπόν και να ψάχνεις ποιος θα σε πάει σπίτι σου ή να αγοράσεις κάτι δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Τελευταία επιλογή λοιπόν και με αυτοκτονικές τάσεις η επιλογή αυτή για γυναίκες μηχανικούς.

 

Πέραν του αρχικού αποτυχημένου «σεξιστικού» σχολίου σου, για αναζήτηση γαμπρού, δεν νομίζω ότι θα ήταν μια επιλογή άξια να την υποστηρίζεις έντονα.

 

Didonis, αυτά που λες για τις γυναίκες ισχύουν κατά βάση στην Σαουδική Αραβία. Κατάρ και ειδικά Εμιράτα είναι πιο φιλελέυθερα τα πράγματα. Το ότι δεν μπορεί να οδηγήσει γυναίκα πρώτη φορά το ακούω....Ίσως μόνο στην Σαουδική.

Στο Κατάρ, οι γυναίκες είναι παντού και δουλέουν κανονικά όπως οι άντρες και ντυμένες όπως στην Ελλάδα. Στα Εμιράτα θα δεις πιο "ξέκωλα" και από την Ελλάδα....

50 βαθμοί ναι, αλλά δεν θα πάει στο εργοτάξιο να δουλέψει. Σε ένα γραφείο θα είμαι με το αιρ-κοντίσιον και όλα τα κομφόρ.....

Πιστέυω ότι αν αντέχεις την Αραβική "νοοτροπία" (την εξηγώ με π.μ. σε όποιον θέλει) είναι ο νούμερο 1 προορισμός για μηχανικούς αυτήν την στιγμή....GCC: Εμιράτα (ΗΑΕ), Κατάρ, Σαουδική, Κουβέιτ, Μπαχρέιν, Ομάν. Σαουδική δεν θα πήγαινα ούτε εγώ (όχι για γυναίκα), για όλα τ'άλλα όμως ευχαρίστως... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.