Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Στην Εγκύκλιο οικ.1603 4/10/2010 στην παρ. Α.12 γράφει: Για τις περιπτώσεις των κτιρίων κύριας χρήσης που εξαιρούνται από την απαίτηση εκπόνησης Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης, σύμφωνα με τις περιπτώσεις β) και ε) του άρθρου 11 του Ν. 3662/2008 εξακολουθεί να υφίσταται η υποχρέωση ελέγχου της θερμομονωτικής επάρκειας……

Εάν έγραφε …. σύμφωνα τις περιπτώσεις β) έως ε)… θα ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα όσον αφορά τις βιομηχανίες.

Πιστεύω όμως ότι το ..έως.. εξυπακούεται. Δεν είναι λογικό να μην θερμομονώνονται οι βιομηχανίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας έχω μια δύσκολη ερώτηση τώρα! Θέλω σε εκτός σχεδίου γήπεδο, να προσανατολίσω την κάτοψη (11,0*9,0) στη δύση και όχι στο νότο λόγω της ύπαρξης θέας και του δρόμου προς τα εκεί...μπορώ? τα δωμάτια θα είναι σωστά προσανατολισμένα, θα έχω νότια ανοίγματα, θα βγάλω κτίριο με κλάση Β αλλά μου επιτρέπεται τέτοιος προσανατολισμός??? Από τα γραφόμενα φαίνεται ότι επιτρέπεται μόνο αν δεν γίνεται αλλιώς ... περιμένω γνώμες!!!

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω λίγο στο ΤΕΕ:

 

Έχω παραλάβει τους κωδικούς από Δευτέρα, το πρόγραμμα αρνείται να εγκατασταθεί και σήμερα Παρασκευή, ακόμα να βρεθεί κάποιος χριστιανός στην άλλη άκρη του τηλεφώνου να με εξυπηρετήσει!

 

Είμαι έτοιμος να σπάσω το τηλέφωνο και το πληκτρολόγιο!

 

Δεν υπάρχει κανένας υπεύθυνος εκεί μέσα??

 

Στειλε σε αυτο: [email protected] και πες το προβλημα σου. εμενα μου απαντησην

Link to comment
Share on other sites

Εάν έγραφε …. σύμφωνα τις περιπτώσεις β) έως ε)… θα ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα όσον αφορά τις βιομηχανίες.

Πιστεύω όμως ότι το ..έως.. εξυπακούεται. Δεν είναι λογικό να μην θερμομονώνονται οι βιομηχανίες.

 

Λογικό δεν είναι αλλά για την ώρα έτσι είναι. Άλλωστε και "έως" να έγραφε πάλι παράλογο θα ήταν γιατι τότε θα σήμαινε ότι απαιτείται θερμονονωτική επάρκεια για στάβλους, αγροτικές-γεωργικές αποθήκες και προσωρινές κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ τέτοιες διευκρινιστικές. Σαν την λερναία ύδρα.

Οταν την διάβασα οι απορίες μου διπλασιάστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί μόνο με την Ενεργειακή Επιθεώρηση και όχι με την Μελέτη, τότε είναι σκόπιμο, από πλευράς ευκολίας και μόνο, να εργαστεί με κάποιο από τα προαναφερθέντα προγράμματα ή το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ είναι πιο γρήγορα και εύχρηστο;

Link to comment
Share on other sites

@gamvro

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ μόνο του είναι εξαιρετικά χρονοβόρο, αν χρησιμοποιείς αποκλειστικά αυτό, καθώς πρέπει να περάσεις τα στοιχεία και να γράψεις τα τεύχη της μελέτης με το χέρι.

 

Για το πρόγραμμα της 4Μ μερικά σχολια :

1) Για τα 2 σχεδιαστικά της γιατι τα έχει ξεχωριστά. Αν έχεις Fine Και Gcad. Θα πρέπει να έχουν την ίδια έκδοση γιατί σου βγάζει κάτι βλακείες ότι υπάρχει περιπτωση να καταστραφεί το αρχείο κτλ αν ένα απο τα 2 είναι προηγούμενης έκδοσης. Δηλαδή στην ουσία σου ζητάει 2 συμβόλαια υποστήριξης (ξύπνιοι οι κύριοι).....

2) Υπάρχει ενα θέμα στην μεταφορά των δεδομένων από το σχεδιαστικό στις απώλειες (αυτό έχω βρει μέχρι στιγμής, δεν έχω κοιτάξει τι γίνεται και με ψυκτικά φορτία).Στην ουσία ξαναστήνεις το κτίριο στο υπολογιστικό. Διπλή δουλειά. Πρέπει να το δούνε και να λυθεί άμεσα. (Δεν μπορώ να επκοινωνήσω μαζί τους από την αρχή της εβδομάδας, έχει πέσει το τηλεφωνικό τους ???)

 

1) Αν έχεις και τα 2 και πάρεις 2 κλειδιά, μπορείς να τα χρησιμοποιείς σε 2 υπολογιστές ταυτόχρονα (ένα στον καθένα).

 

2) Το πρόβλημα σου το παρουσίαζε από παλιά ή μόνο πρόσφατα;

 

Πρέπει να έχεις ορίσει σωστά τους χώρους στο υπολογιστικό πρόγραμμα για να ενημερωθεί το σχέδιο, και πρέπει να τρέξεις και την εντολή "ενημέρωση χώρων από τους υπολογισμούς" (ή κάπως έτσι το λέει).

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί μόνο με την Ενεργειακή Επιθεώρηση και όχι με την Μελέτη, τότε είναι σκόπιμο, από πλευράς ευκολίας και μόνο, να εργαστεί με κάποιο από τα προαναφερθέντα προγράμματα ή το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ είναι πιο γρήγορα και εύχρηστο;

 

Για την ενεργειακή ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ χρησιμοποιείς το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.