Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Όλο το κτίριο είναι του ίδιου ιδιοκτήτη και αυτή τη στιγμή ακατοίκητο. Κοινόχρηστη θέρμανση έχουν οι κατοικίες.

Οι αίθουσες έχουν αναμονές για split units αλλά δεν έχει τοποθετηθεί τίποτα. Οπότε για αυτές έχω κι αυτό το πρόβλημα.

Ανεβάζω εικόνες μήπως και μου δώσετε τα φώτα σας.

 

Συνάδελφε,

1)κάθε χρήση πρέπει να ελέγχεται ξεχωριστά -> τα όποια μαγαζιά είναι σε άλλη ζώνη από τις κατοικίες.

2) ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, παρ. 4.1 Αν δεν υπάρχει (δεν διατίθεται σύστημα) θέρμανσης , θεωρούμε ότι θερμαίνεται σύμφωνα με όσα ορίζονται στον ΚΕΝΑΚ

λέβητας πετρελαίου β.α =0.935

δίκτυο διανομής β.α=0.95

τερματικά β.α=0.95

βοηθητικά ισχύος 5W/m2

 

Πιστεύω ότι και στην δική μου περίπτωση ισχύει αυτό γιατί , όσο και να σφηκτώ καυσανάλυση δεν μπορώ να πάρω (άσχετα αν υπάρχει δίκτυο). Νομίζω ?

3) ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, παρ. 4.2 . Το ίδιο και με την ψύξη των χώρων. Οι αναμονές δεν είναι κλιματιστικά.

 

Εγώ να σου κάνω μία ερώτηση ?

Αν το τοπογραφικό που θα πάρεις είναι παλιό και έχουν κτιστεί γύρω από το προς επιθεώρηση νεότερα, τι τοπογραφικό κάνουμε ? Αντιγράφω όπως το λέει "μέσα" : << Το σχέδιο ή το σκαρίφημα πρέπει να είναι διαθέσιμα σε ηλεκτρονική μορφή,.....>> Δηλαδή μας κάνει και από το google earth ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε,

2) ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, παρ. 4.1 Αν δεν υπάρχει (δεν διατίθεται σύστημα) θέρμανσης ,

λέβητας πετρελαίου β.α =0.935

 

στην εγκυκλιο 1603 4/10/2010 σελ 5 iii

επισημαίνεται ότι στην περίπτωση που το εξεταζόμενο κτίριο

δε διαθέτει σύστημα θέρμανσης, η απόδοση του λέβητα-καυστήρα, για το κτίριο

αναφοράς είναι 94,5%

 

διαλεγεται και παιρνετε

 

οσο για το google earth ευτυχως που υπαρχει

απο αυτο κανω και σκαριφηματα και βρισκω προσανατολισμους

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

1)κάθε χρήση πρέπει να ελέγχεται ξεχωριστά -> τα όποια μαγαζιά είναι σε άλλη ζώνη από τις κατοικίες.

.....

Φίλε jof άλλο ρωτώ αν δεις και τις επισυναπτόμενες εικόνες. Αν μπορώ να εξετάσω όλες τις αίθουσες μαζί ή αναγκαστικά θα εκδοθούν ξεχωριστά ΠΕΑ για την καθεμιά. Σαφώς και εφόσον είναι άλλη χρήση θα τις εξετάσω χωριστά από τις κατοικίες. Δες ξανά λίγο τι ακριβώς ρωτάω. Έχω και κάτι κοινόχρηστα W.C. για τις τρεις αίθουσες. Αυτά που τα εντάσσω;

Όσο για το τοπογραφικό κάνει (νομίζω) και το google earth ή κάνεις σκαρίφημα στο autocad. Ωστόσο στο τοπογραφικό ή σκαρίφημα προβληματίζομαι με τα ύψη των γειτονικών κτιρίων. Τα παίρνεις με αποστασιόμετρο ή τα "κόβεις με το μάτι"; 12 μέτρα μάστορα, να τ' αφήσω;

Link to comment
Share on other sites

στην εγκυκλιο 1603 4/10/2010 σελ 5 iii

επισημαίνεται ότι στην περίπτωση που το εξεταζόμενο κτίριο

δε διαθέτει σύστημα θέρμανσης, η απόδοση του λέβητα-καυστήρα, για το κτίριο

αναφοράς είναι 94,5%

 

διαλεγεται και παιρνετε

 

οσο για το google earth ευτυχως που υπαρχει

απο αυτο κανω και σκαριφηματα και βρισκω προσανατολισμους

 

Εκανα ερώτημα σχετικά με τον β.α. στην Υπηρεσία. Ελπίζω να έχω νέα σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jof άλλο ρωτώ αν δεις και τις επισυναπτόμενες εικόνες. Αν μπορώ να εξετάσω όλες τις αίθουσες μαζί ή αναγκαστικά θα εκδοθούν ξεχωριστά ΠΕΑ για την καθεμιά. Σαφώς και εφόσον είναι άλλη χρήση θα τις εξετάσω χωριστά από τις κατοικίες. Δες ξανά λίγο τι ακριβώς ρωτάω. Έχω και κάτι κοινόχρηστα W.C. για τις τρεις αίθουσες. Αυτά που τα εντάσσω;

Όσο για το τοπογραφικό κάνει (νομίζω) και το google earth ή κάνεις σκαρίφημα στο autocad. Ωστόσο στο τοπογραφικό ή σκαρίφημα προβληματίζομαι με τα ύψη των γειτονικών κτιρίων. Τα παίρνεις με αποστασιόμετρο ή τα "κόβεις με το μάτι"; 12 μέτρα μάστορα, να τ' αφήσω;

 

Αν στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας είναι χωρισμένα και σαν θερμική ζώνη δεν μπορούν να φαίνονται μαζί και αν προορίζονται για διαφορετικές χρήσεις... Τότε κάνε άλλο πιστοποιητικό. Τώρα βέβαια ισχύει και το εξής :

1) Πιστοποιητικό εκδίδεται όταν ενοικιάζεται ολόκληρο το κτήριο. (Εδώ δηλαδή τι είναι, όλο μία περίπτωση ?)

2) Οταν πωλείται τουλάχιστον ένα από όλα.

3) Μετά την 1/7/11 όταν μισθώνεται ένα από όλα.

 

Ο ιδιοκτήτης εδώ τι θέλει να κάνει ? Να πουλήσει το κτήριο ? Γιατί αν θέλει να νοικιάσει ένα διαμέρισμα δεν ... αν θέλει να νοικιάσει ένα κατάστημα πάλι δεν.... αν θέλει να το νοικιάσει όλο σε έναν ? Μα είναι μικτή η χρήση. Τι θα γίνει ? θα το πάρει ένας για να μένει και να εργάζεται ?

Link to comment
Share on other sites

jof πράγματι με βοηθούν αυτά που είπες. Θέλει να πουλήσει τις οριζόντιες ιδιοκτησίες (αίθουσες και κατοικίες) ξεχωριστά. Όχι όλο το κτίριο μαζί.

Σαν μια (την ίδια) θερμική ζώνη -όπως το βλέπω- μπορώ να εξετάσω μόνο τις δύο αίθουσες (μαζί και τα κοινόχρηστα W.C.) που βρίσκονται σε επαφή. Την τρίτη αίθουσα μάλλον θα την εξετάσω μόνη της.

 

Και κάτι ακόμα για το τοπογραφικό ή το σκαρίφημα, εκτός από τα υψόμετρα. Θα πρέπει κανονικά, για να υπολογίζονται σωστά οι σκιάσεις, να μετρήσεις και αποστάσεις από τα γειτονικά κτίρια. Κι αν είναι μια ενιαία πρόσοψη από πάνω ως κάτω εύκολα τα πράγματα. Αν όμως οι γειτονικές όψεις έχουν υποχωρήσεις οι περίεργες γωνίες τότε τα πράγματα μπλέκουν. Και σιγά μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης άλλο μηχανικό να του συντάξει ακριβές τοπογραφικό. Θ' αρχίσει την κλάψα να του κάνεις "έλα μωρέ ένα σκαριφηματάκι τι είναι. Δυο λεπτά δουλειά". "Τ' άκουσα εγώ που τα λέγανε" θα σου πει. Πάντως και χωρίς αυτό, σε καμιά περίπτωση τα λεφτά που λέει ο νόμος δεν ανταποκρίνονται στον όγκο της δουλειάς που έχεις να κάνεις και στις ευθύνες που αναλαμβάνεις.

 

@martha

Αν κάτσεις να φτιάξεις (π.χ. στο excel) βιβλιοθήκες δομικών στοιχείων μπορείς και μόνο με το λογισμικό του ΤΕΕ. Αλλά μάλλον θα ασχοληθείς και με την μελέτη οπότε νομίζω πως δεν σε καλύπτει. Εκτός κι αν κάθεσαι πάλι να τα κάνεις με excel και word. Πάρε γνώμες πάντως κι από άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Με τις αμοιβές των ΠΕΑ τι γίνεται?

Στο site του ΤΕΕ αναφέρει ξεκάθαρα ότι η διαδικασία είναι η γνωστή (αποστολή φαξ, έγκριση και αποστολή εντολής πληρωμής). Την εντολή και το αποδεικτικό της πληρωμής πρέπει να το δείξουμε κάπου εκτός από τον πελάτη? Αν όχι πώς εξασφαλίζεται ότι έγινε η πληρωμή?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση...Για αρκετά παλαιά κατοικία, εκτός σχεδίου, που μάλλον είναι σε άθλια κατάσταση, και δεν υπάρχουν σχέδια (μπορώ να κάνω αποτύπωση βέβαια) αλλά ούτε άδεια (οι τωρινοί ιδιοκτήτες δεν έχουν ούτε γνωρίζουν αν υπήρξε άδεια...) μπορεί να βγει ΠΕΑ για πώληση? Τι θα πρέπει να λάβω υπόψην?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση...Για αρκετά παλαιά κατοικία, εκτός σχεδίου, που μάλλον είναι σε άθλια κατάσταση, και δεν υπάρχουν σχέδια (μπορώ να κάνω αποτύπωση βέβαια) αλλά ούτε άδεια (οι τωρινοί ιδιοκτήτες δεν έχουν ούτε γνωρίζουν αν υπήρξε άδεια...) μπορεί να βγει ΠΕΑ για πώληση? Τι θα πρέπει να λάβω υπόψιν?

 

Ευχαριστώ.

Ρίξε μια ματιά σ' αυτά που λέει ο SeNNinhA εδώ. Ίσως σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.