Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τροποποιητική δήλωση ΦΠΑ


agy

Recommended Posts

Επειδή έχω κάνει παλιότερα ακύρωση λέω ότι μπορείς με μικρή επιφύλαξη ότι κάτι έχει αλλάξει. Πήγαινε στην προβολή δηλώσεων και δες αν μπορείς να το ακυρώσεις. Αν σιγουρευτείς ότι δε γίνεται τότε κάνεις τροποποιητική που περιλαμβάνει τα συνολικά σωστά ποσά.

 

Μια από τις λειτουργίες του νέου taxisnet είναι η δυνατότητα υποβολής τροποποιητικών με ηλεκτρονικό τρόπο. Με το παλιό μπορούσες μόνο χειρόγραφα.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι σε ευχαριστω !!!

θα το ξαναπαλέψω λίγο!

 

Αν και έτσι και αλλιώς θα πάω αυριο εφορία για άλλο πράγμα οπότε ουτε το χειρόγραφο είναι μεγάλος κόπος !

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του κόπου στη χειρόγραφη υποβολή είναι διαφιρετικές οι προθεσμίες υποβολής και επομένως υπάρχει το ενδεχόμενο της προασαυξήσεως επί του φόρου της χρεωστικής δηλώσεως.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ, για ξεχασμένο τιμολόγιο σε παρόμοια περίπτωση αυτές τις μέρες, έκανα τροποποιητική. Ηλεκτρονικά η αρχική, χειρόγραφη η δεύτερη την ακριβώς επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS & Barbatos σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας!

Τελικά την επόμενη έκανα χειρόγραφη τροποιποιητική. Ευτυχώς ήμουν εντός προθεσμίας και δεν έιχα πρόστιμο.

 

Τώρα αναρωτιέμαι πως θα περάσω σωστά το τιμολόγιο στο βιβλίο :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα. Ανακαλυψα πριν λιγες μερες οτι στην 3η περιοδικη φπα του 2011 εκανα λαθος. Δεν ξερω τι αθροισα, αλλα για 300 ευρω εξοδα που ειχα περιπου ειχα βαλει πολυ παραπανω ΦΠΑ.....

Πιστωτικη θα εβγαινε η δηλωση χωρις το λαθος, πιστωτικη βγηκε προφανως και με το λαθος.

Μεγαλος βλακας....

 

Πηγαινοντας στο αρχειο μου στο gsis βλεπω την δηλωση αυτη, και διπλα 3 κουτακια:

1.υποβολη τροπ/κης

2.προβολη

3.κατασταση

 

Να κανω υποβολη τροποποιητικης με την επιλογη 1? Θα μου βγαλει προφανως και το τυχων προστιμο, εφοσον υφισταται, ετσι?

Πρεπει να διορθωσω και τιποτα αλλο? Εχω υποβαλλει και εκκαθαριστικη φπα, την αφηνω ετσι?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τροποποιητική της περιοδικής, εννοείται ότι θα κάνεις και της εκκαθαριστικής. Δεν έχω κάνει τροποποιητική πάντως όσο ισχύει η ηλεκτρονική υποβολή (πρόσφατα δηλαδή). Είχα κάνει υποβολή τροποποιητικής χειρόγραφης στη ΔΟΥ και πρόστιμο δεν είχα (μάλλον βέβαια γιατί επρόκειτο για συμπλήρωση πιστωτικού από προηγούμενη περίοδο που είχα ξεχάσει στην αρχική).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα. Ανακαλυψα πριν λιγες μερες οτι στην 3η περιοδικη φπα του 2011 εκανα λαθος. Δεν ξερω τι αθροισα, αλλα για 300 ευρω εξοδα που ειχα περιπου ειχα βαλει πολυ παραπανω ΦΠΑ.....

Πιστωτικη θα εβγαινε η δηλωση χωρις το λαθος, πιστωτικη βγηκε προφανως και με το λαθος.

Μεγαλος βλακας....

 

Πηγαινοντας στο αρχειο μου στο gsis βλεπω την δηλωση αυτη, και διπλα 3 κουτακια:

1.υποβολη τροπ/κης

2.προβολη

3.κατασταση

 

Να κανω υποβολη τροποποιητικης με την επιλογη 1? Θα μου βγαλει προφανως και το τυχων προστιμο, εφοσον υφισταται, ετσι?

Πρεπει να διορθωσω και τιποτα αλλο? Εχω υποβαλλει και εκκαθαριστικη φπα, την αφηνω ετσι?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Καλησπέρα,

 

Έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα. ( Συμπλήρωσα μεγαλύτερο από το σωστό ποσό δαπανών και φπα στη περιοδική δ' τριμήνου 2011, ποσό το οποίο μεταφέρθηκε λάθος και στο εκκαθαριστικό του 11 ). Η διαφορά βέβαια είναι κάτω από 10 € στο φπα, οπότε θα πρέπει να 'επιστρέψω' κάποια ευρώ πίσω.

 

Αν κάνω τροποποιητική στη περιοδική θα πρέπει να συμπληρώσω όλα τα στοιχεία ή μόνο τα 2 κουτάκια που είναι λάθος ; Και μετά τι γίνεται ; H διαφορά που προκύπτει πως πληρώνεται;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν καθισα να την κανω. Ενας λογιστης που ρωτησα μου ειπε οτι οπως σκεφτηκα πρεπει να κανω τροποποιητικη για το τριμηνο, μετα τροποποιητικη για το εκκαθαριστικο φπα. Επισης μου ειπε οτι ασχετα απο το γεγονος οτι η περιοδικη ηταν πιστωτικη τωρα πλεον θα πληρωσω προστιματακι 60 ευρω. Δεν τον ρωτησα αν η εκκαθαριστικη θα εχει αλλα 60 ακομα. Ας προσεχα

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν καθισα να την κανω. Ενας λογιστης που ρωτησα μου ειπε οτι οπως σκεφτηκα πρεπει να κανω τροποποιητικη για το τριμηνο, μετα τροποποιητικη για το εκκαθαριστικο φπα. Επισης μου ειπε οτι ασχετα απο το γεγονος οτι η περιοδικη ηταν πιστωτικη τωρα πλεον θα πληρωσω προστιματακι 60 ευρω. Δεν τον ρωτησα αν η εκκαθαριστικη θα εχει αλλα 60 ακομα. Ας προσεχα

 

λόγω του ότι είναι εκπρόθεσμη...

αν γίνει όμως ηλεκτρονικά πως θα το καταλάβουν; :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.