Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι!

Θέλω να υπολογίσω τις αμοιβες για μία αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία.Ξέρω οτί αυτο θα υπολογιστεί από τη διαφορά των συμβατικων προυπολογισμών νέας χρήσης - παλιά χρήση. Στη βοήθεια του Προγράμματος (δουλεύω με τις αμοιβές της CivilTech) μου λέει ότι εφ' όσον δεν κανω διαρρύθμηση δεν υπολογίζω αμοιβές αλλά μόνο φορολογικά. Αυτό σημαίνει ότι θα έχω ελάχιστη αμοιβή ή καθόλου?

Ξέρω οτι σε περίπτωση που έχω και διαρρυθμιση, κάνω αναλυτικό προυπολογισμό και υπολογίζω αμοιβές βάσει αυτού. Στην περίπτωση όμως που δεν εχω διαρρύθμιση τί γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν δεν έχει διαρρύθμιση βγάζουμε την διαφορά του προυπολογισμού για την νέα χρήση μείον την παλιά. Αν βγαίνει αρνητικός πληρώνεσαι την ελάχιστη αμοιβή (ή ότι αμοιβή συμφωνήσεις extra με τον πελάτη)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ... Υπολογίζεις την διαφορά προϋπολογισμών ... στο κεντρικό μενού δεν μαρκάρεις τίποτα.... (σαν νέα οικοδομή) ...

 

Βάζεις την διαφορά προϋπολογισμών στο "ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ προϋπολογισμό"

και κατά τα άλλα όπως ξέρεις ... ορίζεις συντελεστές μελετών, κτλ.

 

Η φιλοσοφία είναι πως πληρώνεσαι για την διαφορα των μελετών - επιβλέψεων ...

 

Φυσικά αν προκύψει μηδενική διαφορά ή αρνητικός προϋπολογισμός τότε αμείβεσαι με την ελάχιστη αμοιβή !!!!

 

Για το ΙΚΑ θα υπολογίσεις τις εργασίες και θα πάς με αναλυτικό προϋπολογισμό

 

* Προσοχή Αν έχεις μια μελέτη η οποία δεν υπήρχε στην προηγούμενη χρήση ειδικα για την συγκεκριμένη μελέτη βάζεις όλο των προϋπολογισμό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μάλλον καθυστερημένο αυτό που θα πω :

Στην περίπτωση της αλλαγής χρήσης, που έχουμε και εργασίες π.χ. νέες τοιχοποιίες, πρέπει να συνταχθεί και αναλυτικός προυπολογισμός για αυτές.

Η διαφορά των προυπολογισμών μας καλύπτει μόνο στην περίπτωση που δεν γίνονται και εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω ένα τετραόροφο κτίριο με υπόγειο. Η αρχική άδεια (που την έβγαλε άλλος μηχανικός) είχε χρήση για το ισόγειο κατάστημα και για τους ορόφους γραφεία.

Σήμερα, θέλω να υπολογίζω αμοιβές για αλλαγή χρήσης του κτιρίου σε ξενοδοχείο. Ομως:

1ον) ο μηχανικός που θα υπογράψει την αλλαγή χρήσης και θα κάνει τις μελέτες, είναι άλλος από αυτόν που υπέγραψε την πρώτη άδεια (αν παίζει κάποιο ρόλο)

2ον) Στο κτίριο έχει ολοκληρωθεί ΜΟΝΟ ο φέρον οργανισμός και τίποτε άλλο.

 

Το ερώτημα είναι: δεδομένου ότι καμία άλλη μελέτη δεν υλοποιήθηκε πλην της στατικής ο υπολογισμός των αμοιβών για τις υπόλοιπες μελέτες, θα γίνει υπολογίζοντας διαφορά προϋπολογισμού ή σαν νέο?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι λιγάκι πολύπλοκο:

-Καταρχήν ο αρχικός μηχανικός έχει αναλάβει και την επίβλεψη; Μήπως την έχει πληρωθεί κιόλας; Αν ναι, πρέπει να βρεθεί και να κάνει μια δήλωση παραίτησης, με μια έκθεση για το τι έχει ολοκληρωθεί μέχρι εκείνη την στιγμή.

 

Αυτό ισχύει γενικά για αλλαγή επιβλέποντος. Τώρα αν έχει λήξει η άδεια (παρέλευση 4ετίας) το πράγμα μπερδεύει... Άντε να βρεις τον άλλο μηχανικό....και άντε να σου υπογράψει... Ρωτάς την αρμόδια πολεοδομία!

 

-Για αλλαγή χρήσης γενικά οι αμοιβές προκύπτουν από την διαφορά του προϋπολογισμού με την νέα χρήση μείον τον προϋπ. με την παλιά. Αν γίνουν και εργασίες διαρρύθμισης υπολογίζονται με αναλυτικό και προστίθενται.

Αυτό ισχύει γενικά για αλλαγή χρήσης, τώρα στην περίπτωσή σου δεν ξέρω περισσότερα...

Κάτι ακόμα: οι μελέτες έχουν πληρωθεί (όλες), άσχετα με το τι έχει ολοκληρωθεί. Νομίζω ότι υπολογίζεται η διαφορά. Αλλά όπως και να΄χει πρέπει να το δεχτεί η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

1) Άλλο ο επιβλέπων μηχανικός κι άλλο ο μελετητής της αναθεώρησης. Σαφώς και μπορεί να υπογράψει κάποιος τις μελέτες της αναθεώρησης, ενώ ο επιβλέπων παραμένει.

2) Για κάθε μελέτη της αναθεώρησης ο αντίστοιχος ελεγκτής βάζει ένα ποσοστό. Ας υποθέσουμε ότι η αμοιβή των αρχιτεκτονικών αν ξεκινούσε την υπόθεση εξαρχής είναι 10.000 Ευρώ. Ο ελεγκτής των αρχιτεκτονικών θα κρίνει σε τί ποσοστό υπάρχει αλλαγή στα νέα σχέδια σε σχέση με τα παλιά και το σημειώνει. Αν π.χ. βάλει 50%, η αμοιβή που θα πάρεις για τα αρχιτεκτονικά θα είναι 5.000 Ευρώ. Στατικά λογικά θα περάσεις με τεχνική έκθεση (άρα αμοιβή 0) και ο μηχανολόγος θα βάλει το δικό του ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

2) Για κάθε μελέτη της αναθεώρησης ο αντίστοιχος ελεγκτής βάζει ένα ποσοστό. Ας υποθέσουμε ότι η αμοιβή των αρχιτεκτονικών αν ξεκινούσε την υπόθεση εξαρχής είναι 10.000 Ευρώ. Ο ελεγκτής των αρχιτεκτονικών θα κρίνει σε τί ποσοστό υπάρχει αλλαγή στα νέα σχέδια σε σχέση με τα παλιά και το σημειώνει. Αν π.χ. βάλει 50%, η αμοιβή που θα πάρεις για τα αρχιτεκτονικά θα είναι 5.000 Ευρώ. Στατικά λογικά θα περάσεις με τεχνική έκθεση (άρα αμοιβή 0) και ο μηχανολόγος θα βάλει το δικό του ποσοστό.

 

Δηλαδή, στην προκειμένη περίπτωση, δεν θα πάω με διαφορά προϋπολογισμού, όπως προβλέπεται σε περίπτωση αλλαγής χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το κόστος της άδειας θα το καθορίσει ο ελεγκτής της πολεοδομίας με όποιον τρόπο αυτός επιθυμεί?

Αμα τον έχω κολλητό θα βάλει μικρό ποσοστό ενώ αν τον έχω εχθρό θα βάλει μεγάλο ποσοστό? Και τι ποσοστό θα δώσει αν έχει αλλάξει ένα παράθυρο ή όλα τα παράθυρα?

Μπα δεν με αρέσει και δεν θα έπαιρνα.

Θα πήγαινα με διαφορά προυπολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Niko η διαφορά προϋπολογισμού αφορά τον τρόπο υπολογισμού των κρατήσεων υπέρ τρίτων, αλλά όχι των αμοιβών. Να στο πω και διαφορετικά: Αν στα πλαίσια μιας αναθεώρησης αλλάξουν τα πάντα, χωρίς να υπάρχει διαφορά στον συμβατικό προϋπολογισμό, δεν θα υπάρχει αμοιβή για τον μηχανικό;

Ναι erling, είναι κάπως έτσι. Ο ελεγκτής θα καθορίσει το κόστος της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.