Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

μήπως το 87 ο οικισμός ήταν στάσιμος και η κατάτμηση-μεταβίβαση έγινε σε καταγόμενους από τον οικισμό ή μόνιμους κάτοικους;

Διαφορετικά αν δεν ήταν εντός ζώνης 800 μ από κέντρο στάσιμου οικισμού και για την μεταβίβαση δεν πληρούνταν το κριτήριο της παραγράφου 2 του άρθρ 3 του ΠΔ/6-12-82 ΦΕΚ 588 Δ τα γεωτεμάχια που προέκυψαν (το ένα 3.400 και το άλλο 2.600) δεν ήταν άρτια αφού δεν προυπήρχαν της 17-10-78 ασχέτως εάν πληρούσαν τα ελάχιστα όρια προσώπου και βάθους για τα κατά παρέκκλιση γήπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το 87 δεν ξερω αν ο οικισμος ηταν στασιμος.

Παντως η κατατμηση εγινε απο τον πατερα στους 2 γιους οι οποιοι ειναι μονιμοι κατοικοι.

Ο οικισμος ειναι προ 23 οριοθετημενος, με ακτινα απο το εκαστοτε οριο και οχι απο κεντρο οικισμου.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και υποθετικα να πούμε ότι το γήπεδο ήταν εντός ζώνης 500 μ από τα περιμετρικά όρια του προ 23 οικισμού πάλι τα 2 γήπεδα δεν θα ηταν άρτια γιατί δεν προυπήρχαν του 77. Συνεπώς αναζήτησε ότι έγραψα στο #21 μήπως ήταν Στάσιμος οικισμός τότε που έγινε η κατάτμηση. Σήμερα εφόσον οριοθετήθηκε δεν είναι στάσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Παυλο επειδη βλεπω εισαι καλαματα, οπως κι εγω, μιλαω για οικισμο πεταλιδιου.

Αν γνωριζεις κατι περισσοτερο ευσπροδεκτο! :???:

Edited by spsonis
Link to comment
Share on other sites

Παυλο επειδη βλεπω εισαι καλαματα, οπως κι εγω, μιλαω για οικισμο πεταλιδιου.

Αν γνωριζεις κατι περισσοτερο ευσπροδεκτο! :???:

 

Συνάδελφε το πεταλίδι είναι προ 23 οικισμός. Τσεκαρισμένο αυτο. Η κατάτμηση που περιγράφεις στο προηγούμενο πόστ θα δημιουργούσε άρτια οικόπεδα μόνο εαν τα 2 τμήματα είναι εντός οικισμού.Θυμίζω ότι η αρτιότητα στους προ 23 για τα δημιουργηθέντα μετά το 81 ειναι 2.000 τ.μ. Για περισσότερες λεπτομέρειες στείλε μήνυμα να μην απασχολούμε το τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι καλησπερα!

 

Εχω το εξης προβλημα.

 

Σε γηπεδο εκτος σχεδιου 8500μ2 εγινε κατατμηση σε 2 γηπεδα το 2008

Και τα δυο γηπεδα εχουν προσωπο > 45μ σε κοινοχρηστο δρομο και εμβαδον > 4000μ2.

Ο δρομος αναφερεται και σε συμβολαιο του 1951.

 

Αφου εφτασα στο σημειο να παρω την οικοδομικη αδεια για κατοικια, ο υπαλληλος που ελεγχει το φακελο ανακαλυψε την τελευταια στιγμη

οτι ο κοινοχρηστος δρομος πρεπει να προυπαρχει του 1923 και να παρω βεβαιωση απο τον δημο οτι ειναι δημοτικος.

 

Προ του 1923 δεν υπαρχει συμβολαιο.

Ο υπαλληλος του δημου μου δινει βεβαιωση οτι ο δρομος ειναι ασφαλτοστρωμενος, κοινοχρηστος και οχι δημοτικος.

Ο υπαλληλος που ελεγχει το φακελο δεν το δεχεται ετσι.

 

Η ερωτηση ειναι η εξης:

Με καλυπτει ο νομος του 3212/2003 που λεει προσωπο >45μ σε κοινοχρηστο δρομο και εμβαδον > 4000μ2 ? (εγω πιστευω ναι)

Μηπως βγηκε καμια γνωμοδοτηση αργοτερα η καποια αποφαση που ανερει τις ρυθμισεις του νομου 3212/2003 ?

Τι αλλο μπορω να κανω ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο δρόμος είναι αγροτικός η απαίτηση προσώπου είναι 25 μ. αλλά πρέπει να αποδειχθεί ότι ο δρόμος προυφίσταται του 23. Αν δεν είναι αγροτικός και είναι δημοτικός πρέπει να βεβαιωθεί από το δήμο και αν δεν είναι αναγνωρισμένος να κινηθεί η διαδικασία αναγνώρισής του ως κύριου και μοναδικού δημοτικού δρόμου. Εαν είναι επαρχιακός λογικά θα υπάρχει απόφαση χαρακτηρισμού του.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα!

 

Εχω το εξης προβλημα.

 

Σε γηπεδο εκτος σχεδιου 8500μ2 εγινε κατατμηση σε 2 γηπεδα το 2008

Και τα δυο γηπεδα εχουν προσωπο > 45μ σε κοινοχρηστο δρομο και εμβαδον > 4000μ2.

Ο δρομος αναφερεται και σε συμβολαιο του 1951.

 

Αφου εφτασα στο σημειο να παρω την οικοδομικη αδεια για κατοικια, ο υπαλληλος που ελεγχει το φακελο ανακαλυψε την τελευταια στιγμη

οτι ο κοινοχρηστος δρομος πρεπει να προυπαρχει του 1923 και να παρω βεβαιωση απο τον δημο οτι ειναι δημοτικος.

 

Προ του 1923 δεν υπαρχει συμβολαιο.

Ο υπαλληλος του δημου μου δινει βεβαιωση οτι ο δρομος ειναι ασφαλτοστρωμενος, κοινοχρηστος και οχι δημοτικος.

Ο υπαλληλος που ελεγχει το φακελο δεν το δεχεται ετσι.

 

Η ερωτηση ειναι η εξης:

Με καλυπτει ο νομος του 3212/2003 που λεει προσωπο >45μ σε κοινοχρηστο δρομο και εμβαδον > 4000μ2 ? (εγω πιστευω ναι)

Μηπως βγηκε καμια γνωμοδοτηση αργοτερα η καποια αποφαση που ανερει τις ρυθμισεις του νομου 3212/2003 ?

Τι αλλο μπορω να κανω ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ο υπαλληλος λεει βλακειες.κυνηγησε τον.ετσι οπως τα γραφεις δεν εχεις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πριν 2 χρόνια ίδια περίπτωση. Κατάτμηση γηπέδου σε 3 γήπεδα των 6 στρεμματων με πρόσωπο >45 μ στο καθένα. Εκδοση οικοδομικής άδειας στο ένα. Η βεβαίωση περι ασφαλτοστρωμένου δεν έγινε δεκτή. Κινήσαμε τη διαδικασία αναγνώρισης της οδού.Μετά από ένα χρόνο πήραμε βεβαίωση περί "μοναδικής δημοτικής οδού" και έτσι προχώρησε η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΠΑΥΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

 

ΚΑΤΑΡΧΗΝ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ.

ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΜΕΝΟΣ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ.

ΠΡΟ ΤΟΥ 1923 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΙΤΛΟΙ ΟΥΤΕ ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΟΥ 1951 ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ.ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ, ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΣΥΝΟΡΕΥΕΙ ΜΕ ΔΡΟΜΟ.

Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ ΘΕΛΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ.

ΓΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΟΝΟ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.