Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί διπλ. Πολ. Μηχ να υπογράψει θέρμανση και ηλ. εγκαταστάσες


Recommended Posts

Αυτό με το δικαστήριο πολλοί το ξέρουν, λίγοι το έχουν συνειδητοποιήσει.

 

Ακόμα και να μην έχει κάποιος δικαίωμα υπογραφής, το βασικότερο είναι να κάνει σωστή δουλειά.

 

Μέχρι το 2010 ακόμα υπήρχαν Π/Μ που κάνανε μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης με χιλιοστά!!! Τα χιλιοστά έχουν καταργηθεί από το 1985.

Υπήρχαν εγκαταστάτες που έβαζαν καλώδια τηλεφώνου σε ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις σπιτιού! Ευτυχώς τους πιάσανε εγκαίρως.

Έχω δει σε σχέδιο όδευση παθητικής πυροπροστασίας 34.5μ < 35μ σε κτήριο 40μ x 20μ!

 

Έστω πως κάποιος που δεν έχει κάποια επαγγελματικά δικαιώματα κάνει κάποια δουλειά, ας κάνει σωστή δουλειά τουλάχιστον, να παίζουμε με ίσους όρους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το δικαστήριο πολλοί το ξέρουν, λίγοι το έχουν συνειδητοποιήσει.

 

Ακόμα και να μην έχει κάποιος δικαίωμα υπογραφής, το βασικότερο είναι να κάνει σωστή δουλειά.

 

Μέχρι το 2010 ακόμα υπήρχαν Π/Μ που κάνανε μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης με χιλιοστά!!! Τα χιλιοστά έχουν καταργηθεί από το 1985.

Υπήρχαν εγκαταστάτες που έβαζαν καλώδια τηλεφώνου σε ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις σπιτιού! Ευτυχώς τους πιάσανε εγκαίρως.

Έχω δει σε σχέδιο όδευση παθητικής πυροπροστασίας 34.5μ < 35μ σε κτήριο 40μ x 20μ!

 

Έστω πως κάποιος που δεν έχει κάποια επαγγελματικά δικαιώματα κάνει κάποια δουλειά, ας κάνει σωστή δουλειά τουλάχιστον, να παίζουμε με ίσους όρους.

 

βαλε εσυ σφραγιδα και τα υπολοιπα αστα στον δικαστη και την ασφαλιστικη....

 

θα σε καταλαβουν

 

"καλο παιδι και σωστη δουλεια" θα πουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει έμπειρος μηχανικός που να μην έχει πάει σε δικαστήριο, και αθώος να είναι όλο και σε κάποια καταγγελία θα βρεθεί.

 

Παλιότερα ήταν πιο χύμα τα πράγματα καθώς δεν υπήρχε καν πρόσβαση στην νομοθεσία και γενικότερα στην πληροφορία. Όλα κυκλοφορούσαν από στόμα σε στόμα και όταν κάποιος χρειαζόταν κάποio νόμο έψαχνε φωτοτυπίες από συναδέλφους ή από την υπηρεσία. Ο ίδιος ο δικαστής δεν είχε την δυνατότητα να βρει την νομοθεσία για να καταδικάσει κάποιον ακόμα και αν ήταν ένοχος.

 

Στην εποχή μας έχουν αλλάξει τα πράγματα:

- η νομοθεσία είναι άμεσα προσβάσιμη.

- λόγω κρίσης είναι πιο οικονομικό να προσλάβει κάποιος έναν μηχανικό να του κάνει τεχνική έκθεση για τυχόν λάθη έχουν γίνει.

- λόγω κρίσης υπάρχει γκρίνια και η γκρίνια φέρνει καταγγελίες.

 

Τώρα με τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι όλα χύμα. Έχω δει μελέτες που εξαιρούνται από τις "απλές μελέτες" (π.χ. μελέτη κλιματισμού )  να είναι υπογεγραμμένες από μη αρμόδιο μηχανικό ακόμα και σε νέες άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απέρριψα δουλεια οταν είδα οτι ήθελε να κανει αλλαγή σωμάτων και να κινηθεί δικαστικά. Δεν μπλέκω του λεω με δικηγόρους και δικαστήρια βρες αλλον. Ούτε απο έξω δεν θελω να περνάω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή μας έχουν αλλάξει τα πράγματα:

- η νομοθεσία είναι άμεσα προσβάσιμη.

 

 

Φυσικα.

Και για να κανεις μονο μια αναγνωση στην ισχυουσα νομοθεσια, θες τουλαχιστον 2-3 ζωες...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε σχέδιο όδευση παθητικής πυροπροστασίας 34.5μ < 35μ σε κτιριο 40μ x 20μ!

Προφανως δεν εχω δει το σχεδιο που λες, αλλα με το μοναδικο στοιχειο που δινεις και μαθηματικα 3ης γυμνασιου ειναι πιθανη η παραπανω οδευση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.