Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογαριασμός τόκων υπερημερίας


mitko

Recommended Posts

γνωρίζει κανείς πως συντάσουμε και τι φόρμα έχει ένας λογαριασμός για τόκους υπερημερίας για δημόσιο έργο.και αν ναι που μπορώ να βρω

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επανέρχομαι με το ίδιο ερώτημα...

Επειδή τόσα χρόνια ΠΟΤΕ δεν ζητησα τους τόκους υπερημερίας σε καθυστερημένο λογαριασμό και ήγκηκεν η ώρα, μήπως είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος συνάδελφος κάνα αρχειάκι excel? (στέλνω και e-mail εν ανάγκη) :)

ευχαριστώ εκ των προτέρω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τόκοι υπερημερίας , με δεδομένο ότι τους δικαιούσαι , υπολογίζονται με την τράπεζα πληροφοριών ΝΟΜΟΣ του ΤΕΕ. Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο , απλά στον προηγούμενο λογαριασμό προσθέτεις μια ακόμα εργασία. Στο διαβιβαστικό απαιτείται τεκμηρίωση (με βάση ποιές διατάξεις τους δικαιούσαι).

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπόδειγμα όχλησης: http://www.pesede.gr/~pesede/site/UserFiles/Ypodigmata.doc

 

Το επιτόκιο με βάση τον ν.3669/2008 είανι 7% + επιτόκιο ΕΚΤ που σήμερα που μιλάμε είναι (http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Statistics/rates_markets/ektepitokia.aspx) 1,50%!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος να ενεργοποιήσεις τους κωδικούς της Υπηρεσίας ΝΟΜΟΣ εκτός από το να παίρνεις τηλέφωνο στο ΤΕΕ όλη μέρα και να μην το σηκώνουν???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μήπως είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος συνάδελφος κάνα αρχειάκι excel?

Επανέρχομαι και εγώ στο θέμα... Πράγματι, υπάρχει κάποια συνάρτηση στο excel για τον υπολογισμό τόκων υπερημερίας;

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συναρτήσεις ανατοκισμών, παρούσας και μελλοντικής αξίας κλπ, είναι απλές εκθετικές συναρτήσεις.

Το excel έχει τις πιο σύνθετες από αυτές έτοιμες σε συνάρτηση, όπως την PMT που δίνει την δόση τοκοχρεολυτικής σειράς πληρωμών ή την IPMT που δίνει τον τόκο τοκοχρεολυτικής σειράς πληρωμών.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Συνάρτηση δεν υπάρχει, αλλά έχω φτιάξει ένα excel, το οποίο χρησιμοποιώ.

Επειδή όμως είμαι λίγο σκράπας με τα "ανεβάσματα" κλπ, δώστε μου οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.