Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορές ΑΠΥ και ΤΠΥ


maik

Recommended Posts

Συνάδελφοι , όταν κόβεις σε μηχανικο που εχει δικο του τεχνικο γραφειο (όχι εταιρια) , τον θεωρεις ιδιώτη? τι θα του κόψεις?

επίσης , σε έναν ιδιοκτήτη καταστήματος , τι κόβεις? τον θεωρείς πάλι ιδιώτη?

 

όταν παίρνεις προμηθεια απο εταιρία που εμπορεύεται εξοπλισμό σε πελάτη σου , τί θα τους κόψεις? ΑΠΥ ή ΤΠΥ?

Link to comment
Share on other sites

1.Σε μηχανικό και γενικά σε όποιον ελέυθερο επαγγελματία υπάρχει η παρακράτηση 20% για ποσά άνω των 300 ευρώ. Το ίδιο προφανως και σε κατάστημα.

Αν όμως κάνεις εργασίες σε οικια κάποιου που έχει κατάστημα τότε αν στην απόδειξη αναφέρει τη διευθυνση του ακινητου δεν τον θεωρείς ελ. επαγ. αλλά ιδιώτη.

 

2. ΑΠΥ για κάποια υπηρεσία, προσοχή πάλι με το 20%.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Είμαι νέος ΗΜΜΥ όπου έκανα έναρξη πριν λίγες μέρες.

Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε μια εταιρία πληροφορικής (ΑΕ) και σε μια ερευνητική ομάδα πανεπιστημίου σε αντικείμενο εκτός του μηχανικού και συγκεκριμένα ανάπτυξη λογισμικού. Ο λογιστής μου μου είπε να κόψω ΤΠΥ που είναι αθεώρητα και στην εταιρία και στο πανεπηστήμιο, και ΑΠΥ να κόβω μόνο σε ιδιώτες. Ισχύει αυτό;

Επίσης, είτε κόψω ΑΠΥ είτε ΤΠΥ και στα δυο έχω την παρακράτηση 20%; (Εννοείτε το ποσό είναι > 300 ευρώ)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά για την διάκριση των παραστατικών ανάλογα με την ιδιότητα του λήπτη της υπηρεσίας.

Οι ιδιώτες όμως δεν ΄παρακαρτούν και δεν αποδίδουν παρακράτηση φόρου. Αυτό το "προνόμιο" το έχουν όλοι οι άλλοι εκτός από αυτούς,

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Στην περίπτωση έκδοσης μιας αδειας προς ιδιώτη η οποία περιλαμβανει όλες τις μελέτες τοπογραφικα, στατικα, κτλ, κόβεται ΑΠΥ και όχι ΤΠΥ, μπορεί να κοπεί μια ΑΠΥ η οποία ως αιτιολογία να αναφέρει μελέτη άδεια δόμησης, ή πρέπει να εκδοθούν τόσες ΑΠΥ για κάθε ξεχωριστή μελέτη (τοπογραφικο, στατικά, κτλ), συγχωρέστε με για το απλό ερώτημα και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα σας, είμαι νέα μηχανικός και έχω εκπονήσει Αρχιτεκτονική μελέτη και Μελέτη περιβάλλοντος χώρου για να εκδοθεί οικοδομική άδεια (σε εταιρεία). Όντας ακόμα στο στάδιο της Προέγκρισης, οι μελέτες μου θα κατατεθούν για έκδοση Οικοδομικής Άδειας σε 3 μήνες περίπου.  Στο ίδιο πνεύμα με την ερώτηση του συναδέλφου zulumpo, μπορώ να κόψω δύο Τιμολόγια Παροχής Υπηρεσιών, ένα για κάθε μελέτη? Προκειμένου:

1) να πληρωθώ σε διαφορετικούς χρόνους (θέμα εταιρείας)

2) να αποδοθεί ΦΕΜ για το κάθε Τιμολόγιο ξεχωριστά, ομοίως σε διαφορετικούς χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.