Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόκτησης άδειας ηλεκτρολόγου 25 kW απο Μηχανολόγο ΤΕ


r0ckwave

Recommended Posts

Εξηγούμαι:

 

έκφερα γνώμη σε αυτό το θέμα, διότι πολλοί απόφοιτοι απο το τμήμα μου συνάντησαν δυσκολίες να εκδώσουν τις άδειες που δικαιούνταν το χρονικό διάστημα 2003-2009.Έχω επικοίνωνήσει με αυτούς τους ανθρώπους και μοιράστηκαν την εμπειρία τους μαζί μου.Για αυτό το λόγο θεώρησα χρήσιμο να πω τη γνώμη μου στην ερώτηση που έκανε ο κύριος(να τον αποκαλέσω συνάδελφο ή θα μου τη πέσετε πάλι λέγοντας "δεν είστε ακόμα συνάδελφοι"...?).Άλλωστε και στο σχόλιο ξεκαθάρισα πως δεν είμαι σίγουρος(Αν και δεν είμαι ειδικός...).

 

Απολογούμαϊ:

 

επειδή ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι, να σας πω οτι σε παλαιότερα post μου όταν ανέφερα φράσεις στυλ "έχω την υπογραφή", "δικαιούμαι την υπογραφή" κτλ, δεν εννοούσα τη παρτάρα μου...εννοούσα τους μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης...και φυσικά λέγοντας μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης δεν εννοώ τους φοιτητές αλλά τους αποφοίτους...δεν ξέρω τι καταλάβατε εσείς αλλά στο πρωτόγονο μυαλό μου, οποιαδήποτε παρανόηση σε αυτή μου τη δήλωση προέρχεται απο εμπάθεια είτε στο "εικονικό" πρόσωπο μου, είτε στο τμήμα μου.

 

Επειδή για πολλοστή φορά είμαι off-topic οτιδήποτε θέλετε να μου πείτε(να με βρίσετε, να μου πείτε οτι δεν δικαιούμαι να εχω γνώμη, όλα αυτά) παρακαλώ να τα κάνετε σε pm.Κρίμα είναι να κλειδωθεί και αυτό το θέμα.Παρακαλώ, ας λήξει εδω.

Link to comment
Share on other sites

Εξηγούμαι:

 

έκφερα γνώμη σε αυτό το θέμα, διότι πολλοί απόφοιτοι απο το τμήμα μου συνάντησαν δυσκολίες να εκδώσουν τις άδειες που δικαιούνταν το χρονικό διάστημα 2003-2009.Έχω επικοίνωνήσει με αυτούς τους ανθρώπους και μοιράστηκαν την εμπειρία τους μαζί μου.Για αυτό το λόγο θεώρησα χρήσιμο να πω τη γνώμη μου στην ερώτηση που έκανε ο κύριος(να τον αποκαλέσω συνάδελφο ή θα μου τη πέσετε πάλι λέγοντας "δεν είστε ακόμα συνάδελφοι"...?).Άλλωστε και στο σχόλιο ξεκαθάρισα πως δεν είμαι σίγουρος(Αν και δεν είμαι ειδικός...).

 

Απολογούμαϊ:

 

επειδή ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι, να σας πω οτι σε παλαιότερα post μου όταν ανέφερα φράσεις στυλ "έχω την υπογραφή", "δικαιούμαι την υπογραφή" κτλ, δεν εννοούσα τη παρτάρα μου...εννοούσα τους μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης...και φυσικά λέγοντας μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης δεν εννοώ τους φοιτητές αλλά τους αποφοίτους...δεν ξέρω τι καταλάβατε εσείς αλλά στο πρωτόγονο μυαλό μου, οποιαδήποτε παρανόηση σε αυτή μου τη δήλωση προέρχεται απο εμπάθεια είτε στο "εικονικό" πρόσωπο μου, είτε στο τμήμα μου.

 

Επειδή φίλε μου Βαγγέλη, έχω μάθει να απαντώ δημοσίως και να μη κρύβομαι, θα σου απαντήσω και ας είμαι off topic, ας κλειδωθει ακόμα ένα θέμα εξαιτίας μου, ας με αποβάλλουν και απο το foroum, that's fine by me...

 

Όταν απαντώ στα posts σου, δε το κάνω από εμπάθεια ή επειδή θέλω να σπάσω πλάκα μαζί σου ή απλά θέλω να βγάλω κάποιο κομπλεξ... Απλά σου εθιστώ την προσοχή όταν κάνεις κάτι λάθος... Σου έχω ξαναπει ότι γενικά σε συμπαθώ γιατί είσαι ένα 18χρονο παιδί ακόμα, μου θυμίζεις τον ευατό μου όταν ήμουν πρωτοετής, σπουδάζεις στο τμήμα που κάνω master κτλ κτλ...

 

Εδώ λοιπόν σου απάντησα γιατί απλά ενώ δε ξέρεις, απαντάς σε ένα thread... Ο άνθρωπος είναι Μηχανολόγος ΤΕ και συ απαντάς με βάσει αυτά που άκουσες από παλιούς απόφοιτους ΜΠΔ... Έχει λογική αυτό? Πες μου ειλικρινά... Είναι σα να είσαι Ιατρός και να έχει γνώμη για δικαστικά θέματα... Άλλη διαδικασία ισχύει για του ΤΕΙ άλλη για τους ΑΕΙ άλλη για τους πρακτικούς μηχανικούς κτλ κτλ... Εγώ ας πούμε, ενώ έχω δουλέψει με ΤΕΙτζηδες και κάτι έχει πάρει το αυτί μου, δε λέω κάτι γιατί μπορεί να πω καμμιά σαχλαμάρα και αντί να βοηθήσω τον Χριστιανό, να τον μπερδέψω χειρότερα...

 

Όταν δε ξέρουμε, δε απαντάμε απλά... Σε έχω παρακολουθήσει να έχεις γνώμη για όλα τα ΕΔ όλων των Μηχανικών... Ακόμα και για τα ΕΔ των Τοπογράφων και των Μηχ. Περιβάλλοντος. Πως μπορείς εσύ να ξέρεις τα ΕΔ αυτών? Είπαμε, δε ξέρεις καλά καλά τα δικά σου... Δεν είναι κρίμα να μπλέκεσαι στα ξένα χωράφια? Στο λέω γιατί εμένα προσωπικά δε με ενοχλείς, αλλά μη καταντήσεις και το ανέκδοτο του foroum, όπου σε οποιοδήποτε thread για ΕΔ, θα μιλάς...

 

Και όλα τα ΦΕΚ του κόσμου να έχεις διαβάσει, και πάλι δε βοηθάς... Να βοηθάς γι' αυτά που κόβεις και το χέρι σου ότι είναι αλήθεια... Οπότε κάτσε να ξεκουραστείς, να διαβάσεις γιατί στις 24/1 έχεις και την πρώτη σου εξεταστική, πέρνα το πρώτο σου μάθημα και άσε τα ΕΔ για αυτούς που τα ξέρουν...

 

Άντε και Καλές Γιορτές να έχουμε (φοβαμαι ότι θα τελειώοσυμε το χρόνο με το να πλακωνόμαστε...)

Link to comment
Share on other sites

Μπλέκομαι, ναι μπλέκομαι και θα συνεχίσω να μπλέκομαι όσο γνωρίζω για ένα θέμα.Όσον αφορά τα ΕΔ έχω κάνει τεράστια έρευνα, πρωτίστως για το τμήμα μου για να μην μπορεί να με κοροιδεύει κανείς και για να έχω και εγω τη δική μου γνώμη και να την υπερασπίζομαι σε κάθε επίθεση, αμφισβήτηση που δέχεται.Τα ΕΔ τα κρίνω με μόνο κριτήριο το ΠΣ.Όποιος κάνει αυτά τα μαθήματα έχει αυτά τα ΕΔ.Όχι όποιος κάνει αυτά τα μαθήματα και σπούδασε ΠΚ ή ΕΜΠ ή ΕΚΠΑ έχει αυτά τα ΕΔ.Όσον αφορά τους ΜηΠερ που είπες, έχω κοιτάξει το ΠΣ τους, έχω μιλήσει με αρκετούς, μια πολύ καλή μου φίλη σπουδάζει στη Στουτγκάρδη ΜηΠερ, και γνωρίζω αρκετά καλά τη κατάσταση.

 

Μια άλλη εύλογη ερώτηση...με την λογική σου θα έπρεπε να τη λέμε σε όλους τους ΤΕΙτζήδες που εκφέρουν γνώμη για τα ΕΔ των διπλωματούχων...σε άλλα post σχετικά με τα ΕΔ των ΜΠΔ οι ΤΕ επιτίθενται σφοδρά...

 

Για να λέμε τα σύκα σύκα...πιστεύω μπορώ να σου μιλήσω ελεύθερα...σε αυτό το forum δεν ψάχνω συμπάθεια(αν και δεν νομίζω να συμπαθείς κάποιον που έχεις πει οτι αν ήταν 25 χρονών δεν θα του έδινες σημασία...just for the record να σου πω οτι αν ήμουν 25 χρονών πιθανότατα ούτε εγώ θα σου έδινα σημασία...) .Με έχεις υπερμπερδέψει.

Απο τη μία λες τα ΕΔ να δίνονται σύμφωνα με το ΠΣ.Επίσης μου λές πως εγώ που κάνω τα μαθήματα μιας ροής ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ να έχω τα ΕΔ αυτής της ροής(αν υπήρχε διαχωρισμός).

Απο την άλλη υποστηρίζεις ΘΕΡΜΑ οτι οι ΜΠΔ δεν είμαστε ΜΜ.

Απο αυτά σου τα λεγόμενα συμπεραίνω οτι είτε θεωρείς οτι οι ΜΜ παραγωγικής ροής δεν είναι ΜΜ(εκθέτεις το 1/4 των ΜΜ) είτε απλώς σπάς πλάκα μαζί μου.

 

Έχω αποδείξει πολλές φορές για το ΠΣ μου.Δεν έχω πρόβλημα να το κάνω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα...

 

Τώρα τι να σου πρωτοαπαντήσω ώστε να μην διωχθώ από το foroum? Παρακαλώ οι admin να με διώξουν αν στα τόσο posts που έχω κάνει δείχνω κάποιο ιδιαίτερο μένος για τους ΜΠΔ ή για τους ΤΕΙτζηδες ή γενικά για κάθε ανθρώπινο ον...

 

Τελικά είμαι κακιά και κομπλεξικιά... Το παραδέχομαι... Καλύτερα να είμαι εγώ όμως κακιά και κομπλεξικιά που σπάω πλάκα με τα 18χρονά που τόσο ευγενικά τους μιλάω, σα αδερφή τους, παρά αύριο μεθαύριο να σπάνε άλλοι πλάκα με αυτά τα 18χρόνα...

Σκέψου σε 7 χρόνια που θα βγεις στην αγορά εργασίας να συνεχίζεις να έχεις το στυλάκι:''Έχω το καλό ΠΣ και ξέρω τι ΕΔ αντιστοιχούν σε κάθε ΠΣ'', ''Εμένα το ΠΣ μου είναι καλύτερο, το δικό σου είναι χάλια'', ''Ξέρω για τα ΠΣ όλων των τμηματων άρα ξέρω τι ΕΔ πρεπει ο νομοθέτης να δώσει σε κάθε ειδικότητα'', ''Ξέρω και για τους γιατρούς, δικηγόρους, φαρμακοποιούς, συμβολαιογράφους κτλ κτλ'' Εγώ τρομάζω από την αντιμετώπιση που θα χεις, και δε θα ναι η καλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Μηχανολόγος Μηχανικός απο ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ γραφεται στα μητρώα μηχανολόγων και περνει την γενική αδεια ηλεκτρολόγου... (κανει τα παντα δηλαδή)

 

Μηχανολόγος Απο ΤΕΙ γραφεται μονο στα μητρώα των μηχανολόγων.

 

Δε ξερω αν μπορει να παρει των 25ΚW σας τεχνίτης πείρας μετα απο ΠΟΛΛΑ χρόνια χωρις να χρησιμοποιησει το πτυχίο του. Χρειαζεται να αποδείξει οτι δουλευει στο σχετικό αντικειμενο (οπως είπα πολλά χρόνια, δε θυμαμαι ποσα, ισως 10) .

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν μπορει να παρει των 25ΚW σας τεχνίτης πείρας μετα απο ΠΟΛΛΑ χρόνια χωρις να χρησιμοποιησει το πτυχίο του. Χρειαζεται να αποδείξει οτι δουλευει στο σχετικό αντικειμενο (οπως είπα πολλά χρόνια, δε θυμαμαι ποσα, ισως 10) .

 

Το τελευταίο link του post #4 έχει τα απαιτούμενα χρόνια που απαιτούνται για την άδεια που θέλει (ακουλοθώντας την εξέλιξη: βοηθός, τεχνίτης κλπ).

 

Γενικά: "Τεχνίτης πείρας" σημαίνει ότι δεν έχει πτυχίο ηλεκτρολόγου -ούτε καν πτυχίο ηλεκτρολόγου από δευτεροβάθμια εκπαίδευση- (άσχετα αν έχει πτυχίο σε άλλη ειδικότητα) και την δουλειά την έμαθε δουλεύοντας άρα απαιτείται εργασιακή εμπειρία η οποία βεβαιώνεται με ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, για να μη σε κουράσω με φιλοσοφίες και υποθέσεις, πάρε τηλέφωνο στο 210-5234750 και ζήτα τον κ. Μιλτιάδη Κάπο. Είναι ο πλέον ειδικός σε θέματα αδειών εγκαταστατών και θα σε καθοδηγήσει ακριβώς σχετικά με το τι πρέπει να κάνεις, χωρίς καμμία επιβάρυνση. Είναι ο πατέρας μου, 80 χρονών και δάσκαλος για όλους τους ηλεκτρολόγους εδώ και 50 χρόνια και θέλει ακόμα να φαίνεται χρήσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.