Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΕΝΑΚ σε αλλαγή χρήσης


mariaplt

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα και γω να υποβάλλω την ερώτησή μου. Έχω κτίριο κατοικίας με οικ. άδεια προ του 78 στο οποίο θα γίνει αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Εξωτερικά δεν υπάρχουν σοβαρές αλλαγές, όμως εσωτερικά θα γκρεμιστούν τοιχοποιίες θα αλλάξουν τα δίκτυο κ.λ.π. Η επιφάνεια είναι 51 τ.μ.

Απ' ότι έχω καταλάβει χρειάζεται ΚΕΝΑΚ. Η ερώτησή μου είναι πρέπει να γίνουν παρεμβάσεις ώστε να βγεί κατηγορία Β;

Εξωτερική θερμομόνωση δεν υπάρχει και εσωτερικά είναι δύσκολο να τοποθετηθεί, επίσης είναι στη Σαντορίνη και απαγορεύεται να μπει ηλιακός στο Δώμα του κτιρίου, γιατί ο οικισμός είναι παραδοσιακός.

Επίσης και το κόστος είναι απαγορευτικό για τον πελάτη. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε για το παρακάτω:

 

Σε διώροφο διατηρητέο κτίριο χρήσης κατοικίας (ισόγειο=κατοικία, όροφος=κατοικία), συνολικού εμβαδού 240μ², πρόκειται να γίνει αλλαγή χρήσης του ισόγειου χώρου σε χώρο καταστήματος. Απόσο καταλαβαίνω πρέπει να γίνει έλεγχος για το αν αποτελεί ριζική ανακαίνιση ή οχι, για να καταλήξω αν θα γίνει ΜΕΑ. Στην περίπτωση που δεν έχω ριζική ανακαίνιση, ποιες μηχανολογικές μελέτες απαιτούνται για την αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ζητώ συγνώμη αν λέω μπαρούφα, αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα από ΠΕΑ.

 

Η αλλαγή χρήσης που δηλώθηκε στον Ν. 4178 επηρεάζει το ενεργειακό προφίλ του κτιρίου και άρα θέλει νέο ΠΕΑ;

Ο χώρος (υπόγειο) ήταν και παραμένει ΜΘΧ και έτσι τον εξέλαβε ο συνάδελφος στο αρχικό ΠΕΑ.

Είναι σκόπιμο να παραπέψω τον ενδιαφερόμενο στην έκδοση νέου ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του κτηρίου επηρεάζει την ενεργειακή "συμπεριφορά" του κτηρίου και υπάρχει διαφορετική προσέγγιση και απαιτήσεις από τον ΚΕΝΑΚ ανάλογα με την χρήση του κτηρίου. 

 

Επομένως, πιστεύω πως χρειάζεται νέο ΠΕΑ. 

 

Μπορείς να διευκρινίσεις τί είδους αλλαγή χρήσης έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο του κτιρίου από garage αυτοκινήτων έγινε επέκταση του χώρου συνάθροισης κοινού του ισογείου. Με εξαίρεση τη διάνοιξη του εσωτερικού κλιμακοστασίου για καλύτερη πρόσβαση, δεν έγινε καμιά άλλη επέμβαση (ούτε θερμομονωτικά υπήρχαν/ υπάρχουν, ούτε θερμαντικά σώματα κανενός είδους).

 

Το ΠΕΑ έγινε το 2013, ενώ η χρήση του χώρου άλλαξε λίγο πριν το 2011 (προθεσμία υπαγωγής Ν. 4178). Οπότε, εφόσον αλλάζουν οι απαιτήσεις και τα αποτελέσματα, θα πρέπει να γίνει ανάκληση του παλιού και διόρθωση της χρήσης; 

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος (υπόγειο) ήταν και παραμένει ΜΘΧ και έτσι τον εξέλαβε ο συνάδελφος στο αρχικό ΠΕΑ.

 

Το ΠΕΑ έγινε το 2013, ενώ η χρήση του χώρου άλλαξε λίγο πριν το 2011 (προθεσμία υπαγωγής Ν. 4178).

 

Αφού το ΠΕΑ έγινε το '13 και η αλλαγή χρήσης του χώρου (σε χώρο συνάθροισης κοινού) το '11 ... πως ο μηχανικός έλαβε το υπογειο σαν ΜΘΧ ? :sad:

 

Μάλλον μαϊμού ΠΕΑ έκανε !!!! :mrgreen:

 

(Εκτός εάν δεν έχω κταλάβει σωστά !)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ένταξη στα αυθαίρετα έγινε το 2014 με ημερομηνία αλλαγής χρήσης τον Δεκέμβριο του 2010.

Πιο πιθανό το βρίσκω να ήταν μαϊμού η ημερομηνία αλλαγής χρήσης και να μη φταίει ο μηχανικός  :idea: 

Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν καλύπτεται από το υπάρχον πιστοποιητικό όπως μου λέτε  :sad:

Ευχαριστώ JasonK και dib

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω το εξης : σε κτιριο με αδεια 1983 (Η/Μ μονο υδρευση-αποχέτευση ) ο Α οροφος ηταν κατοικία .Τον Μαιο του 2017 ρυθμίστηκε με το ν 4178 ο Α οροφος σε δυο γραφεια και στη συνέχεια  πουλήθηκε .Ο σημερινός  ιδιοκτήτης  θελει το ένα από τα δυο γραφεία (εμβαδου  52,00 μ2) να το μετατρέψει σε κατοικία με αλλαγή  χρησης   σε ΥΔΟΜ .Στη δηλωση 4178 το συγκεκριμένο γραφείο  εχει WC και διπλα μπορει να γινει κουζινα και βεβαια υπαρχουν δωματια για υπνο και καθιστικό .Δεόμενου ότι οι   παρεμβάσεις  μετατροπής  δεν είναι  >25%  σε σχεση με το ρυθμισμένο από το ν4178  γραφείο ,απαιτούνται  σημερινές προδιαγραφές ΚΕΝΑΚ, Η/Μ  κλπ  ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας, σε υπάρχουσα 3 όροφη οικοδομή στο ισόγειο έχουμε χρήση καταστημάτων θέλουμε να κάνουμε αλλαγή χρήσης του ισογείου σε κατοικίες και αλλαγή των ανοιγμάτων, θα χρειστεί ΚΕΝΑΚ για τις κατοικίες και μόνο ? Την υπόλοιπη οικοδομή στα μηχανολογικά την αγνοούμε ? Ξέρετε τι μελέτες θα απαιτηθούν ?

Link to comment
Share on other sites

Dib το ιδιο καταλαβαινω και γω. Γι αυτο η αυτοψια ειναι παντοτε απαραιτητη ακομα και αν δεν απαιτειται. 

JOHNYMAL Ναι απαιτειται ΜΕΑ, κατανομη δαπανων κεντρικης για κοινο συστημα θερμανσης. Πιστευω και νεα μελετη θερμανσης. Τυπικα τα ΗΜ αλλαζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.