Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Τέλος, ιδιαίτερη μέριμνα στο ιδιωτικο συνταξιοδοτικό!!! Μη το αμελήσει κανείς! Εγώ δεν έκανα τίποτα τον πρώτο 1.5 χρόνο και ήταν έγκλημα. Έκανα φέτος όμως και όλα καλα. Να διαβασετε όλα τις πληροφορίες και να ρωτήσετε οτιδήποτε δε καταλάβατε.

 

 

Θα μπορούσες να δικαιολογήσεις γιατί το θεωρείς σημαντικό το συνταξιοδοτικό; Σε περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να γυρίσει στην Ελλάδα θα συνεχίσει να το πληρώνει μαζί με το ΤΣΜΕΔΕ (σε περίπτωση που δεν έχει κάνει παύση με το γνωστό κοινοτικό έντυπο); Σε πόσα χρόνια κατοχυρώνει δικαίωμα σύνταξης;

Η μηνιαία καταβολή είναι μεγαλύτερη του ΤΣΜΕΔΕ πρώτης κλίμακας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Predator_c,

 

Ας τα πάρουμε με τη σειρά. Το θεωρώ άκρως σημαντικο γιατι:

 

1. Πρέπει να κανεις υπολογισμούς για το πόσα λεφτά θα κρατάνε απο τον μισθό σου. Το σύστημα δουλεύει ως εξής: βαζεις κάποιο ποσοστό εσυ και η εταιρεία στο ισοφαρίζει ή βαζει 2% παραπανω ή το διπλάσιο. Εδω απο εταιρεία σε εταιρεία διαφέρει, π.χ. τα λεφτα που βαζεις ειναι απο το μισθό σου και φορολογείται σε χαμηλότερη κλίμακα. Αυτο λεγεται salary sacrifice scheme. Κανε google και θα δεις πιο πολλες λεπτομέρειες. Παρε και δυο websites για να καταλάβεις επιδράσεις στο μισθολόγιο:

http://www.salarycalculator.co.uk/

http://data.gov.uk/apps/net-salary-calculator

Εχω την εντύπωση οτι ενώ παλιά ηταν προαιρετική η συμμετοχή, πλεον ειναι υποχρεωτική. Δεν ειμαι σίγουρος για αυτο αλλα θα το ψαξω.

Αν συμμετασχεις, πρεπει να ξερεις τι θα λεφτα θα σου μένουν καθε μήνα για να κανεις τα ισοζύγια σου με ακρίβεια.

 

2. Αν φύγεις και πας σε αλλη εταιρεία, εχεις την επιλογή να το μεταφέρεις ή να συνεχίσεις να το πληρώνεις μόνος σου. Η πρώην πλεον εταιρεία σου δε πληρώνει. Να το εξαργύρωσεις ξεχνα το. Μονο οταν βγεις σύνταξη.

 

3. Σύνταξη στα 65. Νομιζω οτι μπορεις να βγάλεις κάποια χρηματα στα 50 (παιζει ρόλο η πολιτική της εταιρείας εδω) αλλα αυτο θα πρεπει να το ρωτήσεις αν σε συμφερει ή οχι.

 

4. Ειναι σημαντικο γιατι πρεπει να πάρουμε σύνταξη κάποια στιγμη απο κάπου! Προσωπική μου θεωρία ειναι οτι παμε ολοταχώς για εθνική σύνταξη κοινή για όλους, διάλυση ταμείων και ολα ιδιωτικά. Ξερω ότι θα πέσουν πολλοί να με φάνε ζωντανό, αλλα ειναι η δικη μου θεωρία. Μετα το PSI διέλυσαν τα Ταμεια και το ΤΣΜΕΔΕ δίνει σύνταξη της πλακας πλεον σε βετεράνους με γαλόνια και εισφορές δεκάδες χιλιάδες ευρω ετησιως. Εχω πάψει πλεον να πιστευω οτι ολα γίνονται λόγω βλακείας. Για την ιστορία, εχω διαγραφεί απο ΤΣΜΕΔΕ.

 

5. Δε ξερω και δε θυμάμαι εισφορές ΤΣΜΕΔΕ. Προς το παρόν δίνω εισφορές συνολικά το μήνα 892 λιρες και απο το salary μου αφαιρούνται 3%. Και αν αυξηθεί ο μισθός, θα αυξηθούν αναλογικά και οι εισφορές.

 

6. Αν σχεδιάζεις επιστροφη Ελλαδα, τότε πάγωσε ΤΣΜΕΔΕ και Α1. Το ερώτημα ειναι: εμπιστεύεσαι ΤΣΜΕΔΕ; Προςωπικα δε σκοπεύω. Κ επειδη δε ξερεις πως τα φέρνει η ζωη, αν γύριζα θα έλεγα στην εκαςτοτε εταιρεία μου να πληρώνει το ιδιωτικό μου συνταξιοδοτικό και εγω θα έβαζα τα υπόλοιπα.

 

Επαναλαμβάνω, ειναι η προσωπική μου θεωρία. Δεν επιδιώκω να πείσω κανέναν και ο καθένας αποφασίζει για τη ζωη του και της οικογένειας του.

 

Συνιστώ ομως να παρατηρήσουμε κατι: η ακίνητη περιουσία φορολογείται υψηλά. Η ιδιοκατοίκηση παει να εξοντωθεί με τους φόρους. Τα ασφαλιστικά ταμεία ειναι άθλια κατασταση. Για ανεργία και τωρινό εργασιακό καθεστώς ας μη μιλήσουμε. Και θέτω το ερώτημα: πως θα τη παλέψουμε ρε παιδιά και τι μένει για εμας;

Edited by AAlex
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι οταν επιστρέφεις στην Ελλάδα και θες πάλι να εργαστείς. Εδω μπορεί το ΤΣΜΕΔΕ να σε χρεώσει αναδρομικά. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μηχανισμός συμψηφισμού ασφαλιστικών εισφορών (καλύτερα!!!). Μέχρι και σήμερα μπορείς να πάρεις 2 συντάξεις (απο κάθε χώρα). Αυτό μπορεί να αλλάξει και εφόσον η σύνταξη που λαμβάνεις απο το εξωτερικό είναι μεγαλύτερη απο ενα ποσό, το Ελληνικό ταμειο να μην πληρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ροδοπουλε,

 

Με βάση αυτά που μου ειπαν απο το ΤΣΜΕΔΕ (οποτε καταλαβαίνεις τις επιφυλάξεις μου...), απο τη στιγμη που καταθέτω αίτηση διαγραφής στη Νομαρχία οι τοκοι σταματάνε. Αν θελήσω να επανεγγραφω μετα, κανω αίτηση και αν με δεχτούν ξεκινάω απο εκει που ειχα μείνει. Δηλαδή, αν χρωστάω τα ξεχρεώνω (χωρις τόκους θεωρητικά...) και αν δε χρωστάω τότε ειμαι οκ.

 

Αυτο που μπορει κάποιος να κανει ειναι να πάρει χαρτι απο Αγγλία οτι πλήρωνε εισφορές και να το καταθέσει στην Ελλαδα. Ισως ετσι αποφύγει τα αναδρομικά, εάν του ζητηθούν. Υποθέτω άλλωστε οτι ούτως ή αλλως θα το έκανε για να μεταφέρει τις εισφορές. Απλα θα χρειαστει ηρεμιστικά κατα τη διάρκεια της διαδικασίας.

 

Αν κανω λάθος ή παραλείπω κατι, θα σε παρακαλούσα να με διορθώσεις για να ξέρουμε τι γινεται και να μην παραπληροφορείται και ο κόσμος.

 

Για τη διπλή σύνταξη δε το γνώριζα αυτο. Απο Αγγλία παίρνεις δυο συντάξεις: την κρατική και την ιδιωτική. Η Ελλαδα ποια μπορει να κόψει;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ροδοπουλε,

 

Με βάση αυτά που μου ειπαν απο το ΤΣΜΕΔΕ (οποτε καταλαβαίνεις τις επιφυλάξεις μου...), απο τη στιγμη που καταθέτω αίτηση διαγραφής στη Νομαρχία οι τοκοι σταματάνε. Αν θελήσω να επανεγγραφω μετα, κανω αίτηση και αν με δεχτούν ξεκινάω απο εκει που ειχα μείνει. Δηλαδή, αν χρωστάω τα ξεχρεώνω (χωρις τόκους θεωρητικά...) και αν δε χρωστάω τότε ειμαι οκ.

 

Αυτο που μπορει κάποιος να κανει ειναι να πάρει χαρτι απο Αγγλία οτι πλήρωνε εισφορές και να το καταθέσει στην Ελλαδα. Ισως ετσι αποφύγει τα αναδρομικά, εάν του ζητηθούν. Υποθέτω άλλωστε οτι ούτως ή αλλως θα το έκανε για να μεταφέρει τις εισφορές. Απλα θα χρειαστει ηρεμιστικά κατα τη διάρκεια της διαδικασίας.

 

Αν κανω λάθος ή παραλείπω κατι, θα σε παρακαλούσα να με διορθώσεις για να ξέρουμε τι γινεται και να μην παραπληροφορείται και ο κόσμος.

 

Για τη διπλή σύνταξη δε το γνώριζα αυτο. Απο Αγγλία παίρνεις δυο συντάξεις: την κρατική και την ιδιωτική. Η Ελλαδα ποια μπορει να κόψει;

 

Δεν ξέρω τι θα κάνει η Ελλάδα οταν πλέον δεν θα μπορεί να δώσει συντάξεις. Πιθανότατα θα πει εφόσον εχεις συντάξιμο πχ >1500Ε απο το εξωτερικό δεν θα πάρεις την Ελληνική. 

 

Ποτε μην μεταφέρετε εισφορές απο έξω στην Ελλάδα. Θα χάσετε!!!!

 

Αυτο που μπορει κάποιος να κανει ειναι να πάρει χαρτι απο Αγγλία οτι πλήρωνε εισφορές και να το καταθέσει στην Ελλαδα

 

Δεν υπάρχει κανένα όργανο που να κάνει αυτή την διαδικασία. Ούτε η Πρεσβεία!!!!!!!!!! Επίσης το ταμειο δεν ξέρει τι να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ροδοπουλε,

 

Σε ευχαριστω πολυ για την παρέμβαση.

 

Πράγματι, η μετάβαση απο το εξωτερικό στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο απλή. Και θελω να δω πως θα εξελιχθεί η κατασταση εδω με τα Ταμεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επίσης, είναι απίστευτα κουτσομποληδες και μεγιστοι πολιτικοί. Προσοχή λοιπον στο τι λέμε και που το λέμε. Ειδικά στο κουτσομπολιό δε παίζονται. Έχω παραδείγματα χιλιάδες. Νοιάζονται όμως για το αν είσαι καλα και τι σε απασχολεί.

Χαχαχα.. Πόσο δίκιο έχεις... Έχω πάθει σοκ με το πόσο κουτσομπόληδες είναι... Δεν το περίμενα καθόλου. Δε χάνουν ευκαιρία να σχολιάσουν τους συναδέλφους τους. Βέβαια πολλές φορές καλοπροαίρετα!

 

 

Τέλος, ιδιαίτερη μέριμνα στο ιδιωτικο συνταξιοδοτικό!!! Μη το αμελήσει κανείς! Εγώ δεν έκανα τίποτα τον πρώτο 1.5 χρόνο και ήταν έγκλημα. Έκανα φέτος όμως και όλα καλα. Να διαβασετε όλα τις πληροφορίες και να ρωτήσετε οτιδήποτε δε καταλάβατε.

 

AAlex αυτές τις μέρες θα γίνει το Auto-enrolment από την εταιρεία μου. Παρόλα αυτά πρέπει εγώ να τους στείλω γραπτώς ότι θέλω να συμμετάσχω στο workplace pension, στο οποίο θα συνεισφέρει και αυτή. Είμαι όμως λίγο "φοβισμένος" γιατί δεν ξέρω αν αυτό θα βγάλει κάπου. Τι νομίζεις? Να γραφτώ ή όχι? Θα μπορέσω να "μεταφέρω" τις εισφορές που θα πληρώσω εδώ στην Ελλάδα μια μέρα? Αν επιστρέψω για παράδειγμα σε 5 χρόνια? Να σημειώσω ότι δεν έχω γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Surveng,

 

Καταρχήν πόσων ετών εισαι; Το οτι δεν εισαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ μαλλον καλο ειναι.

 

Ποσο % βαζεις εσυ και ποσο η εταιρεία; Γενικα συνιςτω να το κανεις. Μεταφορά γινεται αν αλλάξεις εταιρεία και έχουν ανάλογο benefit. Το να τα βάλεις στο ΤΣΜΕΔΕ οταν γυρίσεις, δε το ξερω αν γινεται. Αν γινεται, θα το ρισκάρεις; Τα Ταμεία ειναι διαλυμένα πλεον.

 

Το μονο που μπορεις να κανεις αν θελεις ειναι να γραφτείς ΤΣΜΕΔΕ και να κανεις το α1 χαρτι.

 

Στειλε μου inbox αν θελεις για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας. Γνωρίζει κανείς από πρώτο χέρι, πόσο είναι ένας τυπικά καλός μισθός μηχανικού (με π.χ. 10ετή εμπειρία) που εργάζεται στο Dubai?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Γνωρίζει κανείς από πρώτο χέρι, πόσο είναι ένας τυπικά καλός μισθός μηχανικού (με π.χ. 10ετή εμπειρία) που εργάζεται στο Dubai?

Δεν γνωρίζω , αλλά κάτι μου λέει πως δε θα είναι καλή η απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.