Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα


ntemhs

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω σε εξοχική μου οικία μικρό αυτόνομο σύστημα από φ/σ, μήπως κάποιος καλός συνάδελφος μπορεί να με συμβουλέψει τι ακριβώς θα χρειαστώ? Οι ανάγκες της οικίας είναι οι εξής :

1. 5 οικονομικοί λαμπτήρες

2. 1 τηλεόραση

3. 1 ψυγείο μικρό

4. 1 lap top

κάποιος μου είπε ότι για αυτές τις απαιτήσεις δεν χρείαζομαι inverter και το μόνο που θέλω είναι 1 πάνελ, ρυθμιστή, μπαταρία και καλώδια, ισχύει αυτό? Έχει να κάνει με το εαν τα προαναφερθέντα θα δουλεύουν με 12 ή 220 volt?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω σε εξοχική μου οικία μικρό αυτόνομο σύστημα από φ/σ, μήπως κάποιος καλός συνάδελφος μπορεί να με συμβουλέψει τι ακριβώς θα χρειαστώ? Οι ανάγκες της οικίας είναι οι εξής :

1. 5 οικονομικοί λαμπτήρες

2. 1 τηλεόραση

3. 1 ψυγείο μικρό

4. 1 lap top

κάποιος μου είπε ότι για αυτές τις απαιτήσεις δεν χρείαζομαι inverter και το μόνο που θέλω είναι 1 πάνελ, ρυθμιστή, μπαταρία και καλώδια, ισχύει αυτό? Έχει να κάνει με το εαν τα προαναφερθέντα θα δουλεύουν με 12 ή 220 volt?

 

Εχει να κάνει αν τα φορτία σου είναι σε εναλασσόμενο ρεύμα η σε συνεχές ... Για τα υπόλοιπα πρέπει να γίνει μια σωστή διαστασιολόγηση για να δείς πόσα πάνελ,τι μπαταρίες,τι φορτιστές και τι inverter θα χρησιμοποιήσεις( εφόσων χρειάζεται)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Βλεποντας τα φορτια σου θα ελεγα οτι σιγουρα χρειαζεσαι inverter.Για να το δουλεψεις χωρις inverter προυποθετει οτι οι λαμπες ,η TV,το ψυγειο ειναι DC συσκευες.To laptop?Θα το τροφοδοτεις απευθειας στο DC input με 12V?Γενικα οι DC συσκευες ειναι ακριβες.

Για τον υπολογισμο των πανελ,φορτιστη,συσσωρευτες και inverter θα πρεπει να ξερεις την απαιτουμενη ισχυ καθε συσκευης και φυσικα ποσο χρονο θα τροφοδοτειται η καθε μια(την ημερα) , ποσες ημερες την εβδομαδα και ποσες μερες αυτονομια.Υπολογισμος ενεργειας ειναι το θεμα και χωρις χρονο(t) δεν υπαρχει ενεργεια :smile:

Ειναι αρκετες οι παραμετροι που πρεπει να ληφθουν υποψιν πριν καταληξεις σε ισχυ των PVs ,ειδος και χαρακτηριστικα του φορτιστη και του inverter και φυσικα Αh των συσσωρευτων.

Με μια γρηγορη ματια παντως δυσκολα θα τροφοδοτησεις ολα αυτα με 1 PV και μια μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή πρόκειται για εξοχικό σπίτι στο οποίο πηγαίνω το πολύ μια φορά την εβδομάδα οι συσκευές θα δουλεύουν ως εξής: 2 λάμπες το πολύ 3 ώρες την ημέρα οι άλλες 3 ελάχιστα (1 στο w.c., 1 στην αποθήκη και μια στην εξώπορτα του σπιτιού), 5 ώρες tv το πολύ και 3 ώρες lap το πολύ. Το ψυγείο θα δουλευει μόνο όταν βρίσκομαι εκεί. Μπορεί κάποιος να κάνει μια τυπική διαστασιολόγηση (πάνελ, inverter, κ.τ.λ.) για να τα αγοράσω? Η tv θα είναι 21'' και το ψυγείο ενεργειακής κλάσης Α+.

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω ένα αντιστοιχο σύστημα με καταναλωσεις πολύ κοντά στις δικές σου. Εχε υπόψιν σου ότι όλο και κάτι παραπάνω θα χρειαστεί να βάλεις στην πρίζα οπότε καλο είναι να σχεδιασεις ένα σύστημα λίγο πιο μεγάλο απο αυτό που λες και με αυτονομία 2 ημερών.

 

Δεδομενα και σχεδιασμος για χρηση το ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ μιας και για χρήση χειμώνα θα πρέπει να τοποθετήσουμε μεγαλύτερο σύστημα λόγω μειωμένης απόδοσης των πάνελ τον χειμώνα.

 

---------------

 

ΣΥΣΚΕΥΗ, ΙΣΧΥΣ PK [kW], ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ T[h], ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ EΚ [kWh/ημ.]

3 Χ Λαμπτήρας 0.02, 5.00, 0.10

8 Χ Λαμπτήρας, 0.02, 2.00, 0.04

Μίξερ, 0.30, 0.20, 0.06

Ραδιόφωνο, 0.08, 3.00, 0.24

Σκούπα, 0.60, 0.30, 0.18

Μικροκύματα, 1.50, 0.30, 0.45

Laptop, 0.05, 5.00, 0.25

TV, 0.04, 5.00, 0.20

Ψυγείο χαμηλής ενεργειακής κατανάλωσης, 0.06, 10.00, 0.60

Απορροφητήρας, 0.15, 0.20, 0.03

ΣΥΝΟΛΟ 2.63

 

Η δυσμενέστερη περίπτωση για το καλοκαιρι είναι το μήνα Ιούνιο όπου πρέπει να καλύψουμε ΕΚ = 2.63 kWh / ημέρα και η απαιτούμενη ισχύς για την κάλυψη των ενεργειακών απαιτήσεων για 2 ημέρες αυτονομίας είναι 1.09 kWp.

 

Επιλέγουμε Φ/Β πλαίσια τύπου ... με ισχύ αιχμής πλαισίου PpΠ *= 0.22 KWp.

Ισχύς αιχμής Φ/Β συστοιχίας PpΣ = 1.09 Kwp.

 

-----------

 

Για να μην τα πολυλογω: κομπλε θα σου βγει όλο αυτό κοντά στα 6000+ΦΠΑ.

 

Εάν θεωρήσουμε λίγο μικρότερες καταναλωσεις τότε λογικά μπορείς να φτάσεις στα 5000 + ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή πρόκειται για εξοχικό σπίτι στο οποίο πηγαίνω το πολύ μια φορά την εβδομάδα οι συσκευές θα δουλεύουν ως εξής: 2 λάμπες το πολύ 3 ώρες την ημέρα οι άλλες 3 ελάχιστα (1 στο w.c., 1 στην αποθήκη και μια στην εξώπορτα του σπιτιού), 5 ώρες tv το πολύ και 3 ώρες lap το πολύ. Το ψυγείο θα δουλευει μόνο όταν βρίσκομαι εκεί. Μπορεί κάποιος να κάνει μια τυπική διαστασιολόγηση (πάνελ, inverter, κ.τ.λ.) για να τα αγοράσω? Η tv θα είναι 21'' και το ψυγείο ενεργειακής κλάσης Α+.

 

Καλησπέρα,

 

Για αντίστοιχες καταναλώσεις και για λειτουργία μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες, έχω εγκαταστήσει ένα συστηματάκι που αποτελείται από:

3 πάνελ 170Wp

1 ρυθμιστή φόρτισης 20Α

1 μετατροπέα 1000VA

2 μπαταρίες 12V/150Ah

 

Δουλεύει μια χαρά και δεν μου έχουν κάνει κανένα παράπονο.

Αν όμως θέλεις να το λειτυοργείς χειμώνα αλλάζει όλη η διαστασιολόγηση.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.