Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστη-Αμοιβές Κόστος κατασκευής κεραμοσκεπής


ΙΛΙΟΝ

Recommended Posts

πόσα τετραγωνικά είναι η στέγη?

άλλο μια στέγη 60μ2 και άλλο 200μ2...

 

Είναι 110 μ2.

 

αντιηλιακή μεμβράνη ?? Τι είναι αυτό?

 

Γράψε λάθος φίλε. Αν θυμάμαι καλά (δεν έχω μαζί μου το χαρτί) πρέπει να μου είπε ανακλαστική μεμβράνη με φισαλίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δες τότε και την σελίδα για παραπάνω γνώσεις

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Κατατοπίστηκα αρκετά. Σαν τιμή τα 70€/μ2 είναι πολλά ή είναι μια λογική τιμή?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Άς μήν κοροϊδευόμαστε....τά υλικά κατασκευής μιας κεραμοσκεπής...έχουν να κάνουν με πολλές λεπτομέριες....και όσα διάββασα εδώ μάλον έχουν να κάνουν μέ άλλο πλανήτη.

Καταρχήν έχει να κάνη μέ την απόσταση του κάθε κεντικού ξύλου και ανάλογατο μήκος χρησημοποιούμε και τις διαστάσεις του ξυλότυπου μας, και όχι μόνον αυτά....ακολουθούν και όλα τα υπόλοιπα...μέ λίγα λόγια....τα υλικά κατασκευής (και μιλάμε γιά όλα εκτός το βάψημο) μίας σκεπής τετράριχτης κυμένωντε από... 58 ευτώ έως και... 78 ευρώ,

απο εκεί και κάτω δέν μπορεί να ασχολιθεί ο κατασκευαστής με τις λεπτομέριες...και μήν ξεχνάμε ότι η λεπτομέρια κάνη την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε,

εφτιαξα προσφατα κεραμοσκεπη και θα σε προετρεπα να δεις καπως καλα τη μεμβρανη που θα χρησιμοποιησεις για υγρομονωση και επισης να προτιμησεις να βαλεις τετοιο τυπο κεραμιδια που να βγαζουν και κεραμιδια αερισμου στεγης. Η μεμβρανη και τα κεραμιδια αερισμου καθως και το παχος του θερμομονωτικου, εχουν να κανουν με το αν η στεγη σου ειναι θερμη ή ψυχρη. Κανονικα απο πανω προς τα κατω μπαινει το κεραμιδι μετα μπαινει η μεμβρανη υγρομονωσης για να παιρνει τα νερα που μπορει να μπουν απο τυχον σπασμενο κεραμιδι και μετα το θερμομονωτικο. Ετσι εγω κατεληξα οτι ειναι σωστο να γινεται (για τη δικη μου περιπτωση τουλαχιστον) μετα απο συμβουλες ειδικων και πληροφοριες σε καταλληλα βιβλια. Αν η στεγη δεν αναπνεει θα εχει προβληματα στο μελλον...

Δεν ειμαι ειδικος και οι επαγγελματιες του φορουμ σιγουρα ξερουν παραπανω...Εγω απλως προσπαθω να μεταφερω την εμπειρια μου χωρις να σημαινει οτι ειναι απολυτα σωστη. Ειναι ομως προταση για διερευνηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

καλημερα, γραφω στο νημα για να μην ανοιξω αλλο. ηθελα να ρωτησω το εξης. σε δωμα θελω να φτιαξω σκεπη πιο πολυ για την προστασια του δωματος απο την απευθειας εκθεση στον ηλιο και στην βροχη. σκεφτομουν η κατασκευη να γινει με κοιλοδοκους για κωλωνες , μη εμφανη ξυλα , υγρομονωση (πισοχαρτο) και κεραμιδι . θελω να ρωτησω αν απαιτητέ αδεια και ποσο περιπου μπορει να κοστιζει?  

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και απαιτείται άδεια.

 

Ομως, λογικά πρώτα θα απαιτηθεί να νομιμοποιηθούν τα πάντα στο οικόπεδο και έπειτα να εκδοθεί άδεια για την στέγη.

 

Ετοιμάσου δηλ για κάμποσα εξοδα.

 

Υ.Γ. φθηνότερα θα σου κάτσει θερμοϋγρομόνωση πάντως...

Edited by Kane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η τιμή της εργασίας κατασκευής στέγης αναφέρεται στα τετραγωνικά της προβολής ή της επιφάνειας των κεραμιδιών;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.