Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αλλαγής όψης πολυκατοικίας με την προσθήκη ανοίγματος


Recommended Posts

Γιατί να συνταχθεί ολόκληρη μελέτη ενεργειακής απόδοσης εφόσον η αλλαγή δεν υπερβαίνει ως ποσό το 20%

 

Α, δεν ξέρω, εγώ δεν διάβασα ακόμη το νόμο

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να συνταχθεί ολόκληρη μελέτη ενεργειακής απόδοσης εφόσον η αλλαγή δεν υπερβαίνει ως ποσό το 20% του συνολικού προϋπολογισμού του κτηρίου; Αν δεν κάνω λάθος κάτι τέτοιο λέει ο νόμος για τα κτήρια των οποίων οι άδειες έχουν εκδοθεί πριν την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ.

 

μακάρι να μην χρειαστει μελέτη ενεργειακής απόδοσης.

Να χρειαζεται μονο η αρχιτεκτονικη. να την κανω και να πάρω ευκολα και γρήγορα την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας, γίνεται μόνο στο χρόνο ισχύος αυτής νομίζω.Στην αντίθετη περίπτωση (παλαιά οικοδομή) απαιτείται έκδοση οικοδομικής άδειας αλλαγής όψεων και πάς με αναλυτικό πρυπολογισμό σε μελέτες που απαιτούνται. Ητοι :

- Αρχιτεκτονικά

- Στατικά (εάν υπάρχει επέμβαση στο φορέα)

- Υδραυλικά (εάν υπάρχει επέμβαση που επηρεάζει δίκτυα)

- Η/Μ εργασιών ( εάν υπάρχει επέμβαση που επηρεάζει τα δίκτυα υατών...πχ καλοριφέρ, οδεύσεις αγωγών κ.α)

- Παθητικής Πυροπροστασίας (διαφοροποιείται το ποσοστό ανοιγμάτων των όψεων)

Σε ότι αφορά στην Μελέτη Ενεργειακής απόδοσης, επειδή οι παρεμβάσεις δεν αφορούν σε όλο το κτίριο αλλά σε μεμονωμένο στοιχείο αυτής, δεν απαιτείται. Εισαι όμως υποχρεωμένος να υποβάλλεις μελέτη θερμομόνωσης, επειδή διαφοροποιείται το ποσοστό ανοιγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

............ουπς.....μόλις τώρα είδα στο αρχικό ερώτημα πως επρόκειται για επέμβαση σε όλους τους ορόφους.

Οπότε, απαιτείται και μελέτη ενεργειακής απόδοσης κτιρίου

Στην περίπτωση νέας οικοδομικής άδειας, ίσως να απαιτούνται ξανά και οι σχετικές εγκρίσεις (νέα βεβαίωση υψομέτρου κ.α)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως γνωρίζετε σε άδεια που είναι σε ισχύ λόγω αλλαγής στη θέση των ανοιγμάτων στις όψεις καθώς και στην επιλογή των υλικών θέλουν οι ιδιοκτήτες να κάνουν αναθεώρηση στην άδεια. Σε αυτή τη περίπτωση στα αρχιτεκτονικά καταθέτεις ξανά πλήρη φάκελο; Διάγραμμα κάλυψης και τοπογραφικό κτλ και γίνεται έλεγχος σε όλα ξανα;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις απλά ενημέρωση αρχιτεκτονικών, η οποία δε θέλει και αμοιβές, αν φυσικά έχεις εσύ υπογράψει την άδεια. Δηλαδή μια σειρά σχεδίων με τις αλλαγές. Αν δεν αλλάζεις το περίγραμμα μπορεί και να μην σου ζητήσουν Δ.Κ. εκ νέου.

Έλεγξε αν είχαν περάσει ΕΠΑΕ, οπότε και θα πρέπει πάλι να περάσει.

Αν τα υλικά που αλλάζεις επηρεάζουν τη θερμομόνωση, τότε και μελέτη θερμομόνωσης. Με δεδομένο ότι αλλάζεις μόνο θέση και όχι μέγεθος ανοιγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

είχε περάσει και ΕΠΑΕ.

Την άδεια την είχε αρχικά υπογράψει ο ιδιοκτήτης ο οποίος είναι μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλημέρα σας,


 


Θα ήθελα την βοήθεια σας πριν μιλήσω με τον Δήμο Αθηνάιων. Θέλω να κατασκευάσω cour anglaise σε διαμέρισμα στην Αθήνα ημιυπόγειο (που πλυμμήρησε απο βροχή και υποχώρησε το προηγούμενο κούφωμα του!). Μπορείτε να μου πέιτε ποια ειναι η διαδιακσία που θα απαιτηθεί με την πολεοδομία; Χρειάζεται φαντάζομαι άδεια αλλαγή όψης, ανανέωση υπαρχόντος φακέλου; 


 


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.