Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέματα σχετικά με γερανογέφυρες


 
iogeo

Recommended Posts

Έχω ασχοληθεί ξανά με κτίρια με γερανογέφυρες σε επίπεδο μελέτης αλλά ποτέ δεν με απασχόλησαν οι παρακάτω ερωτήσεις αφού πάντα η μελέτη σταματούσε στη μεταβίβαση των φορτίων στους βραχείς προβόλους (χωρίς διαστασιολόγηση των δοκών κυλίσεων που έρχονταν έτοιμες με τη γερανογέφυρα).

 

Τώρα έχω μια περίπτωση κτιρίου (στατική μελέτη και επίβλεψη) με δύο παράλληλες αίθουσες στις οποίες λειτουργούν δύο συνολικά γερανογέφυρες και μου γεννήθηκαν οι εξής απορίες:

 

1) Για γερανογέφυρες που δεν υπάρχουν στοιχεία από τον κατασκευαστή τι γίνεται; (Ο ιδιοκτήτης δεν έχει καταλήξει σε κατασκευαστή γερανογεφυρών)

Από το βιβλίο των τριών γνωστών καθηγητών σελ. 297 φαίνεται ένας τυπικός πίνακας γεωμετρικών χαρακτηριστικών για γερανογέφυρες από ένα κατασκευαστή.

Όταν θέλουμε γερανογέφυρα 15t ανοίγματος 15m τι κάνουμε τότε αφού δεν υπάρχουν στοιχεία; Πάντα η ανυψωτική ικανότητα είναι τυποποιημένη για το μέγεθος ανοίγματος;

 

2) Στον ίδιο πίνακα δεν μπορώ να καταλάβω τις τιμές που δίνει για το γεωμετρικό στοιχείο g (όπου g σελ.298 σχήμα 7.44).

 

3) Το στοιχείο Η που δίνει γιατί είναι καθορισμένο; Τι σημαίνει; Ότι δεν μπορούμε να κατασκευάσουμε σε διαφορετικό ύψος;!

 

4) Υπάρχουν τελικά πίνακες για στοιχεία με γερανογέφυρες;

 

5) Η μετάβαση από τη μία δοκό κυλίσεως στην άλλη πως γίνεται αφού αυτές δεν είναι συνεχείς δοκοί στη θέση στήριξής τους; (σχήμα 7.51 σελ.316)

Μήπως η τροχιά κύλισης είναι συνεχής σε αυτή τη θέση;

 

6) Τι μέγεθος έχουν οι τροχοί της γερανογέφυρας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποιο είναι το βιβλίο που εννοείς? (Γιατί είμαι από Γερμανία και ίσως μπορώ να σε βοηθήσω αλλιώς). Και για ποιον κατασκευαστή ενδιαφέρεσαι?Κάποιον συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

αναφέρομαι στο βιβλίο "Σχεδιασμός δομικών έργων από χάλυβα"

Συγγραφείς: Βάγιας, Ερμόπουλος, Ιωαννίδης

 

έψαξα για την demag αλλά δεν βρήκα τεχνικά χαρακτηριστικά...

πάντως δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα για κάποιον κατασκευαστή

Link to comment
Share on other sites

1) Γνώμη μου είναι οτι οι τιμές στον πίνακα είναι ενδεικτικές αλλά πάρε τηλ. καλύτερα κανα κατασκευαστή να μάθεις για 15μ άνοιγμα με 15t γερ/ρα.

 

2) Απλά είναι το ελέυθερο μήκος του άγκίστρου ανάρτησης δεν σε ενδιαφέρει στατικά για τα συνήθη μεγέθη κατασκευών εννοείται.

 

3)ότι δεν μπορείς να κάνεις το κτίριο σου χαμηλότερο. Πρόσεξέ το γιατί στο instant άλλαξα ολόκληρη τη μελέτη και πόνεσε λίγο!

 

4)???...

 

5) Η κάθε γερανογέφυρα σταματά εκεί που αρχίζει η άλλη.

 

6)...???...

 

Οι φωνές σου εισακούσθησαν!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ PANOS

 

που δεν πήγε τόσο γράψιμο στο βρόντο... :D :D :D

 

1)οκ

2)αν είναι έτσι που είναι (γιατί το σχήμα το δείχνει καθαρά) τότε τι σημαίνει το μειον στις τιμές;

3)γιατί να μην μπορώ να τοποθετήσω την γερανογέφυρα όπου θέλω; (εφ΄ όσον αυτό είναι στις δυνατότητες του κινητήρα ανύψωσης;) και γιατί όχι χαμηλότερα;

4)έλα μου ντε

5)δηλαδή για ένα κτίριο με μήκος 50μ και πλαίσια αν 5 θέλουμε 10 γερανογέφυρες; Μήπως μου διαφεύγει κάτι; (Στη μελέτη είναι 2 γερανογέφυρες σύνολο σε δύο παράλληλες αίθουσες)

6)ξανα έλα μου ντε

 

thanks panos

Link to comment
Share on other sites

Πινακες διαθεσιμοι στο internet δεν υπαρχουν που ειχα ψαξει.

Η demag και οποιοσηποτε αλλος κατασκευαστής μπορεί να σου δώσει αναλυτικούς πίνακες όπου μάλιστα είναι προσαυξημένα ήδη τα φορτία με τους δυναμικούς συντελεστές οπότε δεν χρειάζεται να κάθεσαι να τα υπολογίζεις.

Εμένα προσωπικά από την Ελληνική Τεχνική που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της DEMAG παρόλο που τους ενόχλησα τρεις φορές ποτέ δεν μου έστειλαν αυτά τα δεδομένα. Κάθε φορά μου έλεγαν ότι ναι σας το ετοιμάζουμε κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.