Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νησιδοποίηση και δυνατότητα αυτοπαραγωγού


kafros77

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

Σε περίπτωση νησιδοποίησης ο αντιστροφέας αποσυνδέεται από το δίκτυο.

Συνεχίζει να λειτουργεί εν κενώ ή αυτομάτως διακόπτει και την λειτουργία του?

 

Και σε περίπτωση νησιδοποίησης,θεωρητικά έχω διακοπή ρεύματος και στο σπίτι μου.

Θα μπορούσα με κάποιον αυτοματισμό να συνδέσω τον αντιστροφέα με την ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού μου μέχρι να επανέλθει η κανονική λειτουργία, έτσι ώστε να μην επηρεαστώ από τη διακοπή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι πολύ απλό. Στη νησιδοποίηση προκαλείται τοπικό δίκτυο στο ΦΒ σύστημα. Έτσι, μπορεί παρά τη διακοπή ρεύματος να σκοτωθεί κάποιος ηλεκτρολόγος ή γενικότερα όποιος έρθει σε επαφή. Μιλάμε για πολλά amber. Οι εμπορικοί inverter έχουν όλοι τέτοια προστασία που διακόπτει αυτόματα για να μη συμβεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν συστήματα που με την διακοπή απομονώνουν την εγκατάσταση από το δίκτυο με μεταγωγικούς διακόπτες και δημιουργούν εσωτερικό δίκτυο για να μπορέσει να επαναλειτουργήσει ο inverter. Μάλλον θα πρέπει να χωρίσεις τα φορτία σου σε ΔΕΗ/ανάγκης αφού ο inverter δεν θα μπορέσει να παραλάβει όλα τα φορτία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

Σε περίπτωση νησιδοποίησης ο αντιστροφέας αποσυνδέεται από το δίκτυο.

Συνεχίζει να λειτουργεί εν κενώ ή αυτομάτως διακόπτει και την λειτουργία του?

 

Φυσικά και διακόπτει τη λειτουργία του, αυτό είναι απαίτηση του δικτύου.

 

Και σε περίπτωση νησιδοποίησης,θεωρητικά έχω διακοπή ρεύματος και στο σπίτι μου.

Θα μπορούσα με κάποιον αυτοματισμό να συνδέσω τον αντιστροφέα με την ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού μου μέχρι να επανέλθει η κανονική λειτουργία, έτσι ώστε να μην επηρεαστώ από τη διακοπή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Με κατάλληλο σύστημα αυτοματισμού και την ύπαρξη συστήματος αυτονομίας (εφεδρείας) με μπαταρίες μπορεί να υλοποιηθεί τέτοια λύση που όμως θα χρειαζόταν την πιστοποίηση της ΔΕΗ, όσον αφορά τους τις απαιτήσεις χρόνων σύνδεσης/αποσύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη εμπορικά διαθέσιμο τέτοιο σύστημα και συνοδεύεται από τα απαραίτητα πστοποιητικά για τη προστασία νησιδοποίησης και τις υπόλοιπες προδιαγραφές.

Το σύστημα λειτουργεί ως αυτόνομο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, περιέχει συσσωρευτές και εφόσον υπάρχει ηλιοφάνεια εκμεταλλεύεται την ενέργεια από τα Φ/Β.

Όταν επανέλθει η κύρια παροχή το σύστημα πηγαίνει αυτόματα στην αρχική του κατάσταση όπου η ενέργεια των Φ/Β διοχετεύεται στο δίκτυο και οι μπαταρίες διατηρούνται σε κατάσταση πλήρους φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να αναφερθεί στην αίτηση της ΔΕΗ όσον αφορά την περιγραφή του φαινομένου της νησιδοποίησης. Είναι το μόνο πεδίο στην αίτηση της ΔΕΗ που δεν μπορώ να το συμπληρώσω. Ευχαριστώ για την κατανόηση της άγνοιάς μου...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ pkolaitis,

 

στο πεδίο αυτό πρέπει να γίνει περιγραφή του τρόπου με τον οποίο ο αντιστροφέας παρέχει προστασία από το φαινόμενο της νησιδοποίησης. Την περιγραφή αυτή μπορείς πολύ εύκολα να τη ζητήσεις και να την πάρεις από την εκάστοτε κατασκευάστρια εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αναφέρει κάποιος τεχνικά στοιχεία περί νησιδοποίησης;

Είναι ένα κομμάτι που δεν έχω καταννοήσει πλήρως. Ένα μικρό σχέδιο - σκαρίφημα ίσως βοηθούσε :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παιδια ξέρει κανεις να μου πει αν μπορώ να κάνω εναν αυτοματισμό για μεταγωγή απο το αυτόνομο στο δικτυο της δεη όταν πέσει η τάση του αυτόνομου???Εχει μήπως κανενας κάποιο σχέδιο?

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.