Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Να ρωτήσω τι κανουμε στην περίπτωση που έχουμε σύστημα θέρμανσης με καυστήρα-αερολεβητα και δίκτυο αεραγωγων θερμού αέρα?Η διανομη και επιστροφή γίνεται με απορροφητηρα.Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος κανένα excellaki. και θέλει να το μοιραστεί... ;) γιατι ο όγκος της δουλειάς είναι πολυ μεγάλος....

 

επίσης σε ένα παλιό κτίριο πριν το 1980 στην ύδρευση αποχέτευση ψύξη τι βάζω? πρέπει να ετοιμάσω ένα ΠΕΑ και έχω μπερδευτει λιγουλακι...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα 2 excell για σκίαση και θερμομόνωση...ελπίζω να είναι σωστά ακομα δεν τα είδα...

φαίνονται πάντως αρκετά χρήσιμα...

Σχετικά με την ύδρευση αποχέτευση άρδευση τι εννοείς δεν υπάρχει δεν συμπληρώνω τίποτα?

 

και τέλος για θερμανση έχουν ένα λεβητα με πετρελαιο..αν δεν έχουν κάνει αυτη την ανάλυση μπορώ να βάλω τα στοιχεία του κτιρίου αναφορας?

 

" Αν στο προς επιθεώρηση κτίριο / τμήμα κτιρίου δεν υπάρχει σύστημα θέρμανσης, τότε ο ενεργειακός επιθεωρητής πρέπει να ορίσει ένα θεωρητικό σύστημα θέρμανσης με λέβητα πετρελαίου (βαθμού απόδοσης 0.935), με δίκτυο διανομής θερμού μέσου (βαθμού απόδοσης 0.95), τερματικά (βαθμού απόδοσης 0.95) και βοηθητικές μονάδες (ειδικής ισχύος 5 W/m2 για κατοικίες και 10 W/m2 για τριτογενή τομέα), σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 2010α.

"

Link to comment
Share on other sites

1. Καλά (και αναλυτικά) τα λες Γιώτα (πιστεύω) για την περίπτωση που δεν υπάρχει θέρμανση. Αν δεν υπάρχει ψύξη, ποια είναι τα αντίστοιχα, αναλυτικά, στοιχεία που πρέπει να βάλουμε στο πρόγραμμα;

2. Όταν δημιουργώ το πρώτο μου σενάριο, εμφανίζει διαφορετικά αποτελέσματα με το κύριο κτίριο, πριν ακόμη κάνω αλλαγές. Είναι λογικό αυτό; Συμβαίνει γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα 2 excell για σκίαση και θερμομόνωση...ελπίζω να είναι σωστά ακομα δεν τα είδα...

φαίνονται πάντως αρκετά χρήσιμα...

Σχετικά με την ύδρευση αποχέτευση άρδευση τι εννοείς δεν υπάρχει δεν συμπληρώνω τίποτα?

 

και τέλος για θερμανση έχουν ένα λεβητα με πετρελαιο..αν δεν έχουν κάνει αυτη την ανάλυση μπορώ να βάλω τα στοιχεία του κτιρίου αναφορας?

 

" Αν στο προς επιθεώρηση κτίριο / τμήμα κτιρίου δεν υπάρχει σύστημα θέρμανσης, τότε ο ενεργειακός επιθεωρητής πρέπει να ορίσει ένα θεωρητικό σύστημα θέρμανσης με λέβητα πετρελαίου (βαθμού απόδοσης 0.935), με δίκτυο διανομής θερμού μέσου (βαθμού απόδοσης 0.95), τερματικά (βαθμού απόδοσης 0.95) και βοηθητικές μονάδες (ειδικής ισχύος 5 W/m2 για κατοικίες και 10 W/m2 για τριτογενή τομέα), σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 2010α.

"

 

Σχετικα με υδρευση και αποχετευση δεν βαζεις κανενα στοιχειο.

Τουλαχιστον απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω, κανεις δεν ασχολειται με αυτα...

Εφοσον, τωρα, στο συστημα θερμανσης σου υπαρχει λεβητας αλλα δεν υφισταται φυλλο ελεγχου, οφειλεις να τους ζητησεις συντηρηση και καυσαναλυση για να παρεις τα στοιχεια αυτα. Αμα αρνηθουνε να το κανουνε, εχεις την επιλογη να παρατησεις την επιθεωρηση για να την κανει καποιος αλλος, αναλαμβανοντας την ευθυνη να βαλει βαθμο αποδοσης του λεβητα προσεγγιστικα, εμπειρικα, ή επιλεγεις να το κανεις εσυ ετσι, αναλαμβανοντας την ευθυνη των πραξεων σου.

Δε θα σου συστησω τι να κανεις, δεν ειναι αρμοδιοτητα μου. Κρινεις και πραττεις αναλογως...

Παντως το να βαλεις τη θερμανση του συστηματος αναφορας, μπορω να σου πω βαζοντας το χερι μου στη φωτια οτι ειναι λαθος....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λεω εγω απο την βοηθεια τα πηρα....;)

απλα ελπίζω να μπορεί να γίνει έτσι ....γιατι τα στοιχεία αυτά μπαίνουν όταν δεν έχς σύστημα θερμανσης....

 

όσο για την ψύξη νομίζω βάζεις 0....

 

δεν έφτασα ακομα να κάνω σενάριο...αυριο πρεπει να μελετησω το κελυφος....ελπιζω να μην απογοητευτω και αλλο.... :(

 

Έχω ακόμα μία ερώτηση....όταν συμπληρώνω την ισχύ των βοη8ητικων μονάδων που θα βάλω 5x εμβαδο /1000 βγαινει 0,58 και μου λεει το πρόγραμμα οτι η ισχυ ειναι πολυ μεγαλη που βάζω....

και βάζω τελεια όχι κομμα γιατι δεν το περνει καν το προγραμμα....:|

 

τώρα είδα την απάντηση....θα δω τι θα κάνω αύριο όταν πάω απο κοντα να δω τι ακριβώς υπάρχει....απλα είμαι σχεδόν σίγουρη οτι δεν θα βρω καυσοαναλυση..:(΄

ευχαριστω παντως....οποτε αυτο που κραταμε ειναι οτι δεν βαζουμε του κτιριου αναφορας...παρα μονο αν δεν υπαρχει καθολου συστημα θερμανσης...

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λογικο να σου συμβαινει αυτο, καποιο Bug θα ειναι του συστηματος.

Διεγραψε το αντιγραφο του κτηριου και ξανακαντο παλι.

Οσο για την ψυξη, αν δεν υπαρχει οριζεις εσυ ενα ιδεατο με 0 ισχυ, 3 EER, 100% δικτυο διανομης και 95% για τερματικα, με 0,1W/m2 για βοηθητικα συστηματα (προσοχη στις μοναδες μετρησης!!!) και 50% μηνιαια καλυψη.

Εγω προσωπικα, αν εχει ενα κλιματιστικο σε ενα σπιτι που θα χρειαζοταν 2 για να καλυψει το 50% του ογκου, τοτε βαζω το ενα κλιματιστικο που υπαρχει, με τα δεδομενα που εχει, με 25% μηνιαια καλυψη και ενα ακομα με τα στοιχεια που ανεφερα πιο πανω και αλλο 25% μηνιαια καλυψη, ωστε να μου δωσει το απαιτουμενο 50%

 

Επειδη δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου με διαταξεις ελεγχου και αυτοματισμων κτηριων και τα συνηθη κτηρια θα βγαινουν ειτε Γ ειτε Δ κατηγοριας, ηθελα να ρωτησω το εξης.[...]

 

Δεν τα λεω εγω απο [...]

Το 5 καντο 0.1

Στις διευκρινισεις αλλαξε αυτη η τιμη.

Αλλοι λενε να τις χρησιμοποιουμε απο τωρα και αλλοι οχι.

Εγω τις χρησιμοποιω ηδη.

Αγνοησε το μηνυμα που σου βγαζει, το παιρνει ετσι κι αλλιως.

Εγω εδωσα τιμη 0.01 και παλι μου εβγαλε μηνυμα οτι ειναι πολυ μεγαλη η τιμη....

Καποιο Bug θα ειναι...

 

Παντως σε σεμιναριο του ΤΕΕ στη Θεσσαλονικη σημερα, που διοργανωνοταν απο το Σ.Μ.Η.Β.Ε. αναφερθηκε οτι αρχισαν δειγματοληπτικοι ελεγχοι στα υποβληθεντα ΠΕΑ, προστιμα δεν υπαρχουν, παρα μονο παρατηρησεις και τυχουσες επιπληξεις, ενω τα περισσοτερα ειναι αθλια, ενω παρα πολλοι κανουνε λαθος στα βοηθητικα συστηματα, γιατι βαζουν τις τιμες που εχουνε υπολογισει σε Watts ως kW και ετσι βγαινουν τεραστιες καταναλωσεις...

 

Αυτο γινεται οταν βγαινεις στην πιατσα να κανεις επιθεωρηση χωρις να ξερεις που σου πανε τα τεσσερα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το σβήνω και το ξαναδημιουργώ το αντίγραφο, αλλά αποτέλεσμα και πάλι διαφορετικό.

Όταν κάνω το ίδιο με το παράδειγμα του ΤΕΕ, μου βγάζει ίδια (σωστά) αποτελέσματα. Τι @#$@# έχω κάνει στο δικό μου, δεν ξέρω...

Δεν είχα ακούσει για την ημερίδα του Σ.Μ.Η.Β.Ε. Θα πήγαινα. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.