Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Ηλεκτρολόγου ΤΕΙ


Recommended Posts

Ετσι γράφει το πτυχίο σου???Υπομηχανικός β'τάξης??Τότε άλλαξε και την ειδικότητα σου στο προφίλ.:P

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή στην ειδικότητα χρειάζεται ούτως ή άλλως σε: Πτυχιούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.. Αλλά αυτό το Υπομηχανικός Β' Τάξης θα ήθελα να 'ξερα πού στο καλό το βρήκε.

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτρολογος μηχανικος γραφει το πτυχιο που εχουμε παρει συναδελφε.μηχανικοι ειμαστε και οχι υπομηχανικοι.υπομηχανικους μας λενε αυτοι που δεν θελουν να το χωνεψουν και πιστεψε με ειναι οι ιδιοι οι οποιοι μας εχουν υποβαθμισει το πτυχιο μας και μας εχουν δωσει αυτη την αθλια αδεια ασκησης επαγγελματος και δεν θα μας βγαλουν ποτε,οπως φαινεται,τα επαγγελματικα δικαιωματα που πρεπει να εχουμε γιατι στην ουσια μας φοβουντε....αυτα και αλλα πολλα αλλα σταματαω εδω για μα μην γινω κουραστικος και ενοχλητικος για καποιους.......

Link to comment
Share on other sites

Ετσι γράφει το πτυχίο σου???Υπομηχανικός β'τάξης??Τότε άλλαξε και την ειδικότητα σου στο προφίλ.:P

 

Κατ'αρχην φιλε ηρεμησε μην μπαινεις επιθετικα.Οσοι ειμαστε απο ΤΕΙ ειμαστε ηλεκτρολογοι μηχανικοι Τ.Ε αλλα εχουμε δικαιωμα για αδεια ασκησεως επαγγελματος υπομηχανικου Β ταξης.Τουλαχιστον ετσι γραφει στα επαγγελματικα δικαιωματα που μας προσκομισανε μαζι με το πτυχιο.Τωρα οσον αφορα το θεμα μας δεν μου απαντησατε εχουμε ή δεν εχουμε δικαιωμα υπογραφης?

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια εχουμε μεχρι 100 kw και σχεδια και μελετες.αποψη μου ομως θα ηταν να εχουμε απεριοριστο στα ηλεκτρολογικα.επισης δεν ειναι δυνατον μηχανικοι που δεν εχουν καθολου την ειδικοτητα του ηλεκτρολογου να εχουν αδεια να υπογραφουν για ηλεκτρολογικα...μου φαινεται αδιανοητο.φιλε σε παρακαλω μην λες υπομηχανικος,ειναι υποτιμητικο και αναληθες...αν θες να εισαι τυπικος γραψε πτυχ. ηλεκτρολογος μηχανικος τ.ε. αυτος αλλωστε ειναι ο τιτλος μας και αυτο που θα γραφει η σφραγιδα σου...(οχι υπομηχανικος,αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η λέξη κλειδί εδώ είναι το "δηλαδή" που χρησιμοποίησες. Όχι δηλαδή. Είμαστε Μηχανικοί ΤΕ που μας έχουν φορτώσει παράνομα την άδεια του υπομηχανικού με το ζόρι.

Στο site της ΕΕΤΕΜ υπάρχει πλήρης περιγραφή των δικαιωμάτων σου. Τα 100kW είναι μόνο μία πτυχή. Επίσης για διάφορα επαγγελματικά προβλήματα που μπορεί να συναντήσεις υπάρχει forum αλληλοβοηθειας για τους Μηχανικούς ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η ουσία. Αν δεν σέβεσε ο ίδιος τον τίτλο και το επάγγελμα σου, ποιος θα το σεβαστεί; Ο Σπιρτζής;

 

 

 

απο τα παραπανω εσυ καταλαβες οτι δεν το σεβομαι? :) ...κοιταξε ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ ουτε παραπανω ουτε παρακατω που θελουν να με βαλουν ορισμενοι! ...αν εφαρμοσουμε το γραμμα του νομου οπως θελει το τεχνικο επιμελητιριο σιγουρα δεν τους συμφερει ..γιατι στα αρχιτεκτονικα ειναι σαφως λιγοτερο κατατοπισμενοι απο εμας ..οποτε στο τελος κανενας μηχανικος δεν θα μπορει να υπογραφει τπτ ....για μενα το προβλημα ειναι στην Εθνικη τραπεζα που δεν υπαρχουν κωδικοι τεχνολογων ..και που το τεχνικο επιμελητηριο μας ελενχει μεσω αυτων των λογαριασμων ....που καλυτερα ας μην αναλυσουμε πως τους ελενχει!! ...το αδιαθφορο κρατος παλι εκανε το θαυμα του!! ...σιγουρα αν η κυβερνιση ειχε συμφερον θα προοθουσε το θεμα μας ...αλλα προς το παρον διχνει ενδιαφερον μονο για τα κολεγια αφου τα ΤΕΙ τα απαξιωνει η ιδια και στρεφει ολον τον κοσμο προς τα εκει

Link to comment
Share on other sites

Ετσι γράφει το πτυχίο σου???Υπομηχανικός β'τάξης??Τότε άλλαξε και την ειδικότητα σου στο προφίλ.:P

 

Κατ'αρχην φιλε ηρεμησε μην μπαινεις επιθετικα.Οσοι ειμαστε απο ΤΕΙ ειμαστε ηλεκτρολογοι μηχανικοι Τ.Ε αλλα εχουμε δικαιωμα για αδεια ασκησεως επαγγελματος υπομηχανικου Β ταξης.Τουλαχιστον ετσι γραφει στα επαγγελματικα δικαιωματα που μας προσκομισανε μαζι με το πτυχιο.Τωρα οσον αφορα το θεμα μας δεν μου απαντησατε εχουμε ή δεν εχουμε δικαιωμα υπογραφης?

 

 

 

καταρχην τι συμαινει Υπο? εχεις υποψη σου? ...στο ελευθερο επαγγελμα δεν εχω κανενα αφεντικο δουλευω για μενα και δεν ειμαι σε κανεναν Υπο ... αν και ειμαι νεος επαγγελματιας ...γνωριζω πολους τεχνολογους που οχι μονο δεν ειναι Υπο ...αλλα αντιθετα καταφερνουν πολυ καλα μονοι τους να ανταπεξερχονται στις προκλισεις του επαγγελματος ...δεν ειναι απαραιτητο να να εισαι Πολτικος μηχανικος για να εισαι καταξιωμενος και αυτονομος ...μην κολατε στους τιτλους ..η ουσια ειναι οτι καποιοι μας θελουν Υπο και να μην σηκωνουμε κεφαλι

 

@krisos εγώ απευθυνόμουν στον gyiannis82.

 

 

οκ συναδελφε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.