Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός τόκων υπερημερίας


mitko

Recommended Posts

Επειδή στο excel έχω φτιάξει πολλά (και όχι μόνο για δ.ε.), αλλά δεν ξέρω αν σας είναι χρήσιμα,πείτε μου για ν ανεβάσω (τώρα που έμαθα πώς)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι είδα στο αρχείο excel που ανέβασες, στην διαφορά των ημερομηνιών θεωρητικής πληρωμής και είσπραξης, έχει χρησιμοποιηθεί η εντολή του excel "DAYS360", δηλαδή έχει γίνει αναγωγή σε έτος 360 ημερών. Γιατί γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους συντομίας, κι επειδή δεν υπάρχει άλλη σχετική συνάρτηση στο excel.

Πάντως αν θέλεις μπορείς να το αλλάξεις (δεν διεκδικώ copyright) και να βάλεις τις ημέρες που προκύπτουν από την αφαίρεση.

Γιαυτό υπάρχει και η σελίδα με τις ημέρες,

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια θεωρητική ερώτηση;

  • Ας πούμε ότι ο Α πρέπει να πληρώσει στον Β 100€ την 1/1/2000.
  • Τον πληρώνει όμως την 1/1/2005.
  • Οι τόκοι υπερημερίας γι' αυτά τα πέντε χρόνια καθυστέρησης είναι €60.
  • Ας θεωρήσουμε ότι ο Α αρνείται να πληρώσει στις 1/1/2005 αυτά τα €60 των τόκων υπερημερίας.

Σήμερα, θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι τα €60 επιβαρύνονται και αυτά με τόκους υπερημερίας μέχρι σήμερα;

Σημειωτέον ότι τα €60 από 1/1/2005 ως 16/3/2013 (σήμερα) δίνουν επιπλέον τόκο υπερημερίας €49.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο excel έχω φτιάξει πολλά (και όχι μόνο για δ.ε.), αλλά δεν ξέρω αν σας είναι χρήσιμα,πείτε μου για ν ανεβάσω (τώρα που έμαθα πώς)

 

Ευπρόσδεκτα συνάδελφε . Μπορείς ελεύθερα να ανεβάσεις. Ευχαριστούμε Πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.