Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί διπλ. Πολ. Μηχ να υπογράψει θέρμανση και ηλ. εγκαταστάσες


Recommended Posts

Ξέχασα να διευκρινίσω πως η όδευση ήταν η διαγώνιος, υπήρχε μόνο μια έξοδος κοντά στην γωνία του υπογείου.

sqrt(40²+20²)=44,72μ αλλά είχε κάνει edit ο μηχανικός το text.

Το ξέρω επειδή έχασα την δουλειά, είχα ζητήσει δεύτερη έξοδο για να μου βγει η όδευση και μάλλον δεν τους άρεσε η λύση που πρότεινα.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά λαμβάνουμε υπόψη τον προϋπολογισμό μελέτης π.χ. για μελέτη ύδρευσης σε μονοκατοικία βγάζει προϋπολογισμό μελέτης 862€<3000€ οπότε μπορεί να υπογραφεί και από μηχανικό άλλης ειδικότητας ή το ΕΚΚΟ υδραυλικών που μου το βγάζει 3.200€, άρα δεν μπορώ να το υπογράψω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ προυπολογισμο.

 

Αλλα αφου δεν εχεις σχεση με υδρευση, μηπως να την υπογραψει κανενας αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τον πραγματικό; Αφού οι αμοιβές θα προκύψουν με συμβατικό για ανέγερση μονοκατοικίας; Γενικά ποιον προϋπολογισμό λαμβάνουμε υπόψη; Όπως είπα δεν ασχολούμαι με μελέτες πλην των αρχιτεκτονικών, αλλά θέλω να το γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω ανεβασει εδω: http://www.michanikos.gr/files/file/1344-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9/

τα επαγγελματικα δικαιωματα των ειδικοτητων των μηχανικων.

Πιστευω οτι ξεκαθαριζονται πολλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.