Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικά σύμβολα


giorgos_ad

Recommended Posts

Δημιουργώ μία τοπογραφική εφαρμογή και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με ενημερώσει αν υπάρχουν κάποια πρότυπα τοπογραφικά σύμβολα, δηλαδή κωδικοποίηση των τοπογραφικών συμβόλων.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό .

 

Τα σύμβολα που έχει στις πρώτες σελίδες χρησιμοποιούνται κατά κόρον στα τοπογραφικά. Πρότυπα (αν εννοείς νομοθετημένα) νομίζω δεν υπάρχουν....

 

Υπάρχουν όμως κάποια παλιά βιβλία που έχουν τέτοια κωδικοποίηση... Δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και "πρότυπα"

δες τις προδιαγραφές της Κτηματολόγιο Α.Ε, τις προδιαγραφές της ΕΠΑ κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια σας, αλλά και τα δυο τα εχω λαβει υπόψη μου και τα έχω εφαρμόσει κατά γράμμα. Αναζητώ μια βιβλιοθήκη (πρότυπη) αν υπάρχει για σημείακα σύμβολα, όπως δέντρα, δίκτυα, στύλοι, κ.α. Γνωρίζω πως συμβολίζεται (π.χ. ο στύλος ΔΕΗ), αυτό που αναζητώ είναι αν υπάρχει κάποιο πρότυπο, στο οποίο να ορίζονται για παράδειγμα οι διαστάσεις του. Ψάχνω κάτι τέτοιο γιατί αν υπάρχει θέλω κυρίως αυτό που θα φτιάξω να είναι όσο πιο σωστό γίνεται αλλά και επειδή έχω βαρεθεί να βλέπω ο κάθενας να χρησιμοποιεί τα δικά του σύμβολα και εκτός από τα πολύ κοινά που συναντάμε καθημερινά στα τοπογραφικά διαγράμματα κάποια άλλα να χρειάζεται να τα μαντέψουμε, ειδικά όταν δεν χρησιμοποιείται υπόμνημα συμβόλων. Πιστεύω ότι όπως η Κτηματολόγιο Α.Ε. έχει ορίσει προδιαγραφές για κάποια σύμβολα που χρησιμοποιούνται στις μελέτες της το ίδιο θα έχει συμβεί και για κάποια άλλα σύμβολα που χρησιμοποιούνται πιο συχνά και μάλιστα σε απλά τοπογραφικά διαγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφέρεται καποια στιγμη ειχα φτιαξει αυτο το .dwt

εχει φορτωμένα διαφορα συμβολα απο αυτα που αναφέρεις.

Δυστυχως δεν ξέρω ουτε εγω τις σωστές διαστάσεις που πρέπει να έχουν...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε κτηματογραφικο διάγραμμα εφαρμογής που πήρα από Δήμο με Πράξη Εφαρμογής σε εξέλιξη, υπάρχουν συμβολισμοί δίπλα από τους συμβολισμούς του κάθε ΟΤ με κύκλο και δύο νούμερα σε αριθμητή - παρονομαστή (όπως βάζουμε στις πόρτες οι ΠΜ-ΑΜ). Γράφει για παράδειγμα 01/24 ή 01/27. Αυτό έχει καμία σχέση με την Πολεοδομική Ενότητα (πχ 1η Πολεοδομική Ενότητα?). Ρωτάω γιατί έχω πάρει όρους δόμησης από την Πολεοδομία που είναι διαφορετικοί αναλόγως της ενότητας που βρίσκεται το οικόπεδο ("Ενότητα όρων δόμησης 1,2,3 κλπ" γράφει το χαρτί που μου έδωσαν στο Τοπογραφικό της Πολεοδομίας) και στο διάγραμμα εφαρμογής που μου έδωσαν δεν γράφει στον τίτλο ή σε κάποιο υπόμνημα ποια ενότητα αφορά.

Μάλλον είναι απλό, αλλά δεν γνωρίζω καλά τα τοπογραφικά..

Link to comment
Share on other sites

Η ενότητα συνήθως συμβολίζεται με κεφαλαίους λατινικούς χαρακτήρες I, II , III, IV.

Αυτό που αναφέρεις είναι ο τομέας (αριθμητής) και η ενότητα (παρονομαστής) της κτηματογράφησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.