Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΕΝΑΚ σε αλλαγή χρήσης


mariaplt

Recommended Posts

Γεια σου Μανόλη! Από πολεοδομία απαιτούν Μελέτη Κενάκ ως λειτουργικά ανεξάρτητος και αυτόνομος χώρος >50 τ.μ.

Μόνο σε μια άλλη περίπτωση Νομιμοποίησης δε θέλουν. Τι να πω......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ζητησεις (ευγενικα) να σου το δωσουν γραπτα αυτο και σε ποιο νομο ή εγκυκλιο στηριζουνται.Δεν ειναι ριζικη ανακαινιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Μανόλη αλλά:

:(

Διευκρινιστική εγκύκλιος 1603 21/12/2010

2. Διευκρινήσεις επί της υποχρέωσης εκπόνησης ΜΕΑ

Εκπονείται υποχρεωηκά ΜΕΑ ........................για λειτουργικά ανεξάρτητος και αυτόνομος χώρος >50 τ.μ.

Δεν λέω ότι έχεις άδικο απλά όλα μου φαίνεται να οδηγούν σε αδιέξοδο......:(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αρθρο 2 που λες, της εγκυκλιου 2279/22-12-2010 αναφερεται για λειτουργικα ανεξαρτητους χωρους σε κτιρια των κατηγοριων (α),(β),(γ) του αρθρου 11 του Ν3661/2008, δηλαδη

 

Αρθρο 11

α) Κτίρια και μνημεία που προστατεύονται από το

νόμο ως μέρος συγκεκριμένου περιβάλλοντος ή λόγω

της ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής ή ιστορικής αξίας τους,

εφόσον η συμμόρφωση προς τις απαιτήσεις του παρό−

ντος νόμου θα αλλοίωνε, κατά τρόπο μη αποδεκτό, το

χαρακτήρα ή την εμφάνισή τους.

β) Κτίρια που χρησιμοποιούνται ως χώροι λατρείας ή

θρησκευτικών δραστηριοτήτων.

γ) Μη μόνιμα κτίρια που, με βάση το σχεδιασμό τους, η

διάρκεια της χρήσης τους δεν υπερβαίνει τα δύο (2) έτη,

βιομηχανικές εγκαταστάσεις, εργαστήρια, κτίρια αγροτι−

κών χρήσεων − πλην κατοικιών − με χαμηλές ενεργειακές

απαιτήσεις, και όμοια κτίρια τα οποία χρησιμοποιούνται

από τομέα καλυπτόμενο από σχετική εθνική συμφωνία

που αφορά την ενεργειακή απόδοση κτιρίων.

 

Εσυ δεν ανηκεις σε καμια απο αυτες τις κατηγοριες.Να παρεις την απαντηση εγγραφως.Να τους δωσεις το αρθρο να το ξαναδιαβασουν.Μην κανεις πισω!!

Link to comment
Share on other sites

Μύρη ένα (παλιό)κτίριο είναι προ του 1940. Πως να επιβάλλω τη μόνωση του και αν μπει θα χαθούν τ.μ. λόγω του ότι από τη μια πλευρά έιναι σε Φ.Ε. οπότε θα είναι αναγκαστηκά εσωτερικά η μόνωση....

Μάνε ευχαριστώ πολύ, :)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής:

Σε διώροφο κτίριο προ του 55 ζητάει ο πελάτης μου να γίνει ριζική ανακαίνιση. Θα καταθέσω φάκελο στην πολεοδομία για πιστοποίηση περιγράμματος κτλ.

Το εμβαδό μαζί με τη λιθοδομή (πάχους 60cm) είναι 60m2, ενώ χωρίς τη λιθοδομή 43m2.

 

Απαιτείται ή όχι ΜΕΑ? (Είμαι δηλαδή πάνω ή κάτω από το όριο των 50m2?)

 

Εαν απαιτείται:

Λέει η διαυκρινιστική (???) εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ: "Σε κάθε περίπτωση ριζικής ανακαίνισης, του σημείου 6, η ενεργειακή απόδοση του κτιρίου αναβαθμίζεται στο βαθμό που αυτό είναι τεχνικά, λειτουργικά και οικονομικά εφικτό".

 

- Πώς καθορίζεται η "αναβάθμιση"? Απαιτείται πιστοποιητικό πριν και μετά? 2 ΜΕΑ στην πολεοδομία για πριν και μετά? Πιστοποιητικό πριν, ΜΕΑ στην πολεοδομία για μετά?...

 

- Πώς καθορίζεται το "εφικτό"? Εμένα πχ ο πελάτης μου θέλει να προβεί μόνο στην αλλαγή των κουφωμάτων, και στην τοποθέτηση ξυλολέβητα. Δε θέλει θερμομόνωση. Εφικτό ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ για τον πελάτη μου είναι αυτό. Για την πολεοδομία εφικτό ΤΕΧΝΙΚΑ ίσως είναι και η τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης.

 

Μήπως τελικά να αποφύγει και αυτός τα έξοδα και εγώ την ταλαιπωρία και να βγάλουμε μία άδεια μικρής κλίμακας για αντικατάσταση κουφωμάτων???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Εχω αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε κατοικία (2 γκαρσονιερες στην πυλωτή πολυκατοικίας) συν. εμβαδου 67τμ.

 

Απο πολεοδομία ζήτησαν ΚΕΝΑΚ (το κτίσμα υπάρχει.)

 

Επίσης ο ιδιοκτήτης θέλει να τραβήξει μια γραμμή απο το λεβητοστάσιο, το οποίο θα τροφοδοτεί τις 2 γκαρσονιέρες..

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση στην ΜΕΑ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.