Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάλογος μεταλλικών διατομών


 
gk1359

Recommended Posts

Καλώς ήρθες στο φόρουμ

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής εδώ http://www.michanikos.gr/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules

Απαγορεύεται να γράφεις με κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είμαι νέο μέλος στην ομάδα.Κάνω την πτυχιακή μου και θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου πει για την ψαθυρότητα συνδέσεων των μεταλλικών και σύμμεικτων κατασκευών.(πρέπει να το συμπεριλάβω στα μειονεκτήματα των κατασκευών αυτών αυτών αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι ξεκάθαρο και συγκεκριμένο)

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Γενικότερα ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ των μεταλλικών κατασκευών, δε σχεδιάζονται για να απορροφήσουν ενέργεια. Τα κέρια σημεία τους τουλάχιστον (όπως είναι οι κόμβοι ροπής ή οι συνδέσεις των αντιανεμίων συνδέσμων στα πολυώροφα κτίρια). Γι αυτό και σχεδιάζονται ώστε  να συμπεριφερθούν ελαστικά.

Όσον αφορά στους μηχανισμούς αστοχίας των συνδέσεων τόσο των μεταλλικών όσο και των σύμμικτων (για τους διατμητικούς συνδέσμους), επιδιώκεται να επιλέγονται οι πιό όλκιμοι μηχανισμοί. Η σύνθλιψη άντυγας οπής είναι πιό όλκιμος μηχανισμός αστοχίας από τη διάτμηση του κοχλία στις μεταλλικές. Αντίστοιχα στις σύμμικτες, η διάτμηση των συνδέσμων είναι πιό όλκιμη από τη σύνθλιψη άντυγας του σκυροδέματος (θρυματισμός σκυροδέματος άρα ψαθυρή θραύση).

Έτσι επιδιώκεις στις κοχλιωτές συνδέσεις μεν η αντοχή σε διάτμηση να είναι μεγαλύτερη από εκείνη σε σύνθλιψη άντυγας, ενώ στις σύμμικτες η αντοχή σε σύνθλιψη άντυγας του σκυροδέματος να είναι υψηλότερη από την αντοχή σε διάτμηση.

Σε κάθε περίπτωση όμως επιδιώκεις η αντοχή των συγκολλήσεων να είναι υψηλότερη από την αντοχή όλων των στοιχείων γιατί οι τελευταίες αποτελούν τα πλέον ψαθυρά στοιχεία σε μία σύνδεση.

Όλα αυτά σε περίπτωση που για δείκτη συμπεριφοράς επιλέξεις q >1,50

Εν πάσει περιπτώσει όμως μπορείς να ανατρέξεις στο βιβλίο της τριανδρίας (αλλά και σε άλλη βιβλιογραφική πηγή, ελληνική και ξένη) και θα δεις ότι παραθέτει περισσότερα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι ψάχνω για κατάλογο Κυκλικών Λεπτότοιχων Διατομών που να περιλαμβάνει διαμέτρους άνω των 6,5 ιντσών συγκεκριμένα 7 και 7,5 ιντσών. 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους,

Υπάρχει ένας διαδυκτιακός τόπος, οπου υπάρχουν συγκεντρωμένοι, όλοι (ή σχεδόν όλοι) οι κατάλογοι των μεταλλικών διατομών με τα χαρακτηριστικά τους (διαστάσεις, βάρος, κατάταξη για κάμψη και θλίψη, καμπύλες λυγισμού, ροπές αδρανείας, ακτίνες αδρανείας, εντατικά μεγέθη πλαστικοποίησης κτλ.) για όλες τις ποιότητες χάλυβα (S235,S275 κτλ.). Το site αυτό είναι το παρακάτω:

https://eurocodeapplied.com/design/en1993

Επιλέγοντας τον Ευρωκώδικα 3 στην αρχική σελίδα, υπάρχει πληθώρα διατομών, όλων των τύπων (υψίκορμες, πλατύπελμες, κοίλες κυκλικές, κοίλες τετραγωνικές κτλ.)

Δείτε το νομίζω βοηθάει γιατί τα έχει όλα συγκεντρωμένα!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περαν του χρησιμου site θα πρεπει να κοιτα κανεις και τι υπαρχει στην Ελληνικη αγορα και πολυ περισσοτερο στην κοντινη του εργου αγορα.

Εχω δει μελετες με διατομες που ναι μεν υπαρχουν στους πινακες ομως δεν υπηρχε η δυνατοτητα προμηθεια τους με ευλογο κοστος .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, KF said:

Περαν του χρησιμου site θα πρεπει να κοιτα κανεις και τι υπαρχει στην Ελληνικη αγορα και πολυ περισσοτερο στην κοντινη του εργου αγορα.

Εχω δει μελετες με διατομες που ναι μεν υπαρχουν στους πινακες ομως δεν υπηρχε η δυνατοτητα προμηθεια τους με ευλογο κοστος .

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! Απλά το κοινοποίησα σαν έναν συγκεντρωτικό γενικό "μπούσουλα" 😀!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.