Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Εμένα μου ήρθαν πολύ άμεσα, νομίζω 2 εργάσιμες μέρες μετά τους είχα.

Αλλά φαντάζομαι ότι εξαρτάται από το που μένεις... Δεδομένου ότι στέλνονται από τα κεντρικά.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ΤΟΤΕΕ και το αν είναι φθηνές μαζί με το πρόγραμμα κτλ.

 

Μήπως ξεχνάτε πως πληρώνουμε μία συνδρομή και μας στέλνουν με το ζόρι αυτό το άχρηστο σκουπίδι περιοδικό (θα προτιμούσα ΔΩΡΕΑΝ τις ΤΟΤΕΕ και το πρόγραμμα και να κόψουν το ΣΚΟΥΠΙΔΙ, αν και πλέον το λαμβάνω ηλεκτρονικά (και το σβήνω χωρίς να το ανοίξω τις περισσότερες φορές)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανείς πόσες μέρες μετά την καταβολή των 123euro στέλνονται οι κωδικοί για την ενεργοποίηση του προγράμματος για τον ΚΕΝΑΚ από το ΤΕΕ?

 

Οι κωδικοί αυτοί άργησαν να έλθουν και σε μένα. Οπότε τους έστειλα την απόδειξη με mail (http://[email protected]) και τους πηρα μετα 2 μέρες ταχυδρομικά.

Αυτό όμως που δεν γνωρίζω και έχω απορία ειναι το εξής:

Αφου κατέβασα το νεο Λογισμικό το εγκατεστησα σε ενα υπολογιστη στο σπιτι, χωρις να μου ζητηθουν οι κωδικοι. Μετα το εγκατεστησα με φλασακι σε ενα αλλο υπολογιστη στο γραφειο οπου μου ζητηθηκαν οι κωδικοι, τους εβαλα και το προγραμμα δουλευει μια χαρα (τουλαχιστον για δοκιμαστικες ενεργειακες επιθεωρησεις) και στους δυο υπολογιστες.

Τελικα αυτο το Λογισμικο ειναι το τελικο που θα χρησιμοποιουμε και που χρειαζονται οι κωδικοι?

 

Σχετικά με τις ΤΟΤΕΕ και το αν είναι φθηνές μαζί με το πρόγραμμα κτλ.

 

Μήπως ξεχνάτε πως πληρώνουμε μία συνδρομή και μας στέλνουν με το ζόρι αυτό το άχρηστο σκουπίδι περιοδικό (θα προτιμούσα ΔΩΡΕΑΝ τις ΤΟΤΕΕ και το πρόγραμμα και να κόψουν το ΣΚΟΥΠΙΔΙ, αν και πλέον το λαμβάνω ηλεκτρονικά (και το σβήνω χωρίς να το ανοίξω τις περισσότερες φορές)

 

Χρήσεις περιοδικου ΤΕΕ (δηλ. των πολιτικων μηχανικων):

1. Οι εσωτερικες σελιδες καιγονται πολυ ωραια σαν προσαναμμα στο τζακι

2. Οι υπολοιπες σελιδες σαν ψιλοαδιαβροχες, για να βαζεις φυτα προς μεταφυτευση

** Να τα πετατε αμεσως ενα-ενα γιατι αν μαζευτουν πολλα δεν καιγονται με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

.....Τελικα αυτο το Λογισμικο ειναι το τελικο που θα χρησιμοποιουμε και που χρειαζονται οι κωδικοι?

Προς το παρόν αυτή είναι η τελική μορφή του. Στο μέλλον θα υπάρχουν και ενημερώσεις.

Η ονομασία, η έκδοση του λογισμικού και το S/N θα πρέπει να αναγράφονται από τον συντάκτη σε κάποιο σημείο του τεύχους της μελέτης. Δες ας πούμε στο παράδειγμα του ΤΕΕ σελίδα 36 (αν και εκεί δεν γράφει έκδοση και S/N).

Ο κωδικός (key) και το serial number είναι αντιστοιχισμένα με το ονοματεπώνυμο του χρήστη του προγράμματος. Βάση αυτών γίνεται και ο έλεγχος του xml αρχείου που παράγει το πρόγραμμα.

Η έκδοση του προγράμματος φαίνεται επάνω αριστερά στις εκτυπώσεις.

Προσωπικά αυτά έχω καταλάβει.

Αν έχω λάθος, ας με διορθώσει όποιος συνάδελφος γνωρίζει περισσότερα.

 

Χρήσεις περιοδικου ΤΕΕ (δηλ. των πολιτικων μηχανικων):

1. Οι εσωτερικες σελιδες καιγονται πολυ ωραια σαν προσαναμμα στο τζακι

2. Οι υπολοιπες σελιδες σαν ψιλοαδιαβροχες, για να βαζεις φυτα προς μεταφυτευση

** Να τα πετατε αμεσως ενα-ενα γιατι αν μαζευτουν πολλα δεν καιγονται με τιποτα.

+++1000. Δεν ξέρω αν είναι των πολιτικών μηχανικών ή κάποιας άλλης ειδικότητας, αλλά αν εξαιρέσεις κάποιες επιστολές κατά καιρούς στο "Επωνύμως", είναι άχρηστο. Παρομοίως εδώ και κάποια χρόνια το λαμβάνω ηλεκτρονικά. Μην επιβαρύνω κιόλας με σαβούρα το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν αυτή είναι η τελική μορφή του. Στο μέλλον θα υπάρχουν και ενημερώσεις.

Η ονομασία, η έκδοση του λογισμικού και το S/N θα πρέπει να αναγράφονται από τον συντάκτη σε κάποιο σημείο του τεύχους της μελέτης. Δες ας πούμε στο παράδειγμα του ΤΕΕ σελίδα 36 (αν και εκεί δεν γράφει έκδοση και S/N).

Ο κωδικός (key) και το serial number είναι αντιστοιχισμένα με το ονοματεπώνυμο του χρήστη του προγράμματος. Βάση αυτών γίνεται και ο έλεγχος του xml αρχείου που παράγει το πρόγραμμα.

Η έκδοση του προγράμματος φαίνεται επάνω αριστερά στις εκτυπώσεις.

Προσωπικά αυτά έχω καταλάβει.

Αν έχω λάθος, ας με διορθώσει όποιος συνάδελφος γνωρίζει περισσότερα.

 

 

+++1000. Δεν ξέρω αν είναι των πολιτικών μηχανικών ή κάποιας άλλης ειδικότητας, αλλά αν εξαιρέσεις κάποιες επιστολές κατά καιρούς στο "Επωνύμως", είναι άχρηστο. Παρομοίως εδώ και κάποια χρόνια το λαμβάνω ηλεκτρονικά. Μην επιβαρύνω κιόλας με σαβούρα το περιβάλλον.

 

Μπορεις να μου πεις πως γινεται να το λαμβανω ηλεκτρονικα, αλλα να μην μου ερχεται ταχυδρομικα

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις εδώ.

Αφού κάνει login, επιλέγεις

Μητρώο Μέλους

και από εκεί την υποκατηγορία (αριστερά)

Προσωπικές επιλογές διάθεσης στοιχείων και επικοινωνίας

 

Τσεκάρεις το

Επιθυμώ την αποστολή του Ενημερωτικού Δελτίου σε ψηφιακή μορφή και όχι έντυπη"

Link to comment
Share on other sites

Την μελέτη συνυπογράφουν δύο μηχανικοί διαφορετικών ειδικοτήτων που έχουν δικαίωμα υπογραφής στις αντίστοιχες μελέτες που συνοδεύουν την ενεργειακή μελέτη, δηλαδή εάν μιλάμε για μια διόροφη οικοδομή, όπου βάσει επαγγελματικών δικαιωμάτων όλες τις Η/Μ μελέτες μπορούν να τις υπογράψουν οι πολιτικοί και οι αρχιτέκτονες τότε δεν απαιτείται δυστυχώς υπογραφή από ΗΜ μηχανικό.

 

 

Οι μη Η/Μ μηχανικοί έχουν δικαίωμα για υπογραφή απλών εγκαταστάσεων.

Το όριο της απλής εγκατάστασης ορίζεται με τον συντελεστή Σ που υπολογίζεται από μια εξίσωση που λαμβάνεται υπ'όψιν το ΣΥΝΟΛΙΚΟ κόστος της εγκατάστασης πλην του κτιρίου. Για τον υπολογισμό του κόστους της εγκατάστασης θεωρείται ως καινούργια ακόμα και αν δεν είναι.

Πλέον με τον ΚΕΝΑΚ απαιτείται η θέρμανση και ο κλιματισμός με αποτέλεσμα ακόμα και σε μονοκατοικίες το Σ να είναι πάνω από το όριο της απλής εγκατάστασης.

 

Σχετικά με τον αριθμό έκδοσης, τον αριθμό έκγρισης και αριθμό σειράς του λογισμικού.

 

Ο αριθμός σειράς χρησιμεύει για να επαληθεύεται ότι ο μηχανικός που καταθέτει την μελέτη είναι ο νόμιμος δικαιούχος του λογισμικού.

 

Η έκδοση του λογισμικού απαιτείται επειδή η πιστοποίηση από το υπουργείο ισχύει για την συγκεκριμένη έκδοση του λογισμικού για την οποία έγινε η αίτηση πιστοποίησης. Είδα ένα τέτοιο πιστοποιητικό και το αναφέρει σαφέστατα. Αν η εταιρεία κυκλοφορήσει νέα έκδοση του λογισμικού θα πρέπει να το πιστοποιήσει ξανά.

 

Ο αριθμός έγκρισης χρησιμεύει για να βρει ο υπάλληλος εύκολα την έγκριση του συγκεκριμένου λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί αυτοί άργησαν να έλθουν και σε μένα. Οπότε τους έστειλα την απόδειξη με mail (http://[email protected]) και τους πηρα μετα 2 μέρες ταχυδρομικά.

 

Σε ποιο mail το έστειλες? Δεν κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

@sdim

 

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες, ειδικά για τους νέους Η-Μ Μηχανικούς όπως είμαι εγώ. Επιτέλους, ο ρόλος μας στα οικοδομικά έργα αναβαθμίζεται.

 

Αυτό σχετικά με το Σ υπάρχει σε κάποιο ΦΕΚ ή στον Κτηριοδομικό; Για να ξέρουμε που να πατήσουμε όταν μιλάμε με υποψήφιους πελάτες και με συναδέλφους Αρχιτέκτονες και Πολιτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο mail το έστειλες? Δεν κατάλαβα...

 

Το προγουμενο δεν ισχυει στείλε σε αυτο το mail [email protected] την αποδειξη που κατεθεσες στην Τραπεζα και πες τους το προβλημα σου

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.