Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κουφώματα αλουμινίου με θερμοδιακοπή


mariadim

Recommended Posts

χάνεις και απο την διπλοτοιχεία που μένει χωρίς μόνωση εξαιτίας του φύλου που μπαίνει μέσα.

Κένταυρε, αυτό που λες είναι πολύ σημαντικό... Μιλάμε πρακτικά για τοίχο χωρίς μόνωση στα χωνευτά...

Link to comment
Share on other sites

η θερμοδιακοπη βελτιωνει σημαντικα ενα μικρο μερος τους ανοιγματος ιδιαιτερα αν το ανοιγμα ειναι μεγαλο. αρα απο αυτην την αποψη περισσοτερο απο 10% στο κοστος χειροτερευει τον βαθμο αποδοσης/κοστους

 

ωστοσο μεγαλο κενο στον υαλοπινακα (12 -15χιλιοστα) σε συρομενο ειναι σχεδον αδυνατο να τοποθετησεις σε μη θερμοδιακοπτομενη σειρα (που επιπλεον λογω πολυαμιδιου στο σαντουιτς το κουφωμα ειναι λιγο "χαρβαλο") καθως σχεδον ολα τα συρομενα προφιλ σχεδιαζονται με σκοπο την αντικατασταση των παλιων συρωμενων της δεκατειας του 80 που εχουν συγκεκριμενους δρομους αρκετα λεπτους (ακομα και 78 χιλιοστα τα λεπτα, 90 τα πιο μεγαλα) συνεπως μονο σε θερμοδιακοπτομενες σειρες κανουν μια προσπαθεια να χωρεσει το τζαμι με το μεγαλο διακενο. για τριπλη υαλωση βεβαια ουτε συζητηση δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθει συρωμενη σειρα να τα χωρεσει (περαν των πολυ ακριβων)

 

αρα λοιπον κατα τη γνωμη μου επειδη ο "ενεργειακος" υαλοπινακας ειναι πολυ σημαντικοτερος (με προσοχη στον προσανατολισμο της μεμβρανης) βαζεις οποια σειρα τον χωραει. αν παλι το κοστος της θερμοδιακοπης ειναι μικρο την βαζεις και αυτην - κακο δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ποιά η γνώμη σας για αυτό;

(αυτοκόλλητη επικάλυψη Stick-on-Film, η οποία μετατρέπει οποιοδήποτε παράθυρο σε “έξυπνο”).

 

http://www.techgear.gr/stick-on-film-converts-normal-windows-to-smart-ones-65257/

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοδιακοπη ΔΕΝ αξιζει κατ εμε....

 

Χιλιες φορες να δωσεις παραπανω λεφτα για ενα καλο ενεργειακο τζαμι, παρα για την θερμοδιακοποη.

 

Βεβαιως αν το χρημα περισσευει παω πασο...

 

Χωρίς θερμοδιακοπή, φρόντισε να έχεις μια σφουγγαρίστρα σε κάθε κούφωμα να μαζεύεις τις υγροποιήσεις. Μα είναι δυνατόν μηχανικός και να λέει ότι η θερμοδιακοπή δεν αξίζει? Δεν μπορώ να το καταλάβω...........

Μη βάλεις συνάδελφε ακριβό πλακάκι, αλλά το κέλυφος του κτιρίου να το προσέξεις, αυτό πιστεύω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι, εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί τα επάλληλα έχουν τόσο σημαντική διαφορά στο συντελεστή Uw. Καταλαβαίνω ότι το επάλληλο δεν έχει την εφαρμογή που έχει το ανοιγόμενο. Αλλά αυτό επηράζει τον αερισμό και όχι το συντελεστή θερμοπερατότητας. Στον υπολογισμό του συντελεστή Uw δε λαμβάνεται πουθενά υπόψη αυτό (παρά μόνο το κενό ανάμεσα στο τζάμι). Συνεπώς η διαφορά θα έπρεπε να υπάρχει στην αεροδιαπερατότητα και όχι στη θερμοπερατότητα.

 

Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει σε βάθος το θέμα της κατασκευής κουφωμάτων ας μας φωτίσει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι, εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί τα επάλληλα έχουν τόσο σημαντική διαφορά στο συντελεστή Uw. Καταλαβαίνω ότι το επάλληλο δεν έχει την εφαρμογή που έχει το ανοιγόμενο. Αλλά αυτό επηράζει τον αερισμό και όχι το συντελεστή θερμοπερατότητας. Στον υπολογισμό του συντελεστή Uw δε λαμβάνεται πουθενά υπόψη αυτό (παρά μόνο το κενό ανάμεσα στο τζάμι). Συνεπώς η διαφορά θα έπρεπε να υπάρχει στην αεροδιαπερατότητα και όχι στη θερμοπερατότητα.

 

Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει σε βάθος το θέμα της κατασκευής κουφωμάτων ας μας φωτίσει..

Τα επαλληλα κουφωματα έχουν μεγαλυτερη επιφανεια απο προφιλ αλουμινιού .Αυτο επηρεαζει το uw.Επίσης ειναι πάντα δίφυλλα η τρίφυλλα αρα έχουν μεγαλυτερο ποσοστο αλουμινίου που επηρεαζει το Uw

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η άποψή σας για τα κουφώματα αλουμινίου με θερμοδιακοπή;

Για ένα σπίτι στο κέντρο της Αθήνας που δεν υπάρχουν ακραίες θερμοκρασίες έχω κάτι να κερδίσω;

Να πώ ότι το σπίτι είναι καινούριο με καλή σχετικά μόνωση αλλά τα κουφώματα είναι χωνευτά οπότε απώλειες ενέργειας έχω έτσι κ αλλιώς από εκεί.

Τα χωνευτα κουφωματα έχουν δομικα προβληματα.Λόγο της κατασκευής τους ( μονωση στο σημειο της τρύπας - κενου με βουρτσάκια ) δεν έχει μεγαλη σημασια αν θα ειναι με θερμοδιακοπη η οχι διότι εκ τον πραγμάτων εχουν απώλειες. Αν θελεις το βελτιστο αποτελεσμα χρησιμοποησε συρομενα χωνευτα κουφωματα με θερμοδιακοπη ΚΑΙ περιμετρικες κορνιζες συρομενων (περιμετρικες κορνιζες στα συρομενα) οι ποιές βελτιωνουν αιθητα την αποδοση. Παντως θα σου ελεγα στο κεντρο της αθηνας να μην βαλεις θερμοδιακοπη αλλα να το κοιταξεις για περιμετρικες κορνιζες. Φαινομενα υγροποιησης μπορει να δεις και με θερμοδιακοπτωμενα κουφωματα αλλα και με πλαστικα να το ποσοτσο υγρασιασς ειναι πανω απο 65%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.