Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορές ΑΠΥ και ΤΠΥ


maik

Recommended Posts

Αν εκδόσεις Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών δέν σου παρακρατούν το 20%. Αν εκδόσεις Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών θα σου παρακρατήσουν το 20% που θα σου επιστραφεί ώς φόρος μετά απο ενα χρόνο περίπου στην εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης, οπότε σε συμφέρει να εκδίδεις Τιμολόγια Παροχής Υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

maik αυτή η διαφορά με ΤΠΥ και ΑΠΥ από που προκύπτει?

Επειδή, αν και δεν ήμουν υποχρεωμένος, έχω ΤΠΥ και το χρησιμοποιώ για Δημόσιες Υπηρεσίες ή Επαγγελματίες, πάντα μου κάνουν παρακράτηση φόρου 20%.

Link to comment
Share on other sites

Μου το εχουν πεί λογιστές Ανωνύμων Εταιρειών και το εφαρμόζουν.

Δεν εχω ρωτήσει ποτέ την νομοθεσία αλλά φαντάζομαι οτι αυτοι γνωρίζουν καλύτερα απο εμάς , διότι υφίστανται και ελέγχους.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω και πράττω στη ΔΟΥ μου αλλά και αλλού.

 

Θα τα πω συνοπτικά καθώς βιάζομαι :

 

1) ΑΠΥ . . . . . . για παροχή υπηρεσιών μηχανικού

 

για ΑΠΥ παρακρατείται είτε 4% και 10% για μελέτες που συνοδεύουν άδεια είτε 20% για άλλα.

 

2) ΤΠΥ............για γενικά παροχή υπηρεσιών αλλά ΜΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.

 

Εγώ έχω σαν εργολάβος τεχνικών έργων ΤΠΥ. (Όλοι αυτοί οι υπεργολάβοι που βλέπετε στα έργα έχουν ΤΠΥ). Κάπου έχω ξαναπεί να πάτε να κάνετε 2η δραστηριότητα ή και 3η, 4η, (δευτερεύουσα να είναι ) σαν "κατασκευαστές" για να μπορείτε να πληρώνεστε εργασίες, μικροκατασκευές ή ακόμα και πολυκατοικία.

 

για ΤΠΥ είναι 3% το ΦΕ για ΝΠΙΔ

 

και για ΝΠΔΔ είναι 4% για υλικά νομίζω και 8% για εργασία.

 

Όταν κόβεις ΤΠΥ καλό είναι να υπάρχουν και αντίστοιχα έξοδα υπεργολαβίας (συνεργείο) καθώς έτσι δεν χρειάζεται να έχεις σαν πάγια μηχανήματα και εργαλεία ικανά να κάνεις με αυτά την εργασία.

 

Επίσης όταν ΤΠΥ ---> ΙΚΑ + υλικά σαν έξοδα για την εργασία-ες που εκτέλεσες.

 

για ΑΠΥ πας εξωλογιστικά

 

για ΤΠΥ πας λογιστικά (ποσοστό συντελεστης κέρδους επί του τζίρου)

 

για έξοδα που μπορούν να θεωρηθούν κοινά (πχ μελάνια εκτυπωτή), τα επιμερίζεις αντίστοιχα βάσει των τζίρων των δραστηριοτήτων της οικ. περιόδου.

 

Δλδ έστω τζίρος σαν μηχανικός(ΑΠΥ) 20.000 και από εργολαβίες (ΤΠΥ) 80.000. Αν τα μελάνια έκαναν 100 € τότε περνάς σαν έξοδα 100*20000/(20000+80000) = 20€ στον εξωλογιστικό

 

και έξοδα 100*80000/(20000+80000) = 80€ στον λογιστικό.

 

Διορθώστε με αν σφάλω :roll:

Link to comment
Share on other sites

erling δεν ξέρεις δλδ ποια η διαφορά ΤΠΥ και ΑΠΥ ?

Οχι δεν ήταν αυτή η απορία μου TheoTDM900

Αλλά στην απάντηση του maik

Αν εκδόσεις Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών δέν σου παρακρατούν το 20%. Αν εκδόσεις Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών θα σου παρακρατήσουν το 20% που θα σου επιστραφεί ώς φόρος μετά απο ενα χρόνο περίπου στην εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης, οπότε σε συμφέρει να εκδίδεις Τιμολόγια Παροχής Υπηρεσιών.

όσον αφορά την μη παρακράτηση φόρου 20% για τα ΤΠΥ.

 

Οταν ξεκίνησα θεώρησα ΑΠΥ για άδειες κλπ και ΤΠΥ για δημόσια έργα.

Οταν τελικά παράτησα τα Δ.Ε. το ΤΠΥ συνέχισα να το χρησιμοποιώ για επιτηδευματίες μόνο (είτε για οικοδομική άδεια είτε όχι)

 

Από τα συμφραζόμενα παραπάνω που γράψατε όμως, μάλλον έκανα λάθος που δεν απενεργοποίησα το ΤΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε TheoTDM900, ήσουν πολύ κατατοπιστικός

 

Μπορώ να σου ζητήσω μερικές ακόμη διευκρινήσεις;

1)για ΤΠΥ είναι 3% το ΦΕ για ΝΠΙΔ)

Είναι αυτό; στο τέλος

2)και για ΝΠΔΔ είναι 4% για υλικά νομίζω και 8% για εργασία

Τι είναι τα αρχικά ΝΠΔΔ;

3)καλό είναι να υπάρχουν και αντίστοιχα έξοδα υπεργολαβίας (συνεργείο)

Προφανώς τα τιμολόγια των εσόδων σου είναι υψηλότερα από τα τιμολόγια των εξόδων σου;

(ελπίζω να μην ακούγεται χαζή η ερώτηση)

4)Επίσης όταν ΤΠΥ ---> ΙΚΑ + υλικά σαν έξοδα για την εργασία-ες που εκτέλεσες.

Όταν δεν έχω υπεργολάβο και προσλαμβάνω πχ κάποιον εργάτη οπότε εγώ πληρώνω το ΙΚΑ του και αγοράζω τα υλικά του.

5)Δλδ έστω τζίρος σαν μηχανικός(ΑΠΥ) 20.000 και από εργολαβίες (ΤΠΥ) 80.000. Αν τα μελάνια έκαναν 100 € τότε περνάς σαν έξοδα 100*20000/(20000+80000) = 20€ στον εξωλογιστικό

και έξοδα 100*80000/(20000+80000) = 80€ στον λογιστικό.

Δηλαδή 20 ευρώ αντιστοιχούν στα έξοδα του μηχανικού και 80 ευρώ στα έξοδα του εργολάβου.

6) στα βιβλία σου έχεις φτιάξει μια στήλη στα έσοδα και μια στα έξοδα σαν κατασκευαστής

ue_oeue_3percent_ae____376.pdf

Link to comment
Share on other sites

μυρι θα τα ενσωματώσω και αυτά στο φορολογικό οδηγό που θα κάνω για όλους μας.

 

Εν συντομία :

 

1) ναι 3%

 

2) Νομικό πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου (αν το googlariζες θα στο έβγαζε βρεεεεε. :wink: )

 

3) Δεν απαγορεύει κανείς να ισχύει το αντίθετο. Πχ σε δημόσια έργα με υψηλή έκπτωση "μπαίνεις μέσα". Δεν απαγορεύει κανείς να έχεις έσοδα από μια δουλειά λιγότερα από τα έξοδα. Αλλά αυτόματα γίνεσαι κόκκινο πανί για πιθανούς ντεμέκ "δειγματοληπτικούς ελέγχους" από την εφορία.

 

4) Σωστά όπως το λες. Γενικότερα να υπάρχει θες υλικά και ΙΚΑ.

 

5) Σωστό όπως το λες

 

6) Ναι 2 στήλες στα βιβλία. Μια για επιτηδευματία μηχανικό και μια για εργολαβίες - κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

1000 merci

θα τα ενσωματώσω και αυτά στο φορολογικό οδηγό που θα κάνω για όλους μας.

Μόλις ετοιμαζόμουν να σου προτείνω να κάνεις σεμινάρια :wink:

 

Πραγματικά πρέπει να ρωτήσω 10 φορές στην εφορία ή στο ΤΕΕ για να μου πούνε μισόλογα και να συμπεράνω το 1/10 από αυτά που περιέγραψες από μόνη μου. Λες και ρωτάω την Πυθία.

 

Σε ερώτηση μου για εργολαβίες στο ΤΕΕ έλαβα την απάντηση να πάω σε κάποια ένωση εργολάβων διότι οι απορίες μου δεν αφορούν μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.