Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

Με λίγα λόγια,

τι εργασίες θα πρέπει να κάνει ένας μηχανικός προκειμένου να ετοιμάσει την ηλεκτρονική ταυτ. ενός κτηρίου?

Γιατί στην δημόσια διαβούλευση - στα παραρτήματα - δεν μου εμφανίζει κάτι, απλά λέει:

 Οι προδιαγραφές ελέγχου και η διαδικασία ελέγχου για όλα τα απαιτούμενα στοιχεία περιγράφονται στα Έντυπα του Παραρτήματος του παρόντος

 

Εξαρτημένο τοπογραφικό, αποτύπωση αρχιτεκτονικών, έλεγχος και σύγκριση με το διάγραμμα της αδείας, αποτύπωση στατικών, έλεγχος επάρκειας με ΚΑΝ.ΕΠΕ., ενεργειακή κατάταξη του ακινήτου?

Μήπως βάζω πολλά μέσα?

Link to comment
Share on other sites

πάντως σε ήδη ψηφισθέν νομοσχέδιο που μέσα στην εβδομάδα θα έχει και ΦΕΚ , στο 4122/2013 που έλεγε πότε θα απαιτείται ΠΕΑ, υπήρχαν μόνο τα μαυρα γράμματα , και πλέον ισχύει όλη η παρακάτω φράση:

 

 

4. Οι περιπτώσεις γ΄ και δ΄ της παρ. 1 του άρθρου 12
του ν. 4122/2013 (Α΄ 42) αντικαθίστανται ως εξής:
«γ) κατά την πώληση κτιρίου ή κτιριακής µονάδας µέ-
χρι την ενεργοποίηση της Ταυτότητας του Κτιρίου, κατά
τις διατάξεις του ν. 3843/2010 στην οποία περιλαµβάνε-
ται υποχρεωτικώς τo Π.Ε.Α. και ο χρόνος ισχύος αυτού.
δ) κατά την µίσθωση σε νέο ενοικιαστή κτιρίου ή κτι-
ριακής µονάδας, µέχρι την ενεργοποίηση της Ταυτότη-
τας του Κτιρίου κατά τις διατάξεις του ν. 3843/2010 στην
οποία περιλαµβάνεται υποχρεωτικώς το Π.Ε.Α. και ο
χρόνος ισχύος αυτού.»
Link to comment
Share on other sites

Προς διαχειριστές του forum:

Ενοποιήστε από τώρα τα δύο τρέχοντα θέματα για την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου, πριν πλατιάσουν και ....πελαγώσουμε κι εμείς κι αυτά!!!!

Συμφωνώ.  Παράκληση και από εμένα προς τους διαχειριστές διότι τελευταία ανοίγονται πολλά θέματα για το ίδιο ζήτημα και χάνεται σημαντική πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον θα δείξει, αλλά νομίζω ότι η ηλεκτρονική ταυτότητα πρέπει να γίνει υποενότητα, όπως τα αυθαίρετα ...

Εκεί θα μπορέσουν να μπουν ειδικότερα θέματα, για να μη χαθούμε ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον θα δείξει, αλλά νομίζω ότι η ηλεκτρονική ταυτότητα πρέπει να γίνει υποενότητα, όπως τα αυθαίρετα ...

Εκεί θα μπορέσουν να μπουν ειδικότερα θέματα, για να μη χαθούμε ...

 

Καλό είναι να γίνει από τώρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.