Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης


Recommended Posts

Καλός είσαι εσύ. Ξενιτεύτηκε, ξοδεύτηκε, ήταν συνεπής στις υποχρεώσεις της, και επειδή οι καθηγηταράδες του ΠΚ απλώνανε τραχανά και δεν εξέτασαν τη διατριβή, να της αφαιρέσουν και τον τίτλο... Οι καθηγητές τίποτα; Στον τραχανά τους;

 

Αλλά μόνο έτσι θα φιμωθεί κάθε φωνή που διαμαρτύρεται για τα χάλια πανεπιστημιακών καθηγητών. Αντί για μπράβο, εξόντωση. Το επικίνδυνο είναι πως νέοι άνθρωποι όχι μόνο θεωρούν λογική μια τέτοια εξέλιξη αλλά την προτείνουν κιόλας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μερικα ζητηματα:

 

1. Ειναι προς τιμην της SPGirl που αντι να το παιζει μαστερουχος MBA και

δεν συμμαζευεται ειπε την αληθεια η οποια μειωνει ακομη και την ιδια!

Respect και μονο γι`αυτο γιατι γεμισαμε πτυχιουχα και μαστερουχα ψωνια

σε αυτη τη χωρα.

 

2. Απο προσωπικη εμπειρια τα ΠΜΣ/ΔΠΜΣ στην Ελλαδα στις περισσοτερες

περιπτωσεις ειναι πολυ υποθαβμισμενα σε σχεση με τις προπτυχιακες σπουδες.

Καθηγητες που δεν ερχονται και μαθηματα που δεν γινονται και πολλα αλλα

αλλα το παραδειγμα των ΜΠΔ Κρητης παραειναι τραβηγμενο και δειγμα

ξεπεσμου.

 

3. Ελεος!!Μια παρουσιαση διπλωματικης ακομα και επιπεδου μαστερ

κραταει μιση ωρα με 40 λεπτα! Τοσο απασχολημενοι ηταν dear Βαγγελης

με τα project της NASA και τον σχεδιασμο του νεου Mirage?

 

4. Τι παει να πει το μαστερ δεν την καλυπτει??!!!Διαβασε περασε τα μαθηματα

και εκανε και την διπλωματικη της αλλα οι καθηγητες ασχολουντουσαν με

την συλλογη τσαγιου, στην κοπελα θα το ριξουμε κι αυτο??!!Ελεος ρε παιδια....

 

5. Εχεις αποδειξεις Βαγγελη οτι ενας καθηγητης στο ΜΠΔ σχεδιαζει εξεδρα για

την Nasa? Η για τον αλλο οτι σχεδιασε το Mirrage? Αν ναι δειξτες αλλιως

πιστευω οτι οι mod θα πρεπει να αναλαβουν δραση...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο τελευταίο θα απαντήσω.

 

http://www.dpem.tuc.gr/view_personel.asp?id=13

 

Όσον αφορά το Mirage, το βιογραφικό του καθηγητή δεν είναι διαθέσιμο, διότι αποτελεί μέλος του ειδικού εργαστηριακού προσωπικού, και τα βιογραφικά τους δεν υπάρχουν στο site.Όσοι το πιστεύουν καλώς, οι υπόλοιποι δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ταδε εφη Βαγγελης :

 

"Αν αχρείο καθηγητή λες αυτόν που έχει αναλάβει μια εξέδρα της ΝΑSA, ή έναν που ήταν στην ομάδα σχεδιασμού των Mirage τότε και εγω θέλω να γίνω αχρείος. "

 

Ταδε εφη ο κ. καθηγητης :

 

"Μεταξύ 1980-1984 συνέβαλλε στο ερευνητικό πρόγραμμα για την διαστημική εξέδρα της NASA."

 

Οποτε αγαπητε Βαγγελη στην καλυτερη περιπτωση λες ανακριβειες στην χειροτερη

ψευδεσαι...Επισης σχετικα με εκεινον που ηταν στην ομαδα σχεδιασμου του Mirrage?

Αλλα μην μπαινεις στον κοπο φανταζομαι...

 

Αλλο να υπερασπιζομαστε την σχολη μας που ειναι θεμιτο αλλο να διαδιδουμε προπαγανδα η οποια

δεν στηριζεται καν σε πραγματικα γεγονοτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει στην Ελλάδα είναι ότι δεν υπάρχει σεβασμός μεταξύ των φοιτητών προς τους καθηγητές .Επειδή έγινε σε μια περίπτωση πήραμε αφορμή και συκοφαντούμε μια ολόκληρη σχολή .

 

Αυτό είναι απαράδεκτο κατά την γνώμη μου διότι δεν γνωρίζουμε την συγκεκριμένη κατάσταση και τι ακριβώς έγινε εκείνη την στιγμή .

 

Σε όλα τα πολυτεχνεία υπάρχουν διάφορες επιτροπές εξέτασης των Διπλωματικών ανάλογα με τον Τομέα .Εάν η μια επιτροπή που δεν γνωρίζουμε για ποιο λόγο έκανε αυτό που έκανε ,δεν σημαίνει ότι όλες οι επιτροπές της συγκεκριμένης σχολής και οποιασδήποτε σχολής λειτουργούν κατά αυτόν τον τρόπο .

 

Άρα αυτό συνεπάγεται στο ότι δεν μπορούμε να κατηγορούμε και ολόκληρη την σχολή για τον τρόπο εξέτασης που έπραξαν οι 3 καθηγητές σε αυτήν την συγκεκριμένη επιτροπή ούτε μπορούμε να αποδώσουμε και ευθύνες σε κάποιους χωρίς να γνωρίζουμε ότι η περίπτωση που συζητάμε έγινε με Βάση όλες τις Νόμιμες Διαδικασίες εξέτασης και ότι δεν υπήρχαν παρατυπίες και από την μεριά του φοιτητή .

Link to comment
Share on other sites

Αν αχρείο καθηγητή λες αυτόν που έχει αναλάβει μια εξέδρα της ΝΑSA, ή έναν που ήταν στην ομάδα σχεδιασμού των Mirage τότε και εγω θέλω να γίνω αχρείος.

 

Από τη σελίδα του καθηγήτη που δημοσίευσες:

"Μεταξύ 1980-1984 συνέβαλλε στο ερευνητικό πρόγραμμα για την διαστημική εξέδρα της NASA."

 

Το "ανέλαβε μία εξέδρα της NASA" από το "συνέβαλε στο ερευνητικό πρόγραμμα για την διαστημική εξέδρα της NASA" έχει τόση σχέση όσο η Χαλκιδική με τη Χαλκίδα...

Link to comment
Share on other sites

Λαζαρε μετα απο πολυ ζορι θα δεχτω οτι δεν θα πρεπει να κρινουμε

ολη την σχολη απο ενα περιστατικο. Το περιστατικο παρολα αυτα

δεν ειναι απλα δειγμα κακης οργανωσης ειναι πρακτικα καραμπινατη

παρανομια! Οποτε ας κοιταξουν οι υπευθυνοι της σχολης να μην

δυσφημουν οι ιδιοι την σχολη τους...

Link to comment
Share on other sites

MScEng

Μεγάλο ενδιαφέρον σε αυτό που έγινε και που διερωτώμαι είναι πως αξιολογήθηκε χωρίς να γίνει παρουσίαση και εξέταση και πως αντικατοπτρίζεται αυτό στην Βαθμολογία που έλαβε στην συγκεκριμένη διατριβή και συνεπώς και στο πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Στα μεταπτυχιακα συνηθως η διπλωματικη πιανει πολυ απο 20% με 30%.

Το οτι δεν εγινε σωστη αξιολογηση ειναι αποκλειστικα ευθυνη της σχολης.

Τελος ειναι γνωστο οτι στα περισσοτερα ΠΜΣ/ΔΠΜΣ οι βαθμοι ειναι πολυ

παεαφουσκωμενοι με τα ΑΡΙΣΤΑ να πανε συννεφο...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι:

Ευχάριστω τους συνάδελφους που έστω και λίγο, σεβάστηκαν το γεγονός ότι δε έχω τουμπέ και μίλησα ανοιχτά για την προσωπική μου εμπειρία...

 

Λάζαρε, στο συγκεκριμένο ΠΜΣ η αξιολόγηση της διατριβής δε γίνεται με βαθμολόγηση... Μια διατριβή αξιολογείται ικανοποιητική αν κρίνεται επαρκής επιστημονικά... Αν δε κριθεί έτσι, αξιολογείται ως μη ικανοποιητική και δε δίνεται ο μεταπτυχιακός τίτλος... Οι καθηγητές στην δική μου επιτροπή απλά "καταδέχτηκαν" να υπογράψουν ως ικανοποιητική την διατριβή μου... Σας παραπέμπω εδώ: http://www.dpem.tuc.gr/view.asp?page=Metaptixiaka

 

Βαγγέλη, ο συγκεκριμένος καθηγητής (δε λέω το όνομα, αν και έχεις βάλει το link) ήταν στην επιτροπή μου και ήταν αυτός που μόνο που δε με έβρισε (ξαναδιάβασε το εν λόγω μήνυμα στο οποίο αναφέρω τι έγινε...). Τώρα τι έχεις να πεις?

 

Λάζαρε, δε έχω κανένα πρόβλημα όχι μόνο να μιλήσω επωνύμως για την εμπειρία μου στο ΠΜΣ αλλά και να μου αφαιρεθεί ο μεταπτυχιακός τίτλος... Χαρισμά τους... Η διαφορά είναι ότι εγώ πέρασα όλα τα μαθήματα (και με βαθμούς υψηλούς) και είχα ετοιμάσει τη διατριβή μου και ήμουν έτοιμη να εξεταστώ όπως έπρεπε... Αυτοί δε με εξέτασαν, εγώ εκεί ήμουν...

 

Κύριοι, δε μπορεί μια σχολή που θέλει να εχει αξιώσεις και καλή φήμη, να μην παίρνει η ίδια το έργο και το ρόλο της σοβαρά... Για μένα αυτό είναι αδιανόητο... Μη περιμένετε επουδενί να υπερασπιστώ τέτοιες πρακτικές... Θα μπορούσα να το παίξω μούρη και μαστερούχα με υφάκι και στυλάκι, και να θεωρώ ότι έτσι είναι το σωστό και καλώς δεν εξετάστηκα... Αλλά επειδή αυτό είναι άδικο και καταχρηστικό, μίλησα σε ένα δημόσιο φόρουμ... Αν αυτό είναι τόσο κακό, να μου κάνετε μύνηση...

 

Σταυρωστέ με Βαγγέλη και Λάζαρε που είπα την προσωπική μου εμπειρία... Ξεφτιλιστέ με επειδή δε κρύβω τα λόγια μου... Βρίστε με επειδή είπα την αλήθεια μου... Από μένα έχετε όλο το ελεύθερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.