Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικά σύμβολα


Recommended Posts

για οποιον ενδιαφέρεται καποια στιγμη ειχα φτιαξει αυτο το .dwt εχει φορτωμένα διαφορα συμβολα απο αυτα που αναφέρεις. Δυστυχως δεν ξέρω ουτε εγω τις σωστές διαστάσεις που πρέπει να έχουν...

 

καλησπέρα

δυστυχώς η συντόμευση δεν λειτουργεί.

 

Γενικά υπάρχει κανένα αρχείο που να περιέχει αυτά τα τοπογραφικά σύμβολα σαν block για autocad?

(δυστυχώς δεν μπορώ να βρω ούτε το freecad ).

Edited by MAZANAKIS GEORGE
Link to comment
Share on other sites

αεί ο θεός ο μέγας γεωμετρεί λέει χαχαχα..

 

Συνάδελφε, όλα σου τα post είναι γραμμένα με κεφαλαία. Παρά τις επανειλημμένες παρατηρήσεις επιμένεις να γράφεις με το ίδιο τρόπο. Παρακαλώ λάβε το υπόψην σου. Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, ηθελα να ρωτησω αν εχουμε συμπαγες τμημα περιφραξης 2-5cm και τα υπολοιπα 1,50μ συρμα, πως συμβολιζεται στο τοπογραφικο??? με τις 2 γραμμες του μαντροτοιχου?? και γενικα τι συμβολισμο πρεπει να εχουμε οταν υπαρχει περιφραξη με συμπαγες τμημα και συρμα απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

2-5cm μιλάς ουσιαστικά για βάση (θεμελίωση) περίφραξης. Εγώ αυτό θα το συμβόλιζα με περίφραξη. Αν πρόκειται για 1μ π.χ. και μετά συρματόπλεγμα, τότε αλλάζει. Τότε, μπορείς να βάλεις 2 γραμμές μανδρότοιχου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω...Εμπειρικά μόνο, προσωπικά αν είναι μέχρι ~15-20εκ. το θεωρώ θεμέλιο της περίφραξης και δεν το δείχνω καθόλου ως μανδρότοιχο.

Ας πουν όμως και οι τοπογράφοι την γνώμη τους και ειδικά όσοι ασχολούνται με πράξεις εφαρμογής (έχει σημασία στον υπολογισμό της αποζημίωσης)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εγώ για την απάντηση !!!

 

Συμπληρώστε πλήρως την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Τα greeklish απαγορεύονται, οπότε διορθώστε τα στην ειδικότητα σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καγκελόπορτες πως συμβολίζονται; Ρωτάω γιατί έχω περίπτωση μεγάλων καγκελόπορτων που συνιστούν οριοθέτηση και πρέπει να τις δείξω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Βάλε γραμμή κάγγελου , την έχει και το βασικό πακέτο linetypes του AutoCAD (fenceline) , είναι κάπως έτσι --ο--ο--ο--ο--ο--ο--ο--ο--

Οτι και να χρησιμοποιήσεις , γράφτο ξεκάθαρα στο υπόμνημα συμβόλων σου και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.