Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών μετά τη υπογραφή των ΠΔ για τα ΤΕΙ


Johnny-B

Recommended Posts

Ρε παιδια δε γινονται αυτα..... δλδ ο δομικος ή ο Ε/Υ μαζι με το τοπογραφικο θα κανει και μια υπευθηνη δηλωση οτι το τοπογραφικο συνταχθηκε για κτιριακους σκοπους ή συγκοινωνιακους?

Και νομιζεται οτι οι υπηρεσιες θα καθονται να το ψαχνουν.

 

Επισης ο πελατης θα εχει στα χερια του ενα τοπογραφικο οπου θα το εχει πληρωσει και δε θα μπορει να το χρησιμοποιησει πουθενα αλλου. Δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα.... ή θα συντασεται κανονικο τοπογραφικο που θα χρησιμοποιειται παντου ή τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πραγμα θα καταληξει καπως ετσι:

οι Ε/Υ και Δ/Ε θα υπογραφουν κανονικα ολα τα τοπογραφικα και αν ποτε ερωτηθουν ή ελεγχθουν θα πουν οτι ηταν να γινει οικοδομικη εργασια (τα συναφη που λεμε) και δεν εκατσε η δουλεια ! Οποτε ο πελατης το πουλησε-μεταβιβασε-χαρισε και τελος !! Ετσι κι αλλιως το τοπογραφικο ειναι το υποβαθρο για τα ''συναφη''

 

 

Ποιος παμμεγιστος εγκεφαλος το σκεφτηκε in the first place (που λενε και στην αλβιωνα) θα΄θελα να'ξερα....τοσα χρονια αυτη τη διατυπωση δουλευαν;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπουργειο δεν βαλει κατω προγραμματα σπουδων και εργασιακα θεματα δεν προκειται να βγουν ποτε καλα ΕΔ για κανενα.

 

Δε γινετε να μη υπολογιζουν το αντικτυπο που εχουν αυτα που αποφασιζουν στην αγορα αλλα και να μην τα βγαζουν συμφωνα με προγραμματα σπουδων της καθε σχολης.

 

Για αλλη μια φορα βλεπουμε οτι το κρατος χωρις να εχει κανει καμια μελετη προσπαθει να φτιαξει μια κατασταση την οποια μπερδευει περισσοτερο. δεν μπορει να κανει το αυτονοητο....

Link to comment
Share on other sites

Το πραγμα θα καταληξει καπως ετσι:

οι Ε/Υ και Δ/Ε θα υπογραφουν κανονικα ολα τα τοπογραφικα και αν ποτε ερωτηθουν ή ελεγχθουν θα πουν οτι ηταν να γινει οικοδομικη εργασια (τα συναφη που λεμε) και δεν εκατσε η δουλεια ! Οποτε ο πελατης το πουλησε-μεταβιβασε-χαρισε και τελος !! Ετσι κι αλλιως το τοπογραφικο ειναι το υποβαθρο για τα ''συναφη''

 

 

Ποιος παμμεγιστος εγκεφαλος το σκεφτηκε in the first place (που λενε και στην αλβιωνα) θα΄θελα να'ξερα....τοσα χρονια αυτη τη διατυπωση δουλευαν;;; :)

 

Αυτοί οι παμμεγιστοι εγκέφαλοι του ΥΠΕΠΘ θέλουν να βγάζουν ΕΔ και για μας αντί του ΤΕΕ σύμφωνα με τους πτυχιούχους....

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι παμμέγιστοι που αναφέρεις έχουν ήδη έτοιμα προσχέδια που σου δίνουν απεριόριστα Η/Μ. Τα δικαιούσαι άραγε; Μπορεί να τα δικαιούται κάποιος που ο τίτλος σπουδών του κάποτε υπήρχε μόνο σαν εξειδίκευση; Ξέρω ξέρω θα μου αναφέρεις τί μαθήματα κάνετε κλπ κλπ αλλά το αξιοπερίεργο είναι πως εγώ θα πρέπει να δεχθώ αυτά που μου λες βάσει του περιγράμματος σπουδών αλλά εσύ δεν δέχεσαι αυτά που λέω πάλι με βάσει το περίγραμμα σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι παμμέγιστοι που αναφέρεις έχουν ήδη έτοιμα προσχέδια που σου δίνουν απεριόριστα Η/Μ. Τα δικαιούσαι άραγε; Μπορεί να τα δικαιούται κάποιος που ο τίτλος σπουδών του κάποτε υπήρχε μόνο σαν εξειδίκευση; Ξέρω ξέρω θα μου αναφέρεις τί μαθήματα κάνετε κλπ κλπ αλλά το αξιοπερίεργο είναι πως εγώ θα πρέπει να δεχθώ αυτά που μου λες βάσει του περιγράμματος σπουδών αλλά εσύ δεν δέχεσαι αυτά που λέω πάλι με βάσει το περίγραμμα σπουδών.

Είπες χοντρή μ@λ@κι@.Το ΥΠΕΠΘ κάνει τα στραβά μάτια όσον αφορά το θέμα ΜΠΔ.Όπως είπες "κάποτε" υπήρχε σαν εξειδίκευση, όπως κάποτε ήσουν και εσύ υπομηχανικός.Και το πρόγραμμα σπουδών το δικό σου ξαναλέω είναι άριστο σε πρακτικό επίπεδο.Το δικό μου είναι καλό σε πρακτικό επίπεδο, και ΒΕΛΤΙΣΤΟ σε θεωρητικό.Ξέρεις τι μαθήματα χρωστάνε οι 5ετής?Διαφορικό και ολοκληρωτικό Λογισμό,γραμμική άλγεβρα, αριθμητική ανάλυση...ούτε την ηλεκτρονική, ούτε την ηλεκτροτεχνία, και φυσικά ούτε θερμοδυναμικές, ρευστομηχανικές.

Link to comment
Share on other sites

""(2) οι Πολιτικοί Έργων Υποδομής έχουν δικαίωμα υπογραφής, καθώς αναφέρει ότι: "έχουν δικαίωμα στη μελέτη ή επίβλεψη μελέτης συγκοινωνιακών, υδραυλικών και λιμενικών έργων ή μελέτες εφαρμογής τοπογραφικών έργων. Ειδικότερα, μελετούν και υπογράφουν ή ασκούν επίβλεψη μελέτης που εμπίπτει στην ειδικότητα του Πολιτικού Μηχανικού, σε ό,τι αφορά τα συγκοινωνιακά έργα, μόνον.’’ ""

 

Δηλ΄. θα μπορούμε οι Ε/Υ να υπογράφουμε τοπογραφικα για συμβόλαια κλπ?

Λίγο δύσκολο να το επιτρέψουν ΑΤΜ μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έστειλε έγγραφα το ΤΕΕ προς το κτηματολόγιο και τις πολεοδομίες βασισμένα σε νομολογία που δεν βασίζεται πουθενά λέτε να μην ειδοποιήσει τους πάντες όταν και αν εκδοθούν τα ΠΔ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το θεμα αν θα το επιτρεψουν οι ΑΤΜ.... το θεμα ειναι οτι υπαρχει ασαφεια στο θεμα των τοπογραφικων με τα καινουργια ΠΔ.

 

Δεν εχουν ιδεα τι γινετε στην αγορα στο υπουργειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.